Zioła opis
Naparstnica purpurowa
Naparstnica purpurowa to roślina pochodząca z rodziny babkowatych. W Polsce znana praktycznie od stuleci, choć z pewnością nie z nazwy. Jest ona dość rzadko używana i dla wielu osób obca, w przeciwieństwie do samej rośliny, którą można spotkać dość często.
Występowanie
Naparstnica purpurowa to roślina występująca w wielu rejonach Europy, przede wszystkim w Europie zachodniej, oraz środkowej. Rośnie również w Afryce. Nie występuje w zimniejszych rejonach Europy. Tam gdzie rośnie, porasta świetliste lasy, wolne rejony kosodrzewiny, obrzeża lasów, niekiedy pola.
Wygląd
Pojedyncza łodyga naparstnicy purpurowej, wyrasta z rozbudowanego kłącza. Roślina może osiągać do 150 cm wysokości, choć średnia wysokość tych roślin jest dużo mniejsza, z reguły nie przekraczają metra wysokości. W górnej części łodyga jest okryta drobnymi włoskami. Liście duże, do 25 cm długości, rosnące naskrętnie. Karbowane, u dołu delikatnie omszone.
Kwiaty
Duże, zwisające, w kolorze purpurowym. Przypominają dzwonki. Tworzą jednostronne grono. Wyrastają z szypułek, które w części są omszone.
Roślina ozdobna
Ze względu na piękne kwiaty, naparstnica bardzo często jest uprawiana o w ogródkach. Nie wymaga szczególnych warunków uprawy. Przed wsadzeniem rośliny do ziemi, trzeba ją pikować. W ogródku stanowi bardzo interesującą ozdobę, która jest odporna na warunki zimowe.
Roślina trująca i lecznicza
Naparstnica jest rośliną trującą, jednak dzięki zawartości takich składników jak sapominy i glikozydy, jest również rośliną leczniczą. Surowcem leczniczym są suszone liście tej rośliny. Ma zastosowanie w leczeniu nerwic oraz chorób serca, aczkolwiek jak zaznacza doktor Suślik, krakowski kardiolog, leki z naparstnicy dostępne są tylko na receptę. Z uwagi na to, ze roślina jest wysoce toksyczna, unika się jej stosowania w ziołolecznictwie, w zamian za to wybiera się inną naparstnicę – naparstnice wełnistą.
Podsumowując
Naparstnica jest rośliną, która może zatruć, może również wyleczyć. Wszystko zależne jest od sposobu leczenia i dawek naparstnicy. Jeśli chcemy koniecznie leczyć się naparstnicą, trzeba to robić wyjątkowo ostrożnie, lub pod kontrolą dobrego lekarza.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |