Bazylia
Ocimum basilicum
Słowo „bazylia” pochodzi od greckiego słowa basileus, oznaczającego "króla", znana też jest jako ziele św. Józefa.
Zioło to pochodzi z Indii, jest często używane w kuchni włoskiej, odgrywa ważną rolę w kuchni azjatyckiej. Zależnie od gatunku i odmiany, liście bazylii mogą mieć smak anyżu oraz silny, ostry, często słodki zapach.
Opis bazylii
Istnieje wiele odmian bazylii, ale ta o dużych, soczystych liściach jest zdecydowanie najbardziej popularna. Ma orzeźwiający, goździkowy i anyżowy zapach, dorasta do około 50 cm. Łodygi są ciemno-zielone, owalne, liście mają od ok. 30 mm do ok. 100 mm długości. Smak bazylii suszonej jest znacznie mniej ostry niż mocny aromat świeżo zebranych liści.
Przygotowanie i przechowywanie bazylii
Unikaj kupowania świeżej bazylii jeśli jej liście są zwiędłe lub mają czarne ślady. Pęczki świeżej bazylii mogą być zamrożone i przechowywane z powodzeniem przez kilka tygodni. Można też umieścić mały pęczek w woreczku wypełnionym powietrzem i umieścić w zamrażarce- w ten sposób liście nie będą zgniecione. Innym skutecznym sposobem na zachowanie świeżości bazylii może być umieszczenie liści w słoiku ( posypując każdy solą, następnie napełniając słoik oliwą z oliwek, i zakręcony trzymać w lodówce).
Co zrobić gdy kupiona bazylia szybko więdnie?
Bazylia nie lubi być zalewana wodą (lecz należy podlewać ją systematycznie), lubi światło, ale niezbyt ostre. Bazylie powinno się przesadzić do dobrej ziemi, gdyż w obecnej ziemi mogą być pasożyty, które sprawiają że bazylia szybko więdnie.
Zastosowanie kulinarne bazylii
Aromat bazylii sprawia, że jest ona idealnym uzupełnieniem pomidorów (często określana jest jako "zioło pomidorowe"). Ponadto jest doskonałym dodatkiem do bakłażana, cukinii i szpinaku. Dodając bazylię w ciągu ostatnich 30 minut gotowania, poprawiamy smak zup roślin strączkowych (groch, soczewica). Doskonale pasuje też do drobiu, gulaszów, sosów, pasztetów. (na zdjęciu bazylia suszona - przyprawa kulinarna)
Bazylia to podstawowy składnik pesto, którego pozostałymi składnikami są parmezan, orzeszki pini, czosnek, sól i olej.
Bazylia wchodzi w skład ziół prowansalskich.
Właściwości lecznicze bazylii
Bazylia ma działanie łagodzące, wzmacniające układ pokarmowy, pobudza też apetyt, przyśpiesza procesy trawienne, ma działanie rozkurczowe i wiatropędne, zapobiega też wzdęciom.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|