Zioła opis
Fiołek trójbarwny
Fiołek trójbarwny to roślina, której nazwa niewiele mówi. Każdy, kto usłyszy „bratek”, czyli inną nazwę tej rośliny, doskonale wie o co chodzi. Uprawiane bratki posiadają jednak jedynie właściwości dekoracyjne. Zaczęto uprawiać je 120 lat temu i uprawia się do dziś. Nie posiadają one jednak właściwości leczniczych.
Właściwości lecznicze posiadają fiołki trójbarwne, ale rosnące dziko. Występują między innymi na łąkach i w innych miejscach, w których królują dziko rosnące rośliny. Dziki fiołek dorasta do 40 cm wysokości i kwitnie w końcówce lata oraz jesienią. Rośnie na terenie większej części Europy. Najlepiej czuje się na glebach dobrze zaopatrzonych w wodę, ale nie podmokłych.
W celach leczniczych rośliny fiołka należy wysuszyć. W tym celu należy je rozłożyć cienką warstwą w zacienionym ciepłym i przewiewnym miejscu. Tak przygotowany materiał służy do przygotowywania naparów i odwarów.
Zastosowanie
Napary z suszu fiołka maja różnorakie zastosowanie. Działają moczopędnie, pomagają, przy chorobach związanych z zaburzeniem wydalania moczu. Wykazują również działanie napotne, wykrztuśne. Napary i wywary z fiołka trójbarwnego można również stosować w przypadku chorób serca i układu krążenia. Sprawdzają się przy nadciśnieniu.
Napary i wywary z fiołka można stosować wewnętrznie, ale również można stosować zewnętrznie. Można stosować napar na zmienioną chorobowo skórę. Działa również na skórę zniszczona promieniami, naświetlaniami i innymi zewnętrznymi czynnikami. Ziele fiołka należy zbierać na początku jego kwitnienia.
Niewiele osób wie, że można również wykorzystywać leczniczo korzeń fiołka. Zawiera on bardzo dużo witaminy C i innych witamin.
Fiołek – dla wielu osób barwny kwiatek, zdobiący niejeden ogród. Tam spełnia rolę ozdobną. Dziko rosnące fiołki to inny temat – z powodzeniem można je stosować jako rośliny lecznicze. Sprawdzają się doskonale.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |