Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SMACZNE KULINARIA
   
COUNTRY:
 
 
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
 
 
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
 
 
   
   
  ZAPROSZENIE KULINARNE        
             
   

Kawiarnianym szlakiem Europy

 
Każdy z nas choć raz z zazdrością spoglądał w okna luksusowych kawiarni, usytuowanych przy centralnych punktach najstarszych europejskich miast. Małe filiżanki, unoszący się wokół subtelny aromat najlepszej kawy, słodycz wypieków i przemykający pomiędzy stolikami eleganccy kelnerzy. Chwila wytchnienia – idealny moment na lekturę porannej prasy, rozmowę z przyjacielem lub na pierwszą randkę. Dziś przedstawiamy kilka znanych i lubianych europejskich kawiarni z tradycjami, które nie umkną uwadze wytrawnego turysty.

Austria

Cafe Tomaselli: To istniejąca od 1703 roku znana salzburska kawiarnia, uważana za pierwszą w mieście i najstarszą w Europie Zachodniej. Początkowo lokal mieścił się przy Goldgasse, jednak w 1760 roku przeniesiono go na Alter Markt, gdzie działa do dziś. Przez lata kawiarnia funkcjonowała pod zmienioną nazwą „Staiger”. W 1852 roku niejaki Carl Tomaselli wszedł w posiadanie tego popularnego cafehausu, wzbogacając jego ofertę o kakao i czekoladę oraz nadając mu nowoczesny – jak na owe czasy – styl. Po II wojnie światowej Cafe Tomaselli przeobraziło się w miejsce spotkań żołnierzy i oficerów sił okupacyjnych, jednak w 1950 roku kawiarnia ponownie trafiła w ręce rodziny Tomaselli. Lokal przez lata nie stracił statusu miejsca, do którego ciągną najwięksi intelektualiści i artyści. Na długiej liście gości widnieją takie nazwiska, jak: Mozart, Haydn, Hugo von Hoffmannsthal, Max Reinhardt, Leopold Kohr, Heinrich Waggerl, Peter Rosegg, Erich Landgrebe, Thomas Bernhard oraz Bernhard Paumgartner.

Cafe Fürst: Chyba każdy łasuch zna Salzburger Mozartkugel – czekoladki w kształcie kul o smaku orzechów laskowych i marcepanu. Słynne słodycze stworzył w 1890 roku salzburski cukiernik  Paul Fürst – założyciel kawiarni Cafe Fürst, która jako jedyna sprzedaje te oryginalne czekoladki, wyrabiane według tradycyjnej receptury. Paul Fürst doświadczenie zdobywał u najlepszych mistrzów cukiernictwa z Wiednia, Budapesztu i Nicei. Od 1884 kawiarnia Fürst nieustająco pracuje na swoją renomę, serwując klientom nowoczesną wersję klasycznych przepisów na słodycze, pyszną kawę i oczywiście Mozartkugel.

Cafe Havelka: To miejsce, gdzie czas zatrzymał się w latach 60-tych XX wieku – znany punkt spotkań artystów okres powojennego. Choć czasy świetności tego lokalu minęły, dalej przyciąga gości, szczególnie turystów, miłośników literatury i poszukiwaczy owego „wiedeńskiego artystycznego ducha”. Niegdyś na filiżankę kawy wpadali tu Andy Warhol, Arthur Miller i Henry Miller. Dziś kawiarnia nie oferuje nawet szczególnie atrakcyjnego menu, co przekłada się na ceny – względnie niskie, jak na miejsce o takiej sławie. Mimo wszystko warto tam zawitać, ze względu na stare dobre czasy Cafe Havelka.

Cafe Central: Wiedeńska kawiarnia-symbol, otwarta w 1868 roku. Choć 26 lat temu całkowicie odnowiono jej wnętrza, nie straciła swojego charakteru. Secesyjny, bogaty, cesarski wręcz wygląd umeblowania, dekoracji i zastawy tworzy atmosferę niewyobrażalnego luksusu, której na próżno szukać w innych wiedeńskich kawiarniach. Ten przepych odbija się równie mocno na samopoczuciu gości, co wysokich cenach. Do wybuchu II wojny światowej Cafe Central znana była w środowisku jako „szkoła gry w szachy”, gdyż odwiedzali ją nie tylko najsławniejsi artyści i myśliciele (Peter Altenberg, Alfred Adler, Egon Friedell, Hugo von Hoffmannsthal, Anton Kuh, Adolf Loos, Lew Trocki) ale też szachiści. Nad filiżanką dobrej kawy, w chmurach papierosowego dymu i w atmosferze najgłębszego skupienia rozgrywali swoje niekończące się partie.

Francja

Cafe de Flore: To jedna  z najważniejszych lokalizacji w dzielnicy  Saint-Germain –des-Prés. Jest zdecydowanie najpopularniejszą kawiarnią w mieście artystów. W 2011 roku powstał nawet film „Cafe de Flore” w reżyserii Jean-Marc Vallée, w którym główną rolę zagrała Vanessa Paradis. Wnętrza utrzymane są w klasycznym stylu art deco. Czerwone, mahoniowe krzesła i stylowe lustra, umilają klientom czas od dziesiątek lat. To tu bywała śmietanka towarzyska Paryża: poeci, malarze, pisarze, filozofowie i żurnaliści. Stałym klientami byli m.in. Jean-Paul Sartre oraz Simone de Beauvoir. Do dziś kawiarnia nie straciła swojej świetności – zaglądają tu ludzie znani i lubiani, nie tylko zamieszkujący stolicę Francji, ale też przyjezdni, do których dotarła sława Cafe de Flore.

Cafe Procope: Najstarsza i najdłużej działająca paryska kawiarnia, zlokalizowana przy rue de l'Ancienne Comédie 13 w słynnej dzielnicy Saint-Germain-de-Pres. Pochodzący z Sycylii Francesco Procopio dei Coltelli założył lokal w 1686 roku. Od razu zyskał sporą popularność wśród mieszkańców miasta, którzy mogli napić się kawy i zjeść słodki deser w innej atmosferze niż tej panującej w tawernach. XVIII wiek to czas największego rozkwitu Cafe Procope. Wtedy właśnie w jej progach zjawiały się najsłynniejsze postacie epoki: Jan Jakub Rousseau, Voltaire, Maximilien de Robespierre, Georges Danton oraz Jean-Paul Marat. W kolejnych latach na kawę do Cafe Procope wpadali: Goerge Sand w towarzystwie Fryderyka Chopina, Ferenc Liszt i wielu innych twórców, dziennikarzy i polityków.

Włochy

Caffè Paszkowski: Mieści się w samym sercu Florencji, na Piazza della Repubblica. Cukiernię założył w 1846 roku Polak Karol Paszkowski, który na początku był właścicielem słynnych wtedy browarów Birra Paszkowski. Na początku XX wieku to miejsce przyciągało literatów i artystów, takich jak: Giuseppe Prezzolini, Ardengo Soffici, Giovanni Papini, Gabrielle D’Annunzio, Eugenio Montale, Vasco Pratolini, Nad filiżanką gorącej kawy w Caffè Paszkowski zapadało w czasach wojennych wiele ważnych decyzji politycznych. Kawiarnia do dziś przyciąga znane persony i oczywiście tłumy odwiedzających miasto turystów. Ceny światowe, światowy klimat i oczywiście najlepszej jakości produkty – od klasycznych panini, po doskonałe wyroby cukiernicze.

Antico Caffè Greco: To istniejąca od 1720 roku legendarna rzymska kawiarnia przy via dei Condotti. Przez lata odwiedzili ją między innymi: Stendhal, Johann Wolfgang von Goethe, Bertel Thorvaldsen, Marià Fortuny, George Byron, Ferenc Liszt, John Keats, Henrik Ibsen, Hans Christian Andersen, Felix Mendelssohn, David Reynolds czy też Maríà Zambrano. Mawia się, że nawet sam Casanova odwiedzał to miejsce, by raczyć się kawą, spoglądając na piękne klientki Caffè Greco.

Caffé Florian: W tej najstarszej we Włoszech weneckiej kawiarni, założonej przez Floriano Francesconiego, swój wolny czas spędzali m.in.: Goethe, Ugo Foscolo, Charles Dickens, Marcel Proust, Gabriele D'Annunzio i Eleonora Duse, Rousseau, Stravinsky, Modigliani, Antonio Canova i sam Casanova. Lokal – usytuowany przy Placu św. Marka, czyli najbardziej reprezentacyjnym punkcie w Wenecji – pozwala gościom cieszyć się nie tylko zabytkowym otoczeniem, ale też dobrą kawą, wypiekami i wyrobami czekoladowymi, spożywanymi z eleganckiej zastawy, w bogato urządzonych wnętrzach. Caffé Florian dysponuje również sklepem, gdzie oprócz słodkości sprzedaje się perfumy i wyroby artystyczne. Do dziś przy sąsiednim stoliku można spotkać znane, medialne twarze, posłuchać plotek z życia największych sław lub zwykłych studentów – gdyż jest to miejsce, w którym spotykają się przedstawiciele wszystkich środowisk społecznych.

Węgry

Cafe New York: Założona w 1894 roku w Budapeszcie, na parterze jednego z najbardziej luksusowych hoteli stolicy Węgier – Boscolo. W czasie II wojny światowej odniosła bardzo dotkliwe straty i dopiero w 2006 roku odzyskała dawną świetność. Zdobi ją elegancki pasaż, gustowne lampy, dekoracje, luksusowe meble i freski na sufitach. Wizyta we wnętrzach Cafe New York pozwala na prawdziwą podróż w czasie – do okresu, gdy kawiarnia gromadziła budapesztańską elitę polityczną i intelektualną. Cafe New York uznawana jest za jedną z najpiękniejszych kawiarni na świecie.

Szwajcaria

Conditorei Schober: Założona w XIX w. zuryska kawiarnia Cafe Schober na Napfcasse słynie ze staroświeckiego wdzięku i jednego z najsmaczniejszych ciastek czekoladowych w Europie, które od lat znajduje się w menu lokalu. Od pokoleń studenci, artyści, politycy i weterani życia kawiarnianego zgodnie tu koegzystują, popijając kawę, zajadając się słodkościami i czytając gazety umocowane na oldschoolowych kijkach.

Polska

Jama Michalika: Uchodząca za jedną z najstarszych krakowskich kawiarni, usytuowana na ulicy w Floriańskiej w zabytkowej Kamienicy Bełzowskiej, funkcjonuje od 1895 roku (pierwotnie jako Cukiernia Lwowska, założona przez Apolinarego Jana Michalika). Kultywując artystyczne tradycje, w 1905 roku powstał tu z inicjatywy Augusta Kisielewskiego pierwszy w Polsce Kabaret Zielony Balonik, poddający krytyce zachowania typowych krakusów. W każdym zakamarku lokalu widać ślady po bywających tu artystach młodopolskich. Atmosferę tworzą też wyjątkowe secesyjne meble, obrazy, witraże, freski, pełne pamiątek gabloty oraz karykatury. Do najzabawniejszych karykatur należy "Pijana Brama Floriańska" – w takim bowiem stanie widzieli ją bywalcy kawiarni, opuszczający lokal nad ranem. Jamę Michalika odwiedzali m.in.: Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Artur Górski, Stanisław Przybyszewski, Józef Piłsudski, Walery Sławek i wielu innych uznanych ludzi, którzy raczyli się tu nie tylko aromatyczną kawą, ale też często padali w ramiona „Zielonej  Wróżki” (Absynt). Obecnie w słynnej krakowskiej Jamie organizowane są koncerty, recitale, programy jubileuszowe, wieczory literackie i spotkania autorskie, a także realizowane są programy telewizyjne, plany zdjęciowe i fotograficzne.

Pod Pikadorem: Znana warszawska kawiarnia artystyczna, znajdująca się w piwnicy Hotelu Europejskiego, została otwarta dla gości w 1918 roku. Sławę zyskała dzięki działalności grupy literackiej Skamander, na czele z takimi nazwiskami, jak: Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński oraz Jan Lechoń. Oprócz dość niecodziennych metod promocji lokalu (np. objaśnienie klientowi przeczytanego utworu przez twórcę kosztowało 75 marek), może się on też pochwalić imponującą liczbą znanych gości. Bywali tu Stefan Żeromski, Wacław Berent, Bolesław Leśmian i Leopold Staff. Z czasem Skamandryci połączyli się z grupą futurystów, jednak przyjaźń ta nie trwała długo, co przełożyło się również na popularność kawiarni Pod Pikadorem. 

Kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość – mawiał Charles-Maurice de Talleyrand, francuski polityk i dyplomata. Ile osób – tyle opinii. Nieważne jednak, czy pijemy kawę czarną, białą lub z dodatkiem słodkiego syropu. Najważniejsze, by choć raz skosztować jej w historycznym, wyrafinowanym miejscu, a tych – jak pokazaliśmy – w Europie nie brakuje.  Polecamy i zapraszamy.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
 
 
             
             
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
 
     
       
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
       
 
   
       
       
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.