Zioła opis
Jarząb pospolity
Jarząb pospolity to roślina, która z nazwy jest znana niewielkiej ilości osób. Każdy jednak zna potoczną nazwę tej rośliny – jarzębina. Znana i ceniona od lat, jest nie tylko rośliną o atrakcyjnym wyglądzie, ale również rośliną posiadającą właściwości lecznicze.
Występowanie
Jarząb pospolity występuje na znacznym obszarze Europy oraz w Azji, również na Syberii. Jeśli chodzi o występowanie w Polsce, jest pospolity praktycznie w każdym jej rejonie.
Wygląd
Jarząb pospolity to drzewo lub krzew. Jak drzewo dorasta do prawie 15 metrów wysokości, jako krzew jest oczywiście dużo niższy. Jest rośliną długowieczną – żyje od 80 do ponad 100 lat. Oczywiście jest odporny na polskie warunki zimowe.
jarząb pospolity
Jarząb pospolity rośnie na skrajach lasów, łąkach, miedzach i wie u innych miejscach. Nie przeszkadza mu zanieczyszczenie środowiska – rośnie w rejonach zanieczyszczonych w znacznym stopniu spalinami.
Zastosowanie
Jarząb pospolity, czyli po prostu jarzębina, to roślina, która spełnia wiele ról. Wygląd tej rośliny sprawia, że z powodzeniem można ją wykorzystać jako roślinę ozdobną. Idealna jest do dekoracji działek i ogrodów. Sprawdza się także w przypadków publicznych terenów zielonych – rośnie w parkach i alejach.
Ozdobna wartość tej rośliny jest duża. Nie bez znaczenia jest to, iż oprócz klasycznej jarzębiny istnieje wiele jej odmian typowo ozdobnych. To jednak nie wszystkie zalety tej rośliny. Jarzębina jest również rośliną leczniczą i idealną do wykorzystania w celach kulinarnych.
W celach kulinarnych nie wolno stosować owoców surowych, zawierają one bowiem trujące substancje. Przemrożenie owoców jarzębiny lub chwilowe polanie ich gorącą wodą, niszczy trujące substancje i sprawia, że jarzębina jest produktem, który można wykorzystywać w kuchni. Ceniona ze względu na specyficzny smak i aromat, jest wykorzystywania do przetworów – soków, dżemu, marmolady i musu. Ciekawostką jest to, iż zawiera więcej karotenu niż marchew.
Właściwości lecznicze
Lecznicze właściwości jarzębiny są znane od lat. W celach leczniczych również wykorzystuje się owoce. Zawierają one bardzo dużo witamin, między innymi witaminę C, E, K, PP. Owoce jarzębiny w niewielkim stopniu działają moczopędnie, w większym, pozytywnie na błonę śluzową żołądka i jelit. Sprawdza się także w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Jarzębina – znana od lat, ceniona, dekoracyjna i także lecznicza. Warto o tym wiedzieć i w okresie owocowania jarzębiny zebrać dla celów leczniczych lub kulinarnych. Ich stosowanie ma sens.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |