Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SMACZNE KULINARIA
   
COUNTRY:
 
 
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
 
 
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
 
 
   
   
  ZAPROSZENIE KULINARNE        
             
   

Wysoka Kuchnia w Wielkim Jabłku

Nowy Jork, jak na kosmopolityczny i wieloetniczny tygiel przystało, jest miastem skrajności – także tych kulinarnych. Obok rozpasanej kultury szybkiego jedzenia, nowojorskie kulinaria posiadają także drugą, daleko bardziej wyszukaną odsłonę.

Tamtejsze haute cuisine (z fr. „wysoka kuchnia”) – czyli potrawy najwyższego sortu, serwowane w najlepszych i najdroższych restauracjach – można by z czystym sumieniem opisać w turystycznym przewodniku i uwzględnić w ofercie objazdowych wycieczek. Po całodziennym zwiedzaniu (kierunek: Statua Wolności), dreptaniu (wzdłuż Manhattanu) i zadzieraniu głowy (ku nowojorskim drapaczom chmur) wizyta w atrakcyjnym lokalu, połączona z równie atrakcyjną degustacją, jest propozycją nad wyraz nęcącą. Niestety dość kosztowną.

Średnia wysokość rachunku w lokalu haute cuisine oscyluje w granicach 400-500 dolarów, choć zdarzają się i takie, w których zapłacimy grubo ponad tysiąc. Bezapelacyjnie najdroższą restauracją w Nowym Jorku jest japońska „Masa”, położona przy Upper West Side – koszt posiłku wynosi $450 od osoby, a statystyczny klient (po skończeniu równie statystycznej kolacji) zostawia w kasie średnio $1142. Mimo astronomicznych kwot, popularność haute cuisine w Nowym Jorku rośnie wprost proporcjonalnie do uznania kulinarnych ekspertów. Słynny Przewodnik Michelina – święta księga turystów-smakoszy, wędrujących po świecie w poszukiwaniu wyśmienitych i niebanalnych potraw – odznaczył w tym roku 7 nowojorskich lokali najwyższą notą trzech gwiazdek. Łącznie wyróżnionych zostało 61 restauracji, zlokalizowanych głównie na Manhattanie – nie bez powodu najdroższej dzielnicy Nowego Jorku.

„Wysoką kuchnię” w „Wielkim Jabłku” trudno uznać za rdzennie amerykańską – menu większości nowojorskich lokali haute cuisine jest w gruncie rzeczy barwną mieszanką wyszukanych potraw europejskich bądź typowo „egzotycznych”. W zlokalizowanej przy Columbus Circle restauracji „Per Se” (3 gwiazdki Michelina, $295 za pełen posiłek + obsługę) można więc zamówić i włoską  przystawkę z sera Ricotta (tzw. ricotta salata), i australijską polędwicę wagyu (najdroższa odmiana wołowiny na świecie, importowana także z Japonii), i sałatkę z hawajskich owoców palmy brzoskwiniowej oraz cytrusów kumquats z wyspy Meiwa. Nie zabraknie także dań uniwersalnych – w lokalu „Le Bernardin” ($125 za posiłek) podaje się niezawodny kawior, standardowe owoce morza (ostrygi, kraby, ośmiornice, langusty), potrawy rybne (tuńczyk, dorsz, halibut) i mięsne (jagnięcina, kaczka). Można zamówić nawet swojskiego, zdawałoby się, śledzia – ale wzbogaconego japońskim purée z groszku wasabi i dressingiem z yuzu (azjatycki cytrus, którego suszoną skórkę wykorzystuje się do przyrządzania aromatycznego soku). Jeśli doszukiwać się w nowojorskiej haute cuisine konkretnych gastronomicznych „zapożyczeń”, w pierwszej kolejności należałoby wymienić kuchnię włoską, francuską i orientalną. Łączoną w kombinacjach więcej niż swobodnych.

Nowy Jork – przesycony kulturowymi, a więc także kulinarnymi wpływami imigrantów – nie traci oczywiście własnego, specyficznego kolorytu. Do lokalnych, niemalże sztandarowych potraw należą: Manhattan Clam Chowder (kremowa zupa z małży, z dodatkiem pomidorów), New York Strip Steak (uwielbiany przez Amerykanów stek z plastrowanej wołowiny) oraz legendarny New York Cheesecake (sernik nowojorski – pieczony na parze, gęsty i kremowy, o spodzie przyrządzanym z herbatników digestive). Czy znajdą się w statystycznym menu lokalu, w którym cena  posiłku przekracza 100 dolarów, a rezerwacji należy dokonywać przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem? Z dużym prawdopodobieństwem – tak. Nie będą to jednak dania w standardowej postaci, lecz należycie wyszukana kulinarna wariacja smaków.

Dla przykładu: w jednym z najbardziej luksusowych nowojorskich lokali – „Eleven Madison Park’s” (za czterodaniowy posiłek $195 od osoby + prywatny kelner, informujący o każdej potrawie) – można zamówić unikatową interpretację klasycznego Clam Chowder. Zupa-krem podawana jest w specjalnym czajniczku, umieszczonym na paterze z rozgrzanymi kamieniami (zalanymi wodą i ozdobionymi wodorostami). Gęsta para wzbogaca danie o charakterystyczny, słono-morski aromat. Do zupy podawane są dodatkowo (w osobnych naczyniach) świeże małże, paszteciki z chleba kukurydzianego nadziewane pikantną kiełbasą chorizo, a także krokiety z homara. W tej samej restauracji dostępne są także różne wersje słynnego nowojorskiego sernika – na bazie mleka koziego, z posypką z tzw. Dippin’ Dots (mikro-lody w kształcie małych kuleczek), z dodatkiem żurawiny lub lodów waniliowych i truskawkowych. W ofercie widnieje ponadto opcja „zdekonstruowana” – tj. sernik półpłynny, podawany w szklance wraz z pomarańczowym sorbetem i cukrem pudrem. Z kolei po rdzennie nowojorski stek – w wersji haute cuisine, a więc należycie drogi – najlepiej udać się do „Robert’s Steakhouse” w nowojorskim klubie „Penthouse Executive Club”. Koszt pojedynczego kawałka: $50. Szampan do popitki: $750.

Zważywszy na niebotyczne ceny, specyficzną „egzotykę” kulinarnego przeżycia oraz nadzwyczajną troskę o dobro klienta (w „Eleven Madison Park’s” przed przyjęciem zamówienia kelner spyta o kulinarne preferencje i antypatie, a także … alergie) – Nowy Jork urasta do rangi amerykańskiej mekki haute cuisine. W gruncie rzeczy nie chodzi tu tylko o jedzenie – w luksusowych lokalach płaci się w pierwszej kolejności za unikatową atmosferę i bezcenne wspomnienia, jakie pozostawią w pamięci artystyczne konstrukcje potraw (choć wielkość porcji nie budzi entuzjazmu). Nie bez powodu – a wręcz zasłużenie – o haute cuisine mówi się: „The art of fine dining”. Co wcale nie znaczy, że łykane w pośpiechu uliczne bajgle lub porządna porcja nowojorskiego reubena stoją na z góry przegranej pozycji.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
 
 
             
             
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
 
     
       
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
       
 
   
       
       
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.