Zioła opis
Kalina koralowa
Kalina koralowa to krzew z rodziny piżmaczkowatych, w Polsce kojarzony przede wszystkim z walorami ozdobnymi. Nie można się temu dziwić – roślina wygląda bardzo atrakcyjnie i często jest sadzona w ogródkach. Kalina koralowa jednak to coś więcej niż tylko ładna roślina. To roślina, która ma wiele innych pozytywnych cech.
Występowanie kaliny
Kalina koralowa to roślina powszechnie występująca w Europie i północno – zachodniej Azji. Inne odmiany tej rośliny rosną między innymi w Ameryce Północnej. Roślina także występuje w Polsce, ale przede wszystkim jest uprawiana.
Wygląd
Kalina koralowa to niewielkie drzewko lub krzew, dorastający do 1,5 metra wysokości. Charakterystyczną cecha kaliny jest to, iż kwitnie białymi, niewielkimi kwiatami połączonymi w baldachy Kule kwiatów mają nierzadko ponad 10 cm średnicy i wyróżniają się nie tylko na tle rośliny, jak i na tle całego ogrodu, z tego powodu kalina koralowa jest uznawana za roślinę po prostu ładną.
Właściwości lecznicze
Oprócz niewątpliwej atrakcyjności wizualnej rośliny, jest ona uznawana także za roślinę leczniczą. Jej pozytywne właściwości są znane od lat, a do leczenia wykorzystuje się wiele elementów rośliny.
Kora
Suszona kora służy do przygotowywania owadów, pomocnych między innymi przy chorobach kobiecych oraz przy żylakach odbytu. Posiada właściwości ściągające i bakteriobójcze.
Suszone kwiaty
Herbata z suszonych watów kaliny jest polecana przy bolesnych skurczach jelit i przy biegunce. Pomaga również na trawienie, pozytywnie wpływa na cały układ pokarmowy.
Owoce kaliny
Owoce kaliny można spożywać na surowo, jednak nie są one smaczne. O wiele lepiej jest je przetworzyć. Owoce kaliny posiadają także właściwości lecznicze. Wykazują niewielkie działanie moczopędne, poprawiają czynność serca oraz działają pozytywnie w przypadku nadciśnienia – wpływają dna obniżenie ciśnienia krwi.
Wysoka zawartość witamin, minerałów i pozytywne właściwości owoców kaliny, to rzeczy,. które są potwierdzone od dawna? Warto o tym wiedzieć i traktować kalinę nie tylko jako ładną roślinę. Ona również może leczyć.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |