Zioła opis
Wrzos zwyczajny
Wrzos zwyczajny, zwany również pospolitym, to roślina, która powszechnie występuje na terenie Europy, Azji oraz w innych rejonach świata. Rośnie między innymi w północnej Afryce oraz w Australii. Do Australii został najprawdopodobniej przywleczony. W ten sam sposób trafił do Ameryki Północnej.
Występowanie
W Polsce występuje przede wszystkim w lasach dębowych oraz na obrzeżach terenów leśnych. Występuje w jednym miejscu w bardzo dużych ilościach, tworząc tak zwane wrzosowiska. Występuje do wysokości 2000 metrów nad poziomem morza. Roślina całoroczna – odporna na mróz.
Wygląd
Wrzos zwyczajny to niewysoka krzewinka. Jej wysokość to około 20 cm, bardzo rzadko osiąga większe wysokości, niekiedy jednak można spotkać wrzosy o wysokości przekraczającej 50 cm . W części płożąca się po ziemi. Liście wrzosu mają charakterystyczny igiełkowy kształt. Kwiaty o kolorze różowoliliowym występują w okresie jesiennym.
Zastosowanie lecznicze
Wrzos zwyczajny ma walory dekoracyjne i często jest wykorzystywany w tym celu. Nie każdy jednak wie, że jest to również roślina lecznicza. Jej zastosowanie jest dość szerokie.
Surowiec leczniczy
W przypadku wrzosu, surowcem leczniczym są kwiaty oraz górne części roślin. Surowiec zbiera się w chwili, gdy rozpoczyna się kwitnienie, najczęściej przy końcu sierpnia. Ścięte ziele suszy się w zacienionych i przewiewnych miejscach.
Zastosowanie
Kwiaty i ziele wrzosu, można stosować przy nieżytach i zapaleniach dróg moczowych. Doskonałe jest także w przypadku niektórych chorób nerek – sprawdza się w przypadku zapalenia miedniczek nerkowych. Ziele wrzosu polecane jest także w profilaktyce i leczeniu kamicy nerkowej. To jednak nie wszystkie możliwości zastosowania wrzosu jako rośliny leczniczej. Ziele wrzosu można stosować wewnętrznie w przypadku chorób reumatycznych, przy bezsenności, czy też w przypadku chorób wątroby. Napary z ziela wrzosu można również stosować zewnętrznie. Sprawdzają się w przypadku egzemy, przy trudno gojących się ranach czy w chorobach typu gościec.
Przede wszystkim napary
W celach leczniczych, sporządza się z kwiatów i ziela wrzosu napary i odwary. W przypadku niektórych schorzeń, warto rozważyć uzupełnienie ziela o inne zioła, by wzmocnić działanie naparu.
Wrzos to bardzo pospolita roślina, którą z pewnością widział każdy z nas. Oprócz tego, że zdobi, może również leczyć. Warto mieć tego świadomość i jeśli cierpimy na schorzenie, na które jest polecany wrzos, po prostu się o tym przekonać.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |