Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - EGZOTYCZNE OWOCE I WARZYWA
   
COUNTRY:
         
 
 Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Podróżnik kulinarny
 
- - Słownik kulinarny - -
 
- Słow. wielojęzyczny -
 
- - Podróże kulinarne - -
- - Nauka języków - -
 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Zioła opis

Ślaz dziki uprawa, zastosowanie, właściwości lecznicze   
Malwa dzika nie jest wyłącznie ładnie kwitnącym chwastem ruderalnym, bo posiada też spore właściwości lecznicze, a nawet spożywcze. Ze względu na duże kwiaty, na wsiach do dzisiaj sadzi się ją też niekiedy w ogródkach, jako kwiat ozdobny. Czy wiesz, że malwa dzika to cenna roślina lecznicza? Konieczne przeczytaj o tym, jakie właściwości lecznicze posiada ślaz dziki zioło. Jeszcze dziś wypróbuj efekty jago działania.
Ślaz dziki zioło (łac. Malva sylvestris), czasami nazywany także ślazem leśnym – gatunek rośliny należący do rodziny ślazowatych (Malvaceae). W gwarach ludowych i zwyczajnie potocznie ślaz dziki zioło jest też nazywany przez ludzi, jako: malwa dzika, ślaz zajęczy, ślazik, ślazówka, guziczkowe ziele, kędzierzawiec.
Ślaz dziki siedliska i występowanie
Malwa dzika naturalnie występuje w całej Europie (do Europy Środkowej przywleczono ja jeszcze w epoce wczesnego neolitu) oraz w dużej części Azji i Afryki Północnej. W ostatnim stuleciu rozprzestrzeniła się też na Azorach i gdzieniegdzie indziej poza obszarami swojego rodzimego występowania (na wszystkich kontynentach poza Antarktydą). Jej rozprzestrzenianiu sprzyja fakt, że w wielu krajach jest to roślina uprawna. W Polsce malwa dzika ma status archeofitu (gatunek obcego pochodzenia we florze naszego kraju) i występuje pospolicie na całym niżu oraz w niższych partiach gór.
Ziele to porasta siedliska ruderalne i segetalne, takie jak m.in.: przydroża, nieużytki, wiejskie ogródki, miedze, zręby leśne, brzegi rzek, zarośla i pola uprawne. W uprawach malwa dzika jest uważana za chwast, choć na wsiach czasem jeszcze spotyka się ją w przydomowych ogródkach wśród kwiatów ozdobnych, jednak częściej została wyparta przez wyższe i wielokolorowe malwy hodowlane/prawne. Ogólnie jest to roślina światłolubna i azotolubna, wskaźnikowa dla piaszczystych gleb. Ślaz dziki zioło preferuje gleby średnie i lżejsze, nigdy niekwaśne i absolutnie niemokre/podmokłe.
Ślaz dziki morfologia
Malwa dzika to roślina dwuletnia i/lub bylina, także hemikryptofity (pąki odnawiające roślinę są tuż przy ziemi, pozwala to jej lepiej zimować). Dorasta do ok. 1 m wysokości. Jest zapylana przez owady i miododajna, kwitnie od końca czerwca do późnego października. Łodyga jest owłosiona, ze wzniesionym pędem głównym. Pędy boczne pokładają się lub też są wzniesione, ale tylko wierzchołkami.
Liście
Liście są duże o dł. do 12 cm i szer. do 15 cm, 3 lub 5 lub 7-klapowe i faliste w nasadzie, koloru zielonego lub brunatno-zielonego, z nieregularnie ząbkowanym brzegiem. Powierzchnia dolna liści jest mocniej owłosiona i wyraźniej unerwiona, od pow. górnej. Ogonki liściowe są tak długie jak blaszki liści, koloru zielonego, brunatno-zielonego lub fioletowego.
Kwiat
Każdy kwiat składa się z kieliszka z 3 podłużnymi lub eliptyczno-lancetowatymi działkami krótszymi od działek kielicha i leżącymi bezpośrednio pod nimi. Kielich ma 5 owłosionych trójkątnych działek ze zrośniętymi nasadami. Korona jest 3-4 razy dłuższa od kielicha i ma 5 klinowato zwężonych, powcinanych płatków, zrośniętych z nasadami rurek pręcików. Pręcików jest dużo, a ich nitki są zrośnięte w jedną rurkę pokrytą małymi, gwiazdowatymi włoskami i pojedynczymi włoskami (widać to dokładnie pod lupą). Słupki są także liczne i pomarszczone, do tego nagie czasem owłosione, zamknięte w rurkach pręcików i w tej formie rozmieszczone koliście wokół szyjki centralnej. Słupki kończą się licznymi, nitkowatymi znamionami. Odmiany uprawne mają kieliszki 3-7-dzielne, kielichy 5-8 działkowe i 5-19 płatkowe korony.
Owoc
Owocem są rozłupnie mające średnicę do 8 mm, złożoną z 9 do 13 rozłupek jednonasiennych, z marszczonym siateczkowato grzbietem i błoniastymi ścianami bocznymi. Nasiona są nerkowate i marszczone koloru brunatno-srebrzystoszarrgo.
Ślaz dziki zioło – zawartość składników czynnych

Surowiec zielarski stanowi tu kwiat ślazu dzikiego (Malvae sylvestris flos), przy czym są to wysuszone, całe lub połamane kwiaty. Surowcem są też wysuszone, całe lub połamane liście ślazu dzikiego i zaniedbanego (Malvae folium). Ogólnie roślina ta stanowi cenny leczniczy surowiec śluzowy, przy czym zawartość tego śluzu w kwiatach wynosi w granicach 0,5-6% (niektóre źródła podają jego zawartość max do 12%, im kwiaty są ciemniejsze, tym jest go więcej). Pozostałe cenne składniki lecznicze w zielu malwy, to: glikozyd antocyjanowy nazwany malwiną, peonidyny i delfinidyny, kwasy organiczne (szczególnie uronowe), witaminy, sole mineralne, flawonoidy (kemferol, kwercetynę, mirycetynę), alkohole cukrowe, fitoestrogeny flawonowe, cukry, garbniki, fenolokwasy, pektyny, żywice.
ślaz dziki kwiat
Ślaz dziki zioło – właściwości lecznicze i kosmetyczne
Tak bogaty skład uczynił z ozdobnych kwiatów malwy wysoce wartościowy surowiec zielarski i kosmetyczny. Ślaz dziki zioło jest więc używany zewnętrznie i wewnętrznie, jako środek osłaniający i zmiękczający (także wykrztuśnie) w przeziębieniach, stanach nieżytowych nosa i zapalnych dróg oddechowych (m.in. w bolesnej anginie). Zawarty w malwowych kwiatach śluz przechodzi do robionych z ziela wyciągów wodnych i przy ich piciu oraz płukaniu nimi powleka chore błony śluzowe jamy ustnej, gardła i krtani, chroniąc je przed stanami zapalnymi i podrażnieniami, łagodzi również uporczywy kaszel (także suchy i ciężki), przywraca ruch nabłonka rzęskowego błon śluzowych, ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza stan zapalny. Podobnie działają również drażetki malwowe do ssania, produkowane jako leki z domowej apteki, suplementy diety.
Śluz z ziela malwy stanowi jeden z cennych surowców roślinnych możliwych do bezpiecznego stosowania także u dzieci, nawet bardzo małych i niemowląt. Ziele malwy ma też właściwości antyoksydacyjne (niweluje starzenie, zmarszczki i plamy na skórze, oraz niszczycielskie działanie wolnych rodników), napar i odwar z niego jest idealny do przemywania skóry szorstkiej i łuszczącej się, z egzemami, trądzikowej itp. Kwiat malwy zmniejsza też dolegliwości przekwitania i reguluje miesiączki, leczy podrażnienia oczu, wzmacnia naczynka krwionośne, leczy niestrawności i nieżyty żołądka oraz chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Ślaz dziki zioło – dawkowanie
Napar z kwiatów ślazu dzikiego robi się poprzez zalanie 1-2 łyżek surowca zielarskiego wrzątkiem (350 ml wrzątku) w 1 szklance i naparza się całość pod przykryciem przez ok. 15 minut. Po 15 minutach zaparzania napar odcedza się i pije w suchym kaszlu i chrypce, w ilości po ⅛ szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu. Napar malwowy można również stosować do płukania gardła w anginie oraz u dorosłych i nawet małych dzieci w postaci lewa tych przy zwalczaniu nawykowych zaparć.

Napar taki jest też bardzo dobrym środkiem do kąpieli niemowląt i dzieci z alergiami i atopowym zapaleniem skóry. Dla lepszych efektów, z ziela można też robić wywar/odwar, poprzez zalanie ziela wrzątkiem i dodatkowe jeszcze krótkie podgotowanie go (ok. 5 min.) na małym ogniu i dopiero wtedy odstawienie pod przykryciem do podstygnięcia, a następnie odcedzenie. Z kwiatów malwy są też wyrabiane różne kosmetyki do twarzy i ciała (kremy, balsamy, eliksiry, mleczka, toniki itp.).
Malwa dzika jako roślina jadalna i ozdobna
Dawniej ziele malwy spożywano jako swoista jarzyna. Z młodych liści i pędów ślazu robiono mianowicie zupę ziołową, dodawano je do sałatek i surówek (także kwiaty) oraz jako inne dodatki spożywcze. Z suszonych liści i kwiatów od dawien parzono też herbatki. Warto wspomnieć, że wedle Pisma Świętego, na terenach biblijnych istniały dwa gatunki ślazu – ślaz dziki i ślaz nicejski – które do dzisiaj są w Izraelu nadal bardzo pospolite.
Jak twierdza naukowcy, rośliny biblijne tych dwóch gatunków malw są opisane w wersecie w Księdze Hioba (wersy: 6,6-7), oto ich cytat: „Czy miła potrawa bez soli, a ślaz czy w smaku przyjemny?. Dotknąć się tego nie ważę, są niby chleb nieczysty”. Obecnie malwa dzika poza celami leczniczymi i kosmetycznymi, jest natomiast wykorzystywana także w przemyśle spożywczym do barwienia słodyczy, napojów, czy syropów. Malwa nadaje się też jako roślina ozdobna na rabaty kwiatowe szczególnie w ogródkach naturalistycznych. W uprawie obecnie częściej jednak wykorzystuje się hodowlane kulty wary (odmiany), bo mają większe kwiaty o różnych barwach (od białe, niebieskie, a nawet ciemnopurpurowe).
Ślaz dziki zioło – uprawa, zbiór i suszenie
Malwa dzika jest uprawiana zwykle jako roślina dwuletnia, czasem tez jako bylina. Jej strefa mrozoodporności wynosi przy tym 5-10⁰C. Uprawiana najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i podłożu niezbyt żyznym oraz przepuszczalnym. Można ją rozmnażać za pomocą nasion i/lub sadzonek, choć nie niepokojona w ogrodzie zwykle skutecznie rozsiewa się samoistnie. Po pierwszym kwitnieniu zaleca się młode malwy nieco przyciąć. Trzeba też uważać, gdyż wiosną lubią je atakować grzyby z rodziny rdzowate.
W celach leczniczych można zbierać ziele i kwiaty z malw rosnących dziko lub w ogrodach, w terminie od czerwca do sierpnia w okresie kwitnienia. Zrywa się świeżo rozwinięte kwiaty bez szypułek, nie zgniatając jednak ich koron. Następnie się je szybko suszy rozłożone cienką warstwą w miejscu przewiewnym i zacienionym. Powinny przy tym zachować niebieskofioletowy kolor, bo tylko takie są najwartościowsze leczniczo i kosmetycznie.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
News - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.