Zioła opis
Jałowiec pospolity
Jałowiec pospolity to roślina należąca do rodziny cyprysowatych. Wiecznie zielona, o charakterystycznym wyglądzie, jest dość często spotykana, nie tylko w naszym kraju.
Występowanie
Jałowiec pospolity występuje na terenie półkuli północnej od obszaru około biegunowego do południowych granic półkuli. Można go znaleźć zarówno w Azji czy Europie, jak i w Ameryce Północnej. Oczywiście w Polsce również – jest dość powszechny. Rośnie w róznych miejscach – od bagien do terenów skalistych, najczęściej jednak można go spotkać w lasach i na obrzeżach lasów. Ciekawostką jest to, iż pod nazwą jałowiec pospolity, kryją się rośliny o różnym wyglądzie. W Polsce jałowiec pospolity wyglądem przypomina duży krzew lub niewielkie drzewo, dorasta, bowiem nawet do 6 metrów wysokości, jałowiec pospolity rosnący w innych rejonach geograficznych, może być krzewem, lub roślina płożącą. Wiele zależy od odmiany i rejonu występowania.
Wygląd
Jałowiec pospolity występujący w Polsce, najczęściej przypomina duży krzew, jednak nie jest tak w każdej sytuacji. Niekiedy jałowiec pospolity jest po prostu drzewem z kilkoma pniami. Dorasta do 11 metrów wysokości.
Roślina lecznicza
Jałowiec pospolity jest znaną od lat rośliną leczniczą. W celach leczniczych wykorzystuje się owoce jałowca, dziegieć jałowcowy i olejek.
Zastosowanie
Jałowiec stosuje się przy chorobach układu moczowego. Doskonale sprawdza się w przypadkach zaburzenia oddawania moczu, pomaga również przy obrzękach, których powodem są nerki, oraz w kamicy moczowej. To jednak nie wszystkie zalety tej rośliny. Można ja stosować także przy niewydolności wątroby i w zaburzeniach trawiennych. Niewielkie dawki jałowca poprawiają apetyt i ogólnie wzmacniają organizm. Jałowiec można również stosować zewnętrznie. Doskonale działa na skórę, łagodzi nerwobóle, bóle reumatyczne oraz podobne problemy.
Działania uboczne
Długotrwałe stosowanie jałowca, może paradoksalnie doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i nasilenia objawów, które miał wyleczyć. Znane są przypadki zaburzeń pracy nerek. Podobna sytuacja jest w przypadku stosowania zewnętrznego. Nadmierne stosowanie może doprowadzić do zapaleń na skórze i innych problemów skórnych.
Podsumowując
Jałowiec zwyczajny to roślina, której właściwości lecznicze odkryto już dawno. Warto skorzystać z tej wiedzy i zdecydować się na jego stosowanie, nie zapominając jednak, że w większych dawkach może być niebezpieczny. W rozsądnych jednak może co najwyżej, poprawić nasz stan zdrowia. Warto się o tym przekonać.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |