Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - EGZOTYCZNE OWOCE I WARZYWA
   
COUNTRY:
         
 
 Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Podróżnik kulinarny
 
- - Słownik kulinarny - -
 
- Słow. wielojęzyczny -
 
- - Podróże kulinarne - -
- - Nauka języków - -
 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Zioła opis

Koniczyna łąkowa: dobrodziejstwo nie tylko dla kobiet – Zioła wśród nas
W dzisiejszym odcinku chciałabym zachęcić Państwa do poznania, zbioru i stosowania koniczyny łąkowej. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że ta powszechnie znana roślina posiada działanie lecznicze. Przyznam, że sama nie przypuszczałam, że koniczyna jest taką super rośliną. A zatem do rzeczy.
Koniczyna łąkowa
Koniczyna łąkowa (TRIFOLIUM PRATENSE), zwana też koniczyną czerwoną lub kądziółką jest rośliną wieloletnią i można ją znaleźć na łąkach, pastwiskach, przy drogach i miedzach. Jest również uprawiana jako roślina pastewna.
Koniczyna łąkowa – surowiec i jego zbiór
Surowcem zielarskim jest kwiat koniczyny oraz jej ziele (kwiat wraz z łodygą i liśćmi). Zbioru rośliny dokonujemy na początku kwitnienia zrywając rozwinięte główki kwiatowe wraz z szypułką i górnymi liśćmi lub same główki kwiatowe, przy czym kwiaty nie mogą być zbrązowiałe. Możemy też ściąć rośliny nad ziemią sierpem lub ostrym nożem; od razu odrzucamy zdrewniałe części łodyg oraz pożółkłe liście. Suszymy je w zacienionym, suchym i przewiewnym miejscu. Po ususzeniu zioło należy przechowywać w szczelnych pojemnikach lub papierowych torbach, zawsze w suchym miejscu.
Substancje czynne oraz właściwości lecznicze
Koniczyna łąkowa zawiera izoflawony, fitosterole, kwasy fenolowe, garbniki, taniny, glikozydy, witaminę C i E, witaminy z grupy B i D oraz potas, wapń, magnez, kobalt, siarkę, fosfor, cynk, molibden, krzem, żelazo i mangan.
Koniczyna czerwona ma szerokie zastosowanie i z pewnością można ją nazwać rośliną dla kobiet, ponieważ zwiększa ilość estrogenów w organiźmie. To z kolei łagodzi i leczy objawy menopauzy u kobiet, takie jak uderzenia gorąca, zimne poty i zaburzenia snu. Ponadto zmniejsza objawy napięcia przedmiesiączkowego, reguluje menstruację i przeciwdziała osteoporozie. Oprócz tego wyciągi z ziela i kwiatów działają wykrztuśnie, przeciwzapalnie, moczopędnie, uspokajająco, przeciwskurczowo, regulują przemianę materii, ułatwiają wypróżnianie, uaktywniają czynność wątroby i pęcherzyka żółciowego. Koniczynę stosuje się w leczeniu kaszlu, zapaleniu oskrzeli i nieżycie górnych dróg oddechowych, jak również w zaparciach, w zaburzeniach przewodu pokarmowego, przy braku apetytu i jako delikatny środek moczopędny. Natomiast zewnętrznie koniczyna działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwświądowo, dlatego można ją z powodzeniem stosować do płukania gardła i jamy ustnej oraz w postaci okładów w przypadku łuszczycy, egzemy, oparzeniach, trudno gojących się ran czy świądu.
Przeciwwskazania do stosowania koniczyny łąkowej
Koniczyny łąkowej nie należy podawać dzieciom (zwłaszcza dziewczynkom do 12 roku życia), a także kobietom ciężarnym i matkom karmiącym. Z koniczyny należy również zrezygnować w przypadku stwierdzonych chorób hormonozależnych oraz w przypadku stosowania preparatów antyestrogenowych.
kwiaty koniczyny łąkowej
Przepisy na wykorzystanie koniczyn
Napar z kwiatów koniczyny
Dwie łyżeczki suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy do naciągnięcia pod przykryciem na 15 minut. Następnie przecedzamy i pijemy po pół szklanki dwa razy dziennie. Napar łagodzi objawy menopauzy, pomaga na kaszel i lekkie biegunki.
Nalewka koniczynowa (70%)
500 gram świeżych kwiatów wkładamy do słoja i zalewamy litrem wódki zrobionej ze spirytusu (70%), szczelnie zakręcamy i odstawiamy na półtora miesiąca w ciepłe miejsce, od czasu do czasu wstrząsamy słojem. Po tym czasie przecedzamy przez gazę i rozlewamy do butelek. Nalewkę przyjmujemy 3 razy dziennie mieszając 30 kropli z ¼ szklanki przegotowanej wody. Nalewka ma działanie ogólnie wzmacniające i poprawiające przemianę materii, a także obniża poziom cholesterolu i usuwa toksyny z organizmu.
Nalewka koniczynowa (40%)
100 gram kwiatów wkładamy do słoja, zalewamy wódką (40%) w ilości pół litra i odstawiamy w ciemne miejsce na dwa tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając słojem. Następnie nalewkę należy przecedzić, rozlać do ciemnej butelki i przechowywać w lodówce. Nalewkę stosujemy trzy razy dziennie po 2-6 ml (około 1/10 małego kieliszka) w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, przy dolegliwościach trawiennych, a także jako środek uspokajający.
Syrop z kwiatów koniczyny łąkowej (24 godziny)
Zrywamy 500 gram kwiatów koniczyny i mieszamy z plastrami z jednej cytryny (wyszorowanej i pozbawionej pestek) i zalewamy litrem zimnej wody. Odstawiamy na 2 godziny, a następnie gotujemy na wolnym ogniu przez 20 minut. Ponownie odstawiamy, ale tym razem na 24 godziny. Po tym czasie odcedzamy i dobrze wyciskamy kwiaty przez gazę lub ręcznik kuchenny, roztwór mieszamy z kilogramem cukru i gotujemy na małym ogniu przez 4-5 godzin. Gorący syrop przelewamy do butelek, zakręcamy i stawiamy „do góry nogami” (sucha pasteryzacja). Syrop stosujemy w kaszlu, zapaleniu oskrzeli i astmie, pijąc 3 razy dziennie po łyżce. Syrop ma też działanie oczyszczające krew. Dodam także, że jest bardzo smaczny.
Miód z kwiatami koniczyny łąkowej
½ szklanki suszonych i zmielonych kwiatów koniczyny mieszamy w słoju z 400 gramami płynnego miodu akacjowego, wielokwiatowego lub koniczynowego. Słój szczelnie zakręcamy i odstawiamy na tydzień w chłodne i ciemne miejsce. Po tym czasie przyjmujemy 2-3 razy dziennie po 1-2 łyżeczki. Miód reguluje gospodarkę hormonalną organizmu, łagodzi uderzenia gorąca, potliwość, zawroty głowy, wahania ciśnienia i zmienność nastrojów. Oprócz tego miodzik ma działanie wykrztuśne (w zapaleniu oskrzeli) i łagodnie uspokajające.
Maść z kwiatów koniczyny łąkowej
Kostkę smalcu (250 gram) rozpuszczamy w garnku umieszczonym w gorącej kąpieli wodnej, dodajemy 250 gram świeżych kwiatów lub 5 czubatych łyżek suszonych kwiatów koniczyny i mieszamy drewnianą łyżką. Gotujemy na małym ogniu przez 8 godzin i odstawiamy do wystygnięcia. Czynność powtarzamy przez 2 kolejne dni. Na trzeci dzień całość cedzimy przez gazę, przelewamy do wyparzonych słoiczków i odstawiamy do zastygnięcia. Maść stosujemy na skórę dotkniętą łuszczycą lub egzemą, jak również smarujemy nią nogi w przypadku obrzęków limfatycznych.
Mam nadzieję, że przynajmniej część z Państwa zainteresuje się opisaną w artykule rośliną i wybierze się na spacer z koszykiem, aby dokonać jej zbiorów. Pamiętajmy, że na kwiatach napotkamy sporo owadów, które mogą użądlić, dlatego zbierajmy koniczynę ostrożnie. A gdyby jednak zdarzyło się, że jakiś owad nas ugryzie lub użądli, to mamy pod ręką koniczynę, która złagodzi niemiłe dolegliwości. Wystarczy kwiat koniczyny rozdusić i natrzeć nią bolące miejsce. Można też rozejrzeć się dookoła i poszukać babki lancetowatej, która też pomoże w takich sytuacjach (pisałam o tym w poprzednim artykule).
I takim sposobem dotarliśmy do końca tego ziołowego odcinka. Jak zwykle pozdrawiam i życzę udanych zbiorów.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
News - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.