Zioła opis
Barwinek pospolity
Barwinek pospolity to roślina znana nie tylko w Polsce. Powszechnie występuje praktycznie w całej Europie. Co najciekawsze – nie ma go w Skandynawii – najprawdopodobniej warunki pogodowe powodują, że tam nie rośnie. W Polsce występuje w stanie dzikim dość rzadko.
Barwinek pospolity to niewielka roślina. Maksymalnie dorasta do około 20 cm wysokości, kwitnie niebieskimi lub jasno fioletowymi kwiatami. Kwitnie od maja do września. Roślina uznawana jest jako lekko trująca – objawami zatrucia są między innymi – zmniejszenie ciśnienia krwi, zaburzenia oddychania i pracy serca.
Barwinek jest powszechnie uznawany za roślinę ozdobną co nie jest dziwne – roślina jest naprawdę ładna, a kwiaty wręcz zachwycające, cel dekoracyjny jest więc jak najbardziej zrozumiały. Bardzo częste pozyskiwanie dla tych celów rośliny, która nie występuje w Polsce dość często, bardzo powszechnie spowodowało, że wprowadzono częściowa jego ochronę.
W celach zielarskich wykorzystuje się całe ziele, które zawiera miedzy innymi alkaloidy, gorycz czy też robninę. W roślinie można też docenić wysoką zawartość soli mineralnych.
Ziele można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Stosuje się je między innymi przy problemach z wysokim ciśnieniem krwi. Napar z barwinka działa pozytywnie na jego obniżenie. Barwinek wykazuje również pobudzające działanie na układ nerwowy. W przypadku dolegliwości bólowych, ziele barwinka wykazuje działanie znieczulające.
Istotne jest również pozytywne działanie w przypadku różnego rodzaju krwawień. Bez względu na to, czy chodzi o krwawienia związane z nieżytami układu pokarmowego, czy też o krwawienia miesiączkowe, ziele barwinka reguluje to bardzo szybko i skutecznie.
Ziele barwinka, a konkretniej napary i odwary z niego, można stosować również w przypadku anemii oraz w przypadku biegunek.
Istotne jest także zewnętrzne stosowanie ziela. Napary i odwary można stosować na rany, oparzenia, czy przy zapaleniu migdałków.
Podsumowując – nie wszędzie możliwy do pozyskania barwinek, to jedno z ważniejszych polskich ziół, powszechnie wykorzystywanych zarówno przez zielarzy jak i przez producentów leków – wyciągi z barwinka są dodatkiem do wielu z nich. Jeśli mamy taką możliwość – warto ziele barwnika pozyskać, zasuszyć i stosować, pamiętając, że zbyt częste stosowanie może prowadzić do zatruć.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |