Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - GRILLOWANIE
   
COUNTRY:
         
 
 Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Podróżnik kulinarny
 
- - Słownik kulinarny - -
 
- Słow. wielojęzyczny -
 
- - Podróże kulinarne - -
- - Nauka języków - -
 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Kuchnia Islandii

Islandia kojarzy się głównie z księżycowym krajobrazem pełnym wulkanów, gorących gejzerów i lodowców. Patrząc na ten piękny, lecz chłodny i praktycznie pozbawiony życia pejzaż ciężko sobie wyobrazić, że osiedlili się tu ludzie, a ta surowa ziemia zdołała ich wyżywić. Islandczycy posiedli wiele umiejętności przetwarzania żywności pozyskanej z darów natury. Tak też zrodziła się ta dość surowa, czasami kontrowersyjna, lecz pełna świeżych smaków kuchnia, która dzięki utalentowanym, rodzimym kucharzom zyskuje nowy wymiar.

Islandia to wyspa położona na północnym Atlantyku. W porównaniu do innych krajów europejskich to kraj dość młody. Historia osadnictwa na tych terenach sięga IX wieku. Z uwagi na niezbyt przyjazne warunki klimatyczne, a także znikomy procent terenów uprawnych, gęstość zaludnienia nigdy nie była zbyt duża. Obecnie na 1 km kwadratowy przypadają 3 osoby. Wszystkie miasta, w tym największy, stołeczny Rejkiawik oraz tereny rolnicze, usytuowane są wokół linii brzegowej kraju, gdyż tu właśnie panuje najbardziej łagodny i przyjazny mikroklimat. Ponad połowa terenów w Islandii to nieużytki, a reszta to tereny wulkaniczne, pastwiska i tereny uprawne oraz lodowce. Te ostatnie stanowią aż 11% powierzchni kraju. Stąd też wzięła się nazwa kraju, czyli „kraj lodu”. Islandia kojarzona jest nie tylko z chłodem i lodem, lecz także z ich przeciwieństwem - ogniem i ciepłem, a to ze względu na umiejscowienie wyspy. Islandia leży na gorącym punkcie Grzbietu Śródatlantyckiego, czyli terenie wulkanicznym o anormalnej temperaturze. Jest tu ponad 200 wulkanów, największy z nich to Hekla, a ponadto szereg gejzerów i źródeł termalnych. Są to także główne źródła energii geotermalnej, którą Islandczycy wykorzystują do ocieplania mieszkań i szklarń.

Ze względu na dość surowy klimat, zwłaszcza zimą, Islandczycy od wieków mieli ograniczone możliwości jeśli chodzi o uprawę roślin i hodowlę zwierząt, a także potrawy jakie z danych składników mogli przygotować. Dlatego też kuchnia islandzka to typowa kuchnia północy - treściwa i prosta. Ta tradycyjna opiera się na składnikach jakie od zawsze były tutaj podstawowym źródłem wyżywienia czyli rybach, jagnięcinie, wyrobach mleczarskich oraz zbożach. Nawet w tych trudnych warunkach powstawały potrawy smaczne i intrygujące, ale też takie, które dla wielu mogą okazać się niejadalne, np. słynne sfermentowane mięso rekina zwane hákarl czy też selshreifar, czyli kwaszone płetwy foki. Te dania wchodzą również w skład Þorramatur, czyli wyboru tradycyjnych dań islandzkich, składających się głównie z mięsa, ryb i wyrobów mlecznych, serwowanych w formie porwanych lub pociętych w kostkę przekąsek regionalnych. Współczesna kuchnia Islandii także opiera się na tradycyjnych smakach, a jej głównym atutem są świeże składniki, z których szefowie kuchni potrafią wyczarować prawdziwe rarytasy. To właśnie ta zmodernizowana kuchnia coraz częściej przyciągają turystów i prawdziwych smakoszy.

Ważną rolę w gospodarce kraju pełni rybołówstwo, które przez wieki było podstawą utrzymania i wyżywienia tutejszej ludności. Dania z ryb i owoców morza do tej pory są głównymi składnikami w kuchni islandzkiej. Do najbardziej popularnych ryb zalicza się pstrągi, dorsze, łososie, łupacze, płastugi i halibuty. Do współczesnych rybnych dań islandzkich często dodaje się skorupiaki, np. langustynki i krewetki. Natomiast żeby pogłębić morski charakter tutejszych potraw, do przyprawiania ich używa się często sproszkowanych alg morskich. Dawniej połów ryb na wodach Islandii był nielimitowany. Teraz wprowadzenie zakazów i nowych zasad w prawie rybackim wpłynęło na ograniczenie połowów na otwartych wodach. Obecnie coraz częściej ryby pochodzą z farm rybnych. Ze względu na klimat i srogie zimy, podczas których dawni Islandczycy musieli żywić się zapasami zgromadzonymi latem, opracowano szereg metod przechowywania i konserwowania żywności. Najbardziej popularne i spotykane niemalże w każdym zakątku Islandii było suszenie, które do tej pory jest praktykowane. Ryby suszone na powietrzu to harðfiskur. Do suszenia wykorzystuje się dorsze, śledzie lub łupacze. Innymi popularnymi sposobami było wędzenie w dymie, a także marynowanie w serwatce, zasypywanie solą lub słonymi algami morskimi.

Jeśli chodzi o spożycie mięsa to w kuchni islandzkiej króluje jagnięcina lub baranina, gdyż te zwierzęta są najbardziej popularnymi zwierzętami hodowlanymi Islandii. Baranina i jagnięcina wykorzystywana jest tutaj zarówno w potrawach regionalnych - tradycyjnych, jak i w kuchni współczesnej. Do tradycyjnych potraw zaliczyć można np. hangikjöt – wędzoną lub gotowaną jagnięcinę lub baraninę, svið – gotowane głowy owcze lub baranie, albo lifrarpylsa - pudding z wątroby owczej z dodatkiem mąki żytniej i płatków owsianych. Dawniej popularnym i dość niespotykanym źródłem białka były żyjące na północy Islandii maskonury – ptaki o czerwonych dziobach. Obecnie jednak rzadko spotyka się je w tutejszej kuchni, a jeśli już to jest to dość kosztowny rarytas. Nawet dla turystów nie jest to danie atrakcyjne, gdyż wolą na te orginalne ptaki patrzeć niż je jeść. Import mięsa surowego, a także zwierząt hodowlanych spoza granic Islandii jest ściśle regulowany, a to ze względu na obawę przed zarażeniem miejscowych zwierząt, które przez wieki żyły w izolacji i nie są uodpornione na liczne choroby i infekcje.

W islandzkiej kuchni odnajdą się także miłośnicy pieczywa. Lokalny chleb rúgbrauði jest żytni nieco bardziej słodki niż pieczywo polskie. Islandczycy wypiekają też żytnie naleśniki podawane czasem ze zsiadłym mlekiem. Do innych produktów mlecznych wyrabianych z mleka tutejszych owiec czy kóz należą sery. Bardzo smacznym i często jadanym na śniadanie miękkim serem o konsystencji jogurtu jest skyr - chyba najlepiej rozpoznawalny wyrób serowarski Islandii.

Z powodu położenia geograficznego wyspy, owoce i warzywa nie należą do bardzo popularnych składników, lecz wspomniana już energia geotermalna wykorzystywana do ocieplania szklarń pozwala Islandczykom cieszyć się także smakiem wyśmienitych warzyw, np. pomidorów, przez cały rok. Niektórzy rolnicy w swoich szklarniach uprawiają owoce egzotyczne np. banany. W Islandii tego typu szklarnie to optymalne rozwiązanie ze względu na brak miejsca na pola uprawne oraz surowy i chłodny klimat.

PRZYSTAWKI ZUPY MAKARONY
     
DANIA GŁÓWNE DESERY  
     
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA    
 
 
21          
  Przepisy

Pstrąg jest rybą górską, w warunkach naturalnych występuje najczęściej tylko w czystych górskich rzekach. Obszar występowania pstrągów w strumieniach wędkarze określają jako "krainę pstrąga". Kraina pstrąga obejmuje górny bieg potoku o zimnej przejrzystej wodzie i kamienistym dnie. Pstrągi potrzebują dobrze natlenionej i niezanieczyszczonej wody, dlatego jedząc tę wybredną rybę, mamy pewność jakości oraz pochodzenia z dobrego źródła.
Potokowy i tęczowy

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
22          
  Przepisy

Pstrąg jest rybą górską, w warunkach naturalnych występuje najczęściej tylko w czystych górskich rzekach. Obszar występowania pstrągów w strumieniach wędkarze określają jako "krainę pstrąga". Kraina pstrąga obejmuje górny bieg potoku o zimnej przejrzystej wodzie i kamienistym dnie. Pstrągi potrzebują dobrze natlenionej i niezanieczyszczonej wody, dlatego jedząc tę wybredną rybę, mamy pewność jakości oraz pochodzenia z dobrego źródła.
Potokowy i tęczowy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
23          
  Przepisy

Pstrąg jest rybą górską, w warunkach naturalnych występuje najczęściej tylko w czystych górskich rzekach. Obszar występowania pstrągów w strumieniach wędkarze określają jako "krainę pstrąga". Kraina pstrąga obejmuje górny bieg potoku o zimnej przejrzystej wodzie i kamienistym dnie. Pstrągi potrzebują dobrze natlenionej i niezanieczyszczonej wody, dlatego jedząc tę wybredną rybę, mamy pewność jakości oraz pochodzenia z dobrego źródła.
Potokowy i tęczowy

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.