Zioła opis
Biedrzeniec mniejszy
Biedrzeniec mniejszy to roślina, która należy do roślin selerowatych. Spotyka ją każdy z nas, choć nie zawsze ma o tym pojęcie – występuje powszechnie w całej Europie i na znacznym obszarze Azji. W Polsce jest rośliną pospolitą, rosnącą dziko w różnych miejscach.
Roślina dorasta do 60 cm wysokości, charakterystyczne jest to, że liście występują niemalże zawsze tylko w dolnej części rośliny. Górna cześć jest niemal bezlistna. Kwitnie drobnymi kwiatkami, ułożonymi w baldachy, owocuje, a owoc po tym jak dojrzeje, rozpada się na dwie części – nasiona unosi wiatr.
W celach zielarskich biedrzeniec stosuje się od bardzo dawna. Jego pozytywne właściwości są znane i doceniane
Biedrzeniec mniejszy, kwalifikowany jest do bylin i występuje – jak wspomniałem – wszędzie. Kwitnie od maja do sierpnia i można ją zbierać bez ograniczeń. W celach leczniczych wykorzystuje się kłącze i korzenie. Jeśli chodni o korzenie, powinny być wykopywane na wiosnę, lub jesienią. Surowiec leczniczy suszy się w ciepłych i bardzo przewiewnych pomieszczeniach, nie narażając rośliny na działanie promieni słonecznych. Istotny jest sposób przechowywania wysuszonych roślin, odmienny od sposobu przechowywania większości innych ziół. W przeciwieństwie do innych roślin, wysuszony biedrzeniec przechowuje się w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Zastosowanie
Biedrzeniec stosuje się w charakterze rośliny wspomagającej leczenie wielu chorób i problemów chorobowych. Uznawany jest jako doskonałe wsparcie w odmie i innych schorzeniach dróg oddechowych. Można je stosować również w celach wykrztuśnych i rozkurczowych.
Istotne jest pozytywne oddziaływanie na układ pokarmowy. Biedrzeniec można stosować choćby przy uciążliwych zaparciach, przy wzdęciach czy też biegunce. Można również stosować to ziele w przypadku problemów z układem moczowym. Doskonałe jest w przypadku kamicy moczowej, zapaleń układu moczowego czy też dnie moczanowej.
W celach leczniczych przygotowuje się przede wszystkim odwar. Należy go spożywać w niewielkich ilościach – najlepiej po pół łyżeczki 3 razy dziennie i pamiętać, że zbyt duże spożycie odwaru biedrzeńca nie spowoduje pozytywnych skutków dla nerek.
Odwar można stosować także do przemywania i do płukania – na przykład gardła.
Zielsko – tak potocznie określa się to ziele. Coś w tym jest – ziele jest na tyle popularne iż można posunąć się do takiego stwierdzenia. Przy rozważnym stosowaniu działanie biedrzeńca jest naprawdę bardzo pozytywne. Cierpiąc na któreś ze wspominanych schorzeń, warto zastosować ziele biedrzeńca. Jego stosowanie może się tylko opłacać.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |