Zioła opis
Bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek to niewielka roślina, której właściwości lecznicze zostały docenione już dość dawno temu. Rośnie dziko i występuje praktycznie na terenie całej Europy. Oczywiście występuje również w Polsce.
W Polsce nierzadko występuje w okolicach pól, dlatego przez rolników oceniany jest jako chwast. Być może w uprawie zbóż, można tak o nim powiedzieć, przede wszystkim jednak jest to roślina, której leczniczym działaniem warto się zainteresować.
Dorastający do około 20 cm wysokości bluszczyk kurdybanek, to roślina, którą pozyskuje się praktycznie całą. Ścina się ja w okresie kwitnienia i suszy w całości, wykorzystując do tego celu przewiewne, zacienione miejsca.
Działanie lecznicze
Podstawowe działanie lecznicze bluszczyka związane jest z układem trawiennym człowieka. Napary z ziela powodują pobudzanie układu trawiennego do lepszej pracy. Ziele wykazuje również pozytywne działanie w produkcji soków żołądkowych, jednocześnie pozytywnie oddziaływująca na błonę śluzową żołądka i jelit.
Nie bez znaczenia jest pozytywne działanie bluszczyka kurdybanka na układ oddechowy. Dzięki stosowaniu tego ziela poprawia się tak zwane samooczyszczanie, polegające na odksztuszaniu zalegającej w płucach flegmy. Bluszczyk poprawia więc wydolność oddechową organizmu.
Oprócz wspominanych zalet, warto również wspomnieć o pozytywnym oddziaływaniu bluszczyk na cały organizm. Napary z ziela spożywane regularnie, powodują działanie moczopędne i bakteriobójcze. Z tego między innymi powodu można napar z ziela stosować do płukania ust i gardła.
Oprócz stosowania wewnętrznego, napary i odwary z suszonego ziela można również stosować zewnętrznie. Idealnie sprawdza się w przypadku ran i różnego rodzaju problemów ze skórą. Doskonały jest w przypadku leczenia trądziku – wykazuje bowiem działanie. ściągające.
Ściągające działanie ziela, powoduje, iż dobrze je stosować również w przypadku innych schorzeń – na przykład hemoroidów.
Występujący na polach – w potocznym rozumieniu – chwast, może być doskonałym ziołem, które warto stosować. Picie 2,3 razy dziennie odwaru z bluszczyka lub stosowanie zewnętrzne, to idealne rozwiązanie dla wszystkich, korzy borykają się z opisanymi wyżej przypadłościami.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |