Gałka muszkatołowa
Myristica fragrans, Rodzina: Myristicaceae, Muszkatowcowate
Gałka muszkatołowa jest owocem dużego wiecznie zielonego drzewa – muszkatołowca korzennego, pochodzącego z Moluki (Wysp Korzennych). Obecnie uprawiany jest w zachodnich Indiach. Produkuje dwie przyprawy – gałkę muszkatołową i macis. Gałka muszkatołowa jest środkową częścią pestki owoca, a macis - osnówką pestki. Gałka muszkatołowa nie jest orzechem i nie stanowi zagrożenia dla ludzi z alergią na orzechy. Są przypadki alergii na gałkę muszkatołową, występują one jednak bardzo rzadko.
Opis
Nasiono gałki muszkatołowej zamknięte jest w cętkowanym żółtym jadalnym owocu, rozmiarem i kształtem przybliżonym do małej brzoskwini. Owoc dzieli się na pół aby odsłonić przypominającą sieć, jasno czerwoną osłonkę nasiona. Osłonkę tą zbiera się, suszy i sprzedaje jako macis. Pod osłonką znajduje się ciemne błyszczące wgłębienie, wewnątrz którego jest owalne nasionko – gałka muszkatołowa. Sprzedawana jest ona jako sama gałka muszkatołowa, bez osłonki czy twardej skorupki. Gałka muszkatołowa ma owalny kształt, ok. 25mm (1cal) długości, lekko pomarszczona, ciemnobrązowa na zewnątrz, jasnobrązowa wewnątrz. Sprzedawana jest w całości bądź mielona i określona jako „wschodnio indyjska” bądź „zachodnio indyjska”, co określa jej źródło. Cała gałka muszkatołowa może być pokryta wapnem, które pełni funkcję ochronną przed owadami i grzybami, jednak ta praktyka ustępuje miejsca innym formom fumigacji.
Bukiet: słodki, aromatyczny, orzechowy
Smak: orzechowy, ciepły i delikatnie słodki
Skala ostrości: 1
Przygotowanie i przechowywanie
Gałka muszkatołowa sprzedawana w całości cieszy się większym powodzeniem niż mielona, gdyż smak tej drugiej szybko wietrzeje. Całe orzechy mogą być przechowywane przez nieokreślony czas i gdy potrzeba, można je zetrzeć na tarce. Gałka muszkatołowa jest trująca i powinna być stosowana z umiarem – bezpieczna ilość to szczypta lub dwie. Obydwie postaci gałki muszkatołowej należy przechowywać z dala od światła słonecznego w szczelnych pojemnikach.
Zastosowanie kulinarne gałki muszkatołowej
Gałka muszkatołowa powiązana jest z potrawami słodkimi i ostrymi – ciastami, puddingami, kremami, ciastkami i pikantnymi ciastami. Świetnie komponuje się z wieloma odmianami serów oraz jest dodatkiem do sufletów i sosów serowych. Doskonale pasuje w zestawieniu z pomidorami, kurczakiem i czarną fasolką. Dopełnia smak potraw z jajek i warzyw takich jak kapusta, szpinak, brokuł, fasola, cebula i oberżyna. Nadaje smak włoskiej mortadeli, szkockiej haggis (potrawa z baraniny podobna do kaszanki), oraz potrawom bliskiego wschodu z jagnięciny. Często wchodzi w skład marokańskiej mieszanki przypraw „ras el hanout”. Jest niezastąpionym dodatkiem do ajerkoniaku i licznych grzanych win i poncz. Jedna cała starta gałka muszkatołowa wynosi 2-3 łyżeczek.
Przypisywane właściwości lecznicze gałki muszkatołowej
Gałka muszkatołowa stosowana w małych dawkach może zmniejszyć wzdęcia, zredukować problemy trawienne, poprawić apetyt oraz pomaga przy biegunce, wymiotach i nudnościach. Smak i zapach gałki muszkatołowej pochodzi z oleju „myristica”, który zawiera substancję zwaną mirystycyna, będącą trującym narkotykiem. Mirystycyna może powodować omamy, wymioty, objawy epilepsji a zbyt duża dawka może spowodować śmierć. Jednak nawet hojne kulinarne użycie tej przyprawy nie powinno wywołać powyższych efektów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|