Curry
Curry to mieszanka przypraw szerokiej gamy smaków kuchni południowo-azjatyckiej. Curry to też współczesna angielska nazwa określająca przyprawę, nie odzwierciedlająca żadnej konkretnej indyjskiej potrawy i choć podobna mieszanka przypraw używana jest w północnych Indiach, nazywa się ona inaczej - garam masala.
Curry jest rzeczywiście bliższe tamilskiej (jednej z 28 stanów Indii) przyprawie sambar, a samo słowo curry pochodzi rzekomo od tamilskiego słowa „kari”, które oznacza sos, gotowane warzywa lub mięso. W zachodnim świecie mieszanki curry mają zwykle dość standardowy smak, a wiele z nich jest wykorzystywanych także w kuchni indyjskiej.
W niektórych odmianach kuchni indyjskiej, curry oznacza danie, które przypomina zupę z jogurtu, na bazie masła klarowanego, przypraw i cieciorki. Pozostałe regiony świata, od Anglii aż do Tajlandii, używają tego terminu jako określenie mięsa lub warzyw ugotowanych w pikantnym sosie.
Każda z mieszanek różni się w zależności od ilości głównych składników oraz od regionu Azji i Indii. Podstawowym składnikiem curry z regionu Punjab jest pszenica, a nie ryż. Jest to ciężka potrawa, gotowana na maśle i doprawiana śmietaną. Potrawy curry z Malayali zazwyczaj zawierają kokos i mleko kokosowe, a także liście laurowe. Te pochodzące ze stanu Tamil są najbliższe wyobrażeniom ludzi z krajów zachodnich. Tamilskie curry to smażone na płytkim oleju mięso lub warzywa z dodatkiem suchych przypraw.
Większość ludzi uważa, że to właśnie przyprawy, wchodzące w skład mieszanki curry definiują smak potrawy o tej samej nazwie. Dzieje się tak dlatego, że w wielu częściach świata można kupić przygotowaną mieszankę przypraw znanych jako curry, które jest używane jako przyprawa do dania curry. Jeszcze bardziej skomplikowane jest to, iż proszek ten może zawierać liście curry, które pochodzą z drzewa curry (drzewa Bergera koenigii) pochodzącego z Indii.
W kuchni indyjskiej liście są używane tak jak liście laurowe, nie są one jednak jedynym składnikiem curry. Proszek ten jest jak chilli – w zależności od dobranych składników, każdy jest inny.
Skład Curry
Wspólnym elementem wielu sproszkowanych mieszanek przyprawowych jest kurkuma, która nadaje curry charakterystyczny żółty kolor. Inne popularne przyprawy wchodzące w skład mieszanki curry to: kolendra, imbir, czosnek, chilli, pieprz, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon i kminek.
Główne rodzaje curry jakie można spotkać w restauracjach indyjskich lub tajskich to czerwone, żółte i zielone. Czerwone wykonane jest z czerwonych chilli, zielone z zielonych chilli, a żółte głównie z kurkumy i kminku, choć mieszanka ta mozę także zawierać ostrą bądź suszoną paprykę.
Dania curry można teraz znaleźć na całym świecie - na Sri Lance, w RPA, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Chinach, na Karaibach i w Bangladeszu. Różnią się one smakiem i składnikami, w zależności od regionu. Curry jest jednym z tych dań, które potrafią dostosować się do potrzeb podniebień ludzi na całym świecie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|