Zioła opis
Jemioła pospolita
Jemioła pospolita, to roślina zaliczana do gatunku sandałowatych. W Polsce kojarzona przede wszystkim z symboliką świąt, jest rośliną którą warto poznać nieco szerzej. Jemioła pospolita to roślina półpasożytnicza – wodę i sole mineralne pobiera od drzewa, na którym rośnie. Co bardzo ważne, pomimo tego faktu, nie czyni drzewu większej krzywdy. Stan drzewa na którym rośnie jemioła, może się pogorszyć, tylko wtedy, gdy jemioły jest naprawdę dużo, a samo drzewo jest dodatkowo uszkodzone lub chore.
Występowanie
Jemioła pospolita występuje praktycznie w całej Europie i na znaczmy obszarze Azji. W Polsce spotykana jest niezwykle często, choć warto dodać – trzeba wyróżnić tereny, na których występuje często i tereny, na których występuje o wiele rzadziej. Wiele zależy choćby od rodzaju zadrzewień. Często rośnie na drzewach rosnących w okolicach dróg, w wiejskich rejonach lub na drzewach rosnących na polach.
Wierzenia i właściwości lecznicze
Jemioła pospolita, to roślina, która kojarzy się ze świętami i tradycją świąt, jednak to nie wszystkie jej zalety. Nie każdy wie, że jest ona również rośliną leczniczą.
Surowiec zielarski
W celach leczniczych wykorzystuje się ziele jemioły, a więc gałązki wraz z liśćmi. Idealnie, jeśli zbierane są w okresie od grudnia do kwietnia. Pozyskane ziele jemioły suszy się w podgrzanych piekarnikach lub rozłożone w okolicach kaloryferów. Warto tu jednak wspomnieć o tym, że i świeże ziele jemioły posiada właściwości lecznicze.
Zastosowanie.
Jemiołę w celach leczniczych stosuje się od wielu lat. Znana była już przed naszą erą. Jej lecznicze właściwości są znane i dziś. Na co pomaga?
Jemioła zwyczajna, znana jest jako roślina lecząca niepłodność kobiet, jednak to nie wszystkie jej zalety. W rozmowie z doktorem Tekieli, krakowskim kardiologiem z kardio-med, dowiadujemy się, że jemioła, a konkretnie wyciąg z tej rośliny, znany jest jako doskonały środek obniżający ciśnienie krwi. Pomaga również w leczeniu zawrotów głowy, szczególnie tych spowodowanych demencją starczą. Jemioła sprawdza się także w leczeniu chorób trzustki, zwiększa przemianę materii.
Oprócz tych schorzeń, jemiołę poleca się w leczeniu szumów usznych, otępieniu, drętwieniu nóg i rak, czy uderzeniach do głowy gorąca. Wraz z wyciągiem z „wąsów” kukurydzy, polecana na jest także w leczeniu nowotworów.
Podsumowując
Jemioła pospolita to nie tylko ziele, które zdobi i jest elementem świątecznej dekoracji. To również ziele, które leczy. Warto mieć tego świadomość i się o tym przekonać. Lata pozytywnych doświadczeń w leczeniu wyciągami z jemioły, pozwalają przypuszczać wysoką skuteczność takiego rozwiązania.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |