Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - INNE ŚWIĘTA
   
COUNTRY:
         
 
 Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Podróżnik kulinarny
 
- - Słownik kulinarny - -
 
- Słow. wielojęzyczny -
 
- - Podróże kulinarne - -
- - Nauka języków - -
 
 

Wiedza Zapraszamy do działu wiedza, w którym łączymy więdzę z przyjemnościa podróżowania, zwiedzania, poznawania ciekawych faktów, miejsc. Poznawaj świat dzięki Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Jałowiec

Jałowiec jest szeroko rozpowszechniony na obszarze całej półkuli północnej, a jego pochodzenie nie jest do końca znane. Można go znaleźć w Europie, w północnej części Afryki, w Ameryce Północnej i w północnej części Azji. Głównym producentem są Węgry i południowa Europa, zwłaszcza Włochy. Jagody były znane greckim, rzymskim i arabskim lekarzom jako owoce lecznicze, są one również wspomniane w Biblii. W okresie renesansu zalecano stosować je przeciw ukąszeniu żmii oraz w czasie epidemii.
Ze względu na swój oczyszczający powietrze sosnowy zapach, liście jałowca rozsypywano wykorzystując je jako odświeżacz powietrza, a jagody palono zimą, aby zdezynfekować nieświeże powietrze. Alkoholowy napój Gin, który swój niepowtarzalny smak zawdzięcza jagodom jałowca, pochodzi od holenderskiego określenia jałowca "genewa".

Opis jałowca

Jałowiec jest zimozielonym drzewem iglastym z rodziny Cypress, rosnącym dziko na całej północnej półkuli. W Wielkiej Brytanii zazwyczaj osiąga około 2m wysokości i jest zaliczany do grupy krzewów. W Skandynawii może osiągnąć nawet 33 metry wysokości. Liśćmi są matowo zielone bardzo ostre igły, rozmieszczone w grupach po trzy.

Jagody jałowca mają początkowo wyrazisty, jasno zielony kolor, a gdy są dojrzałe stają się niebiesko-czarne, mięsiste i zawierają trzy lepkie, twarde, brązowe nasiona. Suszone jagody pozostają miękkie, ale jeśli się je rozłupie, rdzeń otaczający nasiona łatwo się rozpadnie.Owoce są zielone w ciągu pierwszych dwóch lat, następnie dojrzewają, a po dwóch latach lub czasami w innych odstępach czasowych powstają nowe owoce. Jagody należy zbierać od września do października, a jeśli chcemy żeby zachowały swój cenny olejek, musimy je wysuszyć w temperaturze poniżej 35 stopni. Podczas zbiorów zaleca się nosić grube rękawice w celu ochrony rąk przed kolcami wrogiego jałowca.

Bukiet: Pachnący, kwiatowy, łączący aromat ginu i terpentyny. Smak: aromatyczny, słodko-gorzki i sosnowy. Skala ostrości: 1
Przygotowanie i przechowywanie jałowca

Jagody jałowca są najlepsze, gdy są jeszcze wilgotne i miękkie w dotyku, dające się łatwo zmiażdżyć palcami. Nie da się zrobić z nich puree, ani wyodrębnić smaku i aromatu przez macerację w gorącej wodzie, ale jako że wszystkie części są jadalne, wykorzystuje się je w całości lub rozkruszone. Mają silny aromat – wystarczy dodać już jedną czubatą łyżeczkę rozgniecionych owoców do potrawy dla czterech osób. Owoce jałowca należy przechowywać w chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Zastosowanie kulinarne jałowca

Jagody jałowca mają nietypową rolę, przyczyniając się zarówno do nadawania specyficznego charakteru potrawie poprzez swoje zdolności odświeżające, jak również uwydatniając smak całej potrawy.

Owoce jałowca nie tylko aromatyzują potrawę, lecz także zmniejszają wrażenie „tłustości” dań z kaczki i wieprzowiny oraz dopełniają smak wszelakich nadziewek. Wyrazisty aromat jałowca doskonale komponuje się z mięsem - szczególnie z dziczyzną.

Kotlety schabowe, pieczoną gicz jagnięcą, cielęcinę, królika, dziczyznę oraz dziki dobrze jest ożywić nutką jałowca. Jagody jałowca dobrze komponują się z innymi ziołami i przyprawami, szczególnie z tymiankiem, szałwią, oregano, majerankiem, liśćmi laurowymi, z zielem angielskim, cebulą oraz czosnkiem.

Niewielka ilość jałowca dodana do najzwyklejszej zapiekanki z kurczaka potrafi zdziałać cuda. Owocami jałowca można również doprawić winne marynaty do mięs,  a także dodać je wraz z kolendrą do mięs wędzonych. W Szwecji jałowiec wykorzystywany jest do podkreślenia smaku pasztetów oraz wszelkiego rodzaju sosów.

Gulasz i kapustę kiszoną często charakteryzuje smak jałowca, tak samo jak domowej roboty marynowane mięsa jak wołowina, wieprzowina i szynka. Generalnie owoce jałowca można również wykorzystać jako dodatek do różnego rodzaju potraw zawierających alkohol. Jałowiec doskonale komponuje się także z daniami owocowymi, takimi jak szarlotki oraz marynowane brzoskwinie.

Właściwości lecznicze jałowca

Preparaty lecznicze z udziałem jałowca zawierają zielone niedojrzałe jagody, których właściwości są lepsze niż dojrzałych owoców. Jagody i liście jałowca wykorzystuje się do wspierania funkcji nerek i dróg moczowych, a także do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi.

Jałowiec jest często spotykany jako składnik naturalnych preparatów mających na celu utrzymanie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiele kultur wykorzystywało jałowiec w takich schorzeniach jak dna, brodawki i narośla skórne, nowotwory, rozstrój żołądka i w zwalczaniu wielu chorób dróg moczowych i nerek.

Oprócz tego, że wykorzystuje się je w ziołolecznictwie, jagody jałowca używano jako środek aromatyzujący gin i potrawy mięsne. Podstawowe składniki chemiczne tego zioła zawierają olejek eteryczny (kamfen, cyneol, mircen, pinen, terpinen), seskwiterpeny (cadinene, elemene), flawonoidy, glikozydy, garbniki, podofilotoksynę i witaminę C.

Dzisiaj czerpiemy korzyści z jagód jałowca w leczeniu zakażeń, zwłaszcza dróg moczowych, pęcherza moczowego, nerek i prostaty. Ich właściwości antyseptyczne pomagają usunąć toksyny z organizmu, stymulując walkę przeciwko infekcjom bakteryjnym i drożdżowym.

Jagody jałowca pomagają również zwiększyć przepływ płynów, poprawiając trawienie i eliminując gazy oraz skurcze żołądka. Jako środek moczopędny, jagody jałowca usuwają nadmiar wody z organizmu, przyczyniając się tym samym do utraty wagi. Przeciwzapalne właściwości jagód jałowca znajdują zastosowanie w uśmierzaniu bólu i leczeniu stanów zapalnych związanych z reumatyzmem i artretyzmem.

Ponadto, jagody jałowca pomagają w zatwardzeniu, a także leczą astmę i przeziębienie. Mają działanie antyseptyczne, przez co są pomocne w stanach zapalnych pęcherza. Należy jednak uważać, gdyż olejek obecny w tej roślinie działa drażniąco na nefrony nerkowe, zatem osoby cierpiące na choroby tego narządu powinny unikać jagód tej rośliny.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
 
News - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.