Zioła opis
Lipa drobnolistna
Lipa drobnolistna, to drzewo, które można spotkać na terenie całej Polski i rzecz jasna nie tylko w naszym kraju. Jest bardzo popularna, często spotykana w okolicach lasów, jednak najczęściej można ją spotkać przy drogach asfaltowych i nie tylko. Aleje lipowe to coś, co zna i kojarzy z pewnością każdy kierowca.
Lipa to drzewo, które zachwyca swoim wyglądem, jednak nie tylko zdobi. Jest rośliną, którą można stosować również w leczeniu. W celach leczniczych, przede wszystkim stosuje się kwiatostan lipy, który z uwagi na wysokość drzewa dość ciężko zebrać, jednak warto się postarać.
Kwiatostany lipy zbiera się w okresie kwitnienia, koncentrując się na świeżych, rozkwitniętych kwiatach. Należy zbierać je na początku kwitnienia. Zebrane kwiaty suszy się rozłożone cienką warstwą, oczywiście najlepiej w miejscu ciepłym, przewiewnym, ale zacienionym.
Zastosowanie
Kwiatostan lipy służy do zaparzana herbat, sporządzania wywarów. Roślina wykazuje działanie moczopędne, napotne, uspokajające, poprawiające przemianę materii.
Z uwagi na działanie napotne, kwiat z lipy, w postaci wywarów i herbatek, bardzo polecany jest w przypadku wszelkiego rodzaju przeziębień, myli się jednak ten, kto sadzi, że to wszystkie zastosowania tego zioła. Związki zawarte w kwiecie lipy powodują działania moczopędne, pozytywnie oddziałują również na układ trawienny, a w szczególności na żołądek, pomagając chronić jego ścianki. Lipę można również polecić jako środek uspokajający, wyciszający, a jednocześnie zwiększający koncentracje. Ciekawostką jest to iż polecany jest zarówno tym, którzy ciężko pracują umysłowo, jak i tym, których praca jest bardzo stresująca.
lipa-2Lipę można stosować również do płukania ust i gardła, idealna jest również do kąpieli. Kąpiel w wodzie z dodatkiem wywaru lipy jest polecana w przypadku nerwobóli i problemów związanych z kośćmi. Co więcej – można ją również polecić w przypadku problemów z włosami. Regularne płukanie włosów wywarem z kwiatów lipy, w zauważalny sposób poprawia ich stan i wygląd.
Podsumowując: Już nasze babcie doskonale wiedziały, iż kwiat lipy to coś, czym warto się zainteresować. Jego zbiór, jak wspomniałem wcześniej, nie należy do łatwych, jednak warto się postarać. Kwiat lipy może nam pomóc w wielu sytuacjach. Bez względu na to czy chodzi o proste przeziębienie, czy też o problemy żołądkowe, lipa jest niezwykle pomocna. Idealna dla zdenerwowanych, dla tych, którzy muszą się skoncentrować, wyciszyć, niezbędna w wielu innych przypadkach, jest rośliną, którą warto mieć w domu.
Oczywiście możne podjąć decyzje o zakupie suszonych kwiatów lipy, trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze są one idealnej jakości. Kwiaty własnoręcznie zebrane i ususzone, z pewnością będą lepsze jakościowe i bardziej nam pomocne. W okresie kwitnienia warto więc wybrać się na lipę. Domowa apteczka bez lipy, nie warto do tego doprowadzać.
Lipa szerokolistna
Lipa szeroko lista to gatunek należący do rodziny ślazowatych. Czasem mylona z lipą drobnolistną i równie często jak ona, spotykana w Polsce.
Występowanie
Lipa szerokolistna występuje w Europie, poza nią popularna jest w Turcji. W Polsce jest drzewem wręcz pospolitym. Najwięcej tego rodzaju lip rośnie na południu naszego kraju. Występuje przede wszystkim w lasach ich okolicach oraz zaroślach. Rośnie na glebach dobrej jakości – żyznych i wilgotnych.
Wygląd
Lipa szerokolistna, to duże drzewo, dorastające do ponad 40 metrów wysokości. Charakteryzuje się sporej wielkości, rozłożystą koroną. Kwitnie pojedynczo, choć zdarza się, że kwiaty występują w pęczkach po kilka sztuk. Barwa kwiatów jasnożółta, zwisające.
Roślina długowieczna
Nie każdy wie, że lipa szerokolistna jest rośliną bardzo długowieczną. Najstarsze lipy rosnące na ziemi maja około 100 lat. Normą wręcz są lipy, których wiek przekracza pięćdziesiąt lat.
Roślina lecznicza
Podobnie jak lipa drobnolistna, lipa szerokolistna jest rośliną, którą można wykorzystywać w celach leczniczych, pozyskując surowiec zielarski i przygotowując z niego napary i odwary lub kupując preparaty wyprodukowane z lipy.
Surowiec lekarski
Surowcem lekarskim jest kwiatostan lipy szerokolistnej. Ścina się go w okresie kwitnienia lipy, a więc w okresie od maja do lipca i suszy w przewiewnych, dość zacienionych miejscach.
Zastosowanie
Napar z lipy jest od wielu lat uznawany jako doskonały środek napotny, pomocny na przykład przy leczeniu przeziębień. Co ciekawe, właściwości napotne ma napar spożywany, jak i dodany do kąpieli. To jednak nie wszystkie pozytywne cechy takiego naparu. Napar z lipy zmniejsza napięcie mięśni gładkich, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Przez wiele osób lipa szerokolistna jest uznawana za drzewo, z którego można pozyskać doskonałe ziele o właściwościach uspokajających.
Samodzielny zbór ziela lipy szerokolistnej jest nieco utrudniony. Aby się o tym przekonać, wystarczy stanąć pod wysoką lipą i zobaczyć, że kwiatostan lipy, a więc to co nas tak naprawdę interesuje, jest wysoko, mimo tego warto próbować go zerwać lub ściąć. Napar z lipy jest znany z pozytywnych właściwości i warto się o tym przekonać.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |