Cebula
Cebula jest popularnym na całym świecie warzywem o silnym, słodkim smaku, niezbędnym w każdej kuchni. Przepisy wielu różnorodnych potraw takich jak zupy, gulasze, zapiekanki, sosy, pieczenie, zawierają cebulę, czosnek, bądź pokrewne rośliny. Wszystkie warzywa rodzaju Allium (część rodziny liliowatych), nie tylko nadają potrawom charakterystyczny smak, dopełniają też i wzbogacają aromat całej potrawy.
Opis cebuli:
Cebula jest jadalną bulwą. Jest przyprawą, która nadaje aromatyczną nutę wielu potrawom mięsnym i warzywnym, nie będąc przy tym jednym z głównych składników. Jej charakterystyczny wygląd jest wszystkim dobrze znany, jednak istnieje wiele odmian tej rośliny, różniących się od siebie kolorem, kształtem i rozmiarem. Kolor - od białego, przez czerwony do fioletowego, kształt - od kulistego do stożkowego, a średnica od 10mm do 8cm lub więcej. Dobra gatunkowo cebula powinna być twarda. Jej delikatna papierowa skórka powinna być mocna i zwarta na całej powierzchni główki. Dymka lub szczypiorek to niedojrzała forma rośliny, gdzie główka nie jest całkowicie uformowana. Cebule mogą być cylindryczne, z zieloną łodygą i białą główką. Cebule są również dostępne w formie przetworzonej, w postaci suszonych płatków, proszku lub jako sok czy syrop.
Bukiet: Ostry. Przecięta bądź pęknięta surowa cebula może podrażniać oczy i nos.
Smak: Generalnie ostry - gorzki ze słodką nutą. Cebula faktycznie obejmuje całą gamę aromatów, ze skalą ostrości od lekkiej, do tej nie do zniesienia.
Skala Ostrości: 3-7
Aby zapobiec łzom podczas krojenia cebuli, należy ją obierać pod zimną wodą lub umieścić w zamrażarce na dziesięć minut. Jeśli wciąż jest ostra, należy gotować ją w całości przez pięć minut przed rozpoczęciem przyrządzania potrawy. Cebula będzie zachowana w dobrym stanie nawet przez kilka tygodni, jeśli umieścimy ją w przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu. Jeśli będzie za ciepło – zakiełkuje.
Cebula czerwonaZastosowanie kulinarne cebuli:
Cebula jest podstawowym dodatkiem smakowym w kuchni. Jest stosowana jako warzywo lub jako przyprawa delikatnie nadająca smak innym potrawom. Często dodawana jest do mięsa (zwłaszcza mielonego), do potraw takich jak shepherds pie czy klopsów, które bez cebuli byłyby mdłe.
Cebula jest również dodawana do zup, marynat i potraw warzywnych, sosów, zapiekanek i fasoli oraz potraw z soczewicy. Jest często stosowana jako składnik marynat, a nabijana goździkami jest głównym składnikiem aromatyzującym buliony i pieczenie.
Jak karmelizować cebulę?
Karmelizacja cebuli wydobywa jej głęboką słodycz i nadaje piękny bursztynowy kolor. Jest to proces łatwy, wymaga jednak cierpliwości. Trwa to około 30 minut lub dłużej, w zależności od upodobań.
Pokrój cebulę w cienkie pierścienie. Rozgrzej dużą patelnię lub garnek z grubym dnem (żeliwo działa najlepiej) na średnim ogniu, następnie dodaj olej lub masło.
Na rozgrzany tłuszcz wrzuć cebulę, wymieszaj i pozostaw w spokoju na 15 minut. Nie mieszaj. Po 15 minutach przerzuć dolną warstwę do góry za pomocą szerokiej łopatki. Smaż przez kolejne 15 minut, wciąż bez mieszania.
Gdy większość cebuli jest złoto-brązowa, mieszaj powoli całość, zmniejsz ogień i nadal gotuj, mieszając od czasu do czasu, aż wszystkie kawałki cebuli będą ciemnobrązowe i całkowicie skarmelizowane – może to potrwać 15 minut lub dłużej.
Opcjonalnie do gotującej się cebuli można dodać 150 ml czerwonego wytrawnego wina, łyżeczkę octu winnego i łyżeczkę miodu.
Właściwości lecznicze cebuli:
Antyseptyczne, moczopędne i wykrztuśne. Antyseptyczne właściwości cebuli - sok, pasta - pomagają w leczeniu ran, dolegliwościach skórnych (trądzik), ukąszeń owadów, hemoroidów, czyraków, bólu zęba, ucha i dróg oddechowych. Surowy sok działa moczopędnie, a cała cebula pobudza apetyt i przyspiesza przemianę materii. Działa przeciwpasożytniczo. Uważa się, że pobudza wątrobę i jest korzystna dla serca i układu nerwowego.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|