Zioła opis
Brzoza omszona
Brzoza to drzewo, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Można wśród typów tych drzew wyróżnić tak zwaną brzozę omszoną. Gatunek niesamowicie w Polsce popularny i istotny z punktu widzenia zielarstwa i wspomagania leczenia różnego rodzaju chorób.
Brzoza omszona, to drzewo o charakterystycznej białej korze. Występuje w lasach całej Polski, niekiedy nie tylko w lasach, ale również poza nimi. Z wiekiem drzewa, jego kora pokrywa się swego rodzaju mchem, stąd nazwa drzewa. W celach leczniczych wykorzystuje się bardzo wiele elementów tego drzewa. Można tu wymienić zarówno liście, korę, jak i na przykład sok wydzielany przez te drzewa. W celach leczniczych wykorzystuje się charakterystyczne kotki, które są niczym innym jak kwiatami brzozy.
Działanie lecznicze
Liście brzozy stosuje się pomocniczo w przypadku chorób nerek. Spożywane regularnie napary i odwary z liści brzozy, powodują zwiększenie ilości wydzielanego moczu i „oczyszczanie” nerek. Charakterystyczny dla liści jest wpływ na wydalanie przez człowieka jonów potasu. Jak bardzo to ważne, wie każdy, kto cierpi na choroby związane z nerkami. Dezynfekcja układu moczowego, pozytywny wpływ w przypadku niewydolności nerek i kamicy moczowej, to charakterystyczne cechy wywaru z liści brzozy, warto jednak dodać, że stosuje się go również w zupełnie innym celu.
Wywar z liści brzozy może być stosowany także jako płukanka do włosów. Włosy po płukaniu wywarem liści z brzozy, stają się mocniejsze, zdrowsze, bardziej błyszczące, niekiedy delikatnie się rozjaśniają.
Poza pozytywnym działaniem liści brzozy, warto również wspomnieć o bardzo pozytywnym działaniu soku brzozy. Pozyskuje się go, nawiercając drzewo, jeszcze przed jego rozkwitnięciem, a więc wczesną wiosną. Ilość soku, która można pozyskać, może budzić spore zaskoczenie. Wydziela się go bardzo dużo.
Sok z brzozy to coś, czym wiele lat temu leczono przede wszystkim kamicę nerkową. Dziś wiadomo, że pozytywnie działa na cały organizm, To między innymi wynik składu, w którym można wyróżnić takie rzeczy jak sole mineralne, czy też kwasy organiczne.
Brzoza jest drzewem, z którego elementy wyjątkowo łatwo pozyskać. Warto jednak pamiętać o tym, by nie zrywać liści z całego drzewa, skoncentrować się na liściach z dolnych gałęzi. W przypadku nawiercania drzewa, w celu pozyskania soku, nie można zapominać o tym, by otwór później dokładnie zamknąć, by drzewo mogło się zregenerować i oczywiście nie wolno nawiercać go wielokrotnie.
Brzoza jest drzewem, które nie tylko wyróżnia się wyglądem. Działanie liści, soku, czy kwiatów brzozy, zostało odkryte już dawno i jest doceniane do dziś – stąd miedzy innymi szereg preparatów, których skład oparty jest na wyciągach z brzozy. Można je stosować, można również samodzielnie pozyskiwać z brzozy to, co w naszym przypadku jest potrzebne.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |