Kuchnia Węgierska
Papryka słodka, ostra, mielona, suszona, wędzona - to głównie z nią kojarzy nam się kuchnia węgierska. Jednak nie samą papryką Węgier żyje. Choć typowymi daniami są leczo i gulasz, to madziarska kuchnia jest zdecydowanie bardziej złożona, a w swoim repertuarze ma wiele interesujących potraw.
Węgry, to kraj, w którym wykształciła się bardzo charakterystyczna dla tego regionu, wyjątkowa kuchnia bazująca na określonych składnikach i smakach. Mimo zauważalnych w niej wpływów bałkańskich, a także niemiecko – austriackich, nawet kulinarny laik jest w stanie rozróżnić danie typowo węgierskie. Ogólnie kuchnia Węgier bazuje na daniach mięsnych, warzywnych przyrządzanych z warzyw sezonowych, mocno doprawianych. Do wielu dań, zwłaszcza zup i gulaszy, serwuje się obowiązkowe pieczywo.
Królową kuchni jest papryka. Na Węgrzech stała się popularna około XVIII wieku, wtedy zaczęła być obficie dodawana do wielu potraw. Jedno z powiedzeń mówi, że węgierska gospodyni, kiedy ma przygotować posiłek, stawia na stole słoik z papryką i zastanawia się, co do niej dodać. Fakt, papryka w różnych odmianach i formach dominuje w tutejszej kuchni. Najczęściej do dań dodaje się paprykę mieloną słodką i ostrą, a także paprykę surową. Suszona papryka pochodzi głównie z okolic Szeged w pobliżu Cisy oraz Kalocsy. Na miejscowych bazarach, targowiskach czy w sklepach można kupić różne odmiany papryk ususzonych na sznurach. Takie paprykowe korale są bardzo użyteczną pamiątką, która nie tylko pięknie się prezentuje, ale doskonale nadaje się do przyrządzenia potraw. Bez papryki, zarówno w postaci duszonej, jak i mielonej słodkiej, nie istniałoby danie, które chyba jest najbardziej rozpoznawalnym daniem węgierskim. Mowa oczywiście o leczo, które na Węgrzech przyrządza się sezonowo jedynie z warzyw. W Polsce ta węgierska jarska potrawa została wzbogacona mięsem lub kiełbasą, psując tym samym oryginalną recepturę. Poza papryką w tutejszej kuchni używa się także wielu innych przypraw takich jak: liście laurowe, kminek, majeranek, pieprz, czosnek, tymianek. To właśnie dzięki hojnie dodawanym przyprawom dania węgierskie mają złożony i wyrazisty smak.
W kuchni węgierskiej rozwinięta jest tradycja przyrządzania potraw w kociołkach. Wzorcowym daniem jest gulasz, który tradycyjnie powinien mieć postać zupy. Rzadziej spotyka się tę potrawę w postaci gęstego i zawiesistego sosu. Odpowiednikiem gęstej wersji jest pörkölt. Węgierski gulasz czy raczej zupa gulaszowa - gulyásleves musi być przyrządzona na podsmażonej na tłuszczu słodkiej papryce mielonej. Pamiętajmy jednak, że papryka mielona może się spalić i nabrać gorzkiego smaku, dlatego dodajemy ją do tłuszczu zestawiając uprzednio garnek z ognia. Następnie dodaje się mięso oraz pomidory. Pod żadnym pozorem do zagęszczenia dania nie używa się mąki. Potrawę można doprawić ostrą papryką. Popularnym daniem, również przyrządzanym w kociołku, jest zupa rybna zwana - halászlé. To chyba jedno z bardziej rozpoznawalnych dań węgierskich. Każdy dom posiada własny sposób na przyrządzanie tej narodowej potrawy, ale podstawowymi jej składnikami są: ryby i papryka. Do zupy, tak jak do zupy gulaszowej i innych dań jednogarnkowych, obowiązkowo serwowany jest chleb. Pojawia się pytanie: dlaczego Węgry - kraj bez dostępu do morza i z niezbyt dużą liczbą zbiorników wodnych (rzek i jezior) - często w swoich daniach wykorzystuje ryby. Okazuje się, że tutejsze wody są zasobne w ryby i przez wiele lat np. na wsiach były one jednym z podstawowych składników żywieniowych.
Na Węgrzech, poza daniami tradycyjnymi, najbardziej popularnymi, można spotkać mniej znane lecz równie smaczne. Do nich zaliczamy: töltött paprika - paprykę faszerowaną mielonym mięsem i ryżem, töltött káposzta – kapustę faszerowaną również najczęściej mielonym mięsem i ryżem, paprikás krumpli – paprykarz przyrządzany z papryki, kiełbasy i ziemniaków. W tutejszej kuchni popularne są także rozmaite faszerowane naleśniki i omlety np. palacsinta - słodkie naleśniki nadziewane dżemem lub serem z rodzynkami. Węgrzy lubują się też we wszelkiego rodzaju przekąskach. Jedną z najbardziej znanych spotykanych najczęściej w ulicznych barach jest lángos - pieczony na oleju placek, serwowany np. z czosnkiem, serem, masłem lub paprykową kiełbasą. Z tej ostatniej Węgrzy są bardzo dumni. Ten rodzaj wędliny często stanowi bazę tutejszych dań. Miastem, które słynie z wyrobów wędliniarskich, jest Debreczyn, w którym produkowane są słynne debreczyńskie wołowo – wieprzowe kiełbaski, często serwowane na ciepło z dodatkiem musztardy i chleba.
|
PRZYSTAWKI |
ZUPY |
MAKARONY |
Słodko-kwaśny przysmak z bakłażana
Zielone warzywa saute
Kremowa polenta z pieczarkami i szpinakiem
Focaccia z pesto
Pieczone małże
Wiosenne risotto
Sałatka z chleba i pomidorów |
Zupa warzywna
Zupa pomidorowa z chlebem
Minestrone
Zupa z eskarioli |
Tagliatelle z sosem bolońskim
Spaghetti carbonara
Spaghetti z Mopsikami
Cavatelli z brokułami rapini i kiełbasą
Trenette z pesto, zieloną fasolką i ziemniakami
Makaron z pomidorami i bakłażanem
Busiate z pesto migdałowym
Linguine z małżami i papryczkami chili
Pappardelle z kurczakiem |
|
|
|
DANIA GŁÓWNE |
DESERY |
|
Kotlety wieprzowe w sosie słodko-kwaśnym
Miecznik w sosie puttanesca
Pieczona łopatka jagnięca z ziemniakami
Duszona giez cielęca
Stek w sosie ziołowym
Włoska kanapka z łopatką wieprzową
Bakłażan z parmezanem |
Zabaglione z owocami jagodowymi
Waniliowa panna cotta z truskawkami
Ciasteczka z orzeszkami piniowymi
Włoska spiżarnia
Włoskie wina białe
Włoskie wina czerwone
Tabela miar i wag |
|
|
|
|
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |
|