Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - EGZOTYCZNE OWOCE I WARZYWA
   
COUNTRY:
         
 
 Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Podróżnik kulinarny
 
- - Słownik kulinarny - -
 
- Słow. wielojęzyczny -
 
- - Podróże kulinarne - -
- - Nauka języków - -
 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Zioła opis

Wierzba Biała (Salix alba)
Syn.: wierzba pospolita, wierzbina, wierzba srebrna.
Opis rośliny i występowanie
Ładne drzewo o szerokiej koronie i szarej lub jasno brunatnej, spękanej korze pnia, osiągające wysokość do 30 cm. Gałązki ma giętkie, cienkie, często zwisające, biało owłosione, później nagie, oliwkowo-brązowe. Liście długie, lancetowate, drobno piłkowane, młode prawie białe, z obu stron owłosione, starsze z wierzchu ciemnozielone, od spodu szarawe, jedwabiście owłosione.
Kwiaty zebrane w kotkach pojawiają się jednocześnie z liśćmi. Kwitnie od kwietnia do maja. Jest drzewem dwupiennym. Owocem jest dwuklapowa torebka zawierająca nasionka rozsiewane przez wiatr. Wierzba biała występuje prawie w całej Europie i na innych kontynentach.
W Polsce jest drzewem pospolitym. Rośnie przy drogach, zabudowaniach wiejskich, nad rzekami w wilgotnych lasach łęgowych. Często sadzona w parkach, na miedzach, przy drogach. Odmianą hodowaną jest wierzba płacząca.
Surowiec i jego pozyskiwanie
Surowcem zielarskim jest kora wierzby (Salicis cortex). Jako surowiec zielarski pozyskuje się również korę z wierzby purpurowej (Salix purpurea). Jest to krzew pospolity w Polsce, tworzy miejscami zarośla nad rzekami i potokami. Pędy ma wysokie, nagie, początkowo purpurowe, później zielonkawoszare, połyskujące do 6 m wysokości. Liście łopatkowo-lancetowate długości do 12 cm, nagie na dole, całobrzegie na górze piłkowane. Często jest uprawiana na plantacjach. Surowiec pozyskuje się podobnie jak z wierzby białej. Ma zbliżony skład chemiczny, ale wyższą zawartość glikozydów fenolowych (do 11%) m.in. salicyny. Właściwości farmakologiczne tak jak kory wierzby białej.
Podstawowe substancje czynne
Kora wierzby zawiera do 3% glikozydów fenolowych (wierzby purpurowej odpowiednio więcej), a wśród nich jest m.in. salicyna i salikorty-na, populina, fragilina, grandydentatyna, salirepozyd i inne.
Ponadto w korze występują garbniki pirokatechinowe i galo taniny w ilości ok. 10% kwas elagowy. Katechina, flawonoidy (jak izosalipurpozyd) i sole mineralne.
Wierzby zawierają kwas salicylowy, który został odtworzony chemicznie w 1838 roku i stał się podstawą wytworzenia aspiryny. Należy zauważyć , że inne gatunki wierzb takie jak wierzba szara (Salix cinerea), wierzba krucha (Salix fragilis) i amerykańska – wierzba czarna (Salix nigra) i wierzba purpurowa (Salix purpurea) posiadają podobne właściwości farmakologiczne i są stosowane zamiennie.
Działanie i zastosowanie
Przetwory z wierzby stosowano w lecznictwie od najdawniejszych czasów. Kora wierzby – znana od czasów starożytnych – była pierwotnym źródłem salicyny. Wybitny lekarz grecki w służbie rzymskiej Dioskurides (w I w. n.e.) zanotował, że owoce, liście, kora i sok wierzby mają działanie ściągające. W średniowieczu Albert Wielki (XIII w.), dominikanin zalecał przetwory z wierzby w nadmiernej pobudliwości płciowej. Podobnie zalecał je francuski lekarz Dalechamp (XVI w.). Z kolei Paracelsus (XVI w.) sławny szwajcarski lekarz, chemik i filozof doby renesansu
zaliczał wierzbę do środków ściągających. Podobnie Lonicerus ((XVI w.) lekarz miejski we Frankfurcie stosował przetwory z wierzby jako lek ściągający i hamujący krwawienia. Matthiolus, włoski lekarz, też w XVI w. zalecał wierzbę jako środek antykoncepcyjny i hamujący nadmierny popęd płciowy oraz przeciw kurzajkom. Polak Krzysztof Kluk w XVIII w. zalecał korę wierzby jako skuteczny środek przeciwgorączkowy, przeciwwymiotny, przeciwrobaczy i przeciwszkorbutowy, przydatny także w chorobach żołądka, a nawet w różnych owrzodzeniach.
W lecznictwie ludowym korę wierzby podawano tak jak teraz aspirynę, tj. przy kaszlu, w gorączce, bólach głowy, reumatyzmie, także w nieżytach jelit i biegunce. Zewnętrznie stosowano ją przy trudno gojącychKora wierzby działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, napotnie, ściągająco, bakteriostatycznie i moczopędnie.   Ponadto odtruwająco, przeciwreumatycznie, wzmacniająco, przeciwzakrzepowo i antyseptycznie.
Kora wierzby jest stosowana w schorzeniach reumatycznych, w gorączce, w nieżytach jelit i biegunce, także w stanach nadmiernego pobudzenia nerwowego, w bezsenności i nerwobólach.
Badania kliniczne potwierdziły, że kwas salicylowy jest inhibitorem enzymu (cyklooksygenaza), który bierze udział w biosyntezie prostaglandyn, substancji powodujących reakcje zapalne i dlatego kora wierzby jest jednym z najcenniejszych naturalnych środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Flawonoidy z kolei niszczą utleniacze (wolne rodniki) powstające w procesach zapalnych. W chorobach artretycznych i reumatycznych, w których występują stany zapalne substancje czynne znajdujące się w korze wierzbowej hamują wytwarzanie czynników zapalnych – głównie prostaglandyn, ograniczając stan zapalny jak i wywołany przez niego ból.
Przetwory z kory wierzbowej opóźniają proces degeneracji tkanki chrzęstnej i dlatego nadają się bardziej do uśmierzania przewlekłych bólów i leczenia chorób reumatycznych, takich jak artrozy i reumatoidalne zapalenie stawów, a mniej do łagodzenia nagłych ataków ostrych bólów. I co jest bardzo istotne nie powodują żadnych podrażnień w przewodzie pokarmowym w przeciwieństwie do syntetycznie produkowanego kwasu acetylosalicylowego, który może takie działanie niepożądane wywoływać.
Przetwory
Odwar z kory wierzby
1 łyżkę kory zalać filiżanką wody, zagotować i trzymać pod przykryciem na małym ogniu przez 5 minut. Odstawić na 15 minut. Przecedzić.
Pić po filiżance odwaru 2–3 razy dziennie jako środek przeciwzapalny, przeciwreumatyczny i przeciwgorączkowy w dolegliwościach reumatycznych i nerwobólach. Ponadto w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, przy lumbago i fibromialgii. Jeśli po 6–8 tygodniowym stosowaniu odwaru nie zaobserwujemy osłabienia przewlekłych bólów reumatycznych i poprawy samopoczucia wynikającego z ograniczenia stanów zapalnych można zdecydować się na stosowanie mocniejszego środka o wyższej zawartości składników leczniczych (jakimi są salicylany, kwasy fenolowe i proaritocyjanidyny), którym jest nalewka wierzbowa.
Zaleca się pić po 2–4 ml nalewki (maksymalnie do 1 łyżki) trzy razy dziennie w stanach zapalnych i bólach artretycznych i reumatycznych. Ponadto w przypadku zapalenia tkanki łącznej, szczególnie przy reumatoidalnym zapaleniu stawów i artretyzmie (dna moczanowa).
Sposób użycia, działanie i zastosowanie nalewki wierzbowej
Pić po 2–4 ml nalewki (maksymalnie do 1 łyżki), trzy razy dziennie, w stanach zapalnych i bólach reumatycznych i artretycznych, a po 40 kropli na szklankę wody, 3 razy dziennie, w przypadku gorączki, przeziębienia, grypy i bólów głowy. Nalewka obniża gorączkę i łagodzi ból. Działa też przeciwzapalnie, antyseptycznie, odtruwająco i wzmacniająco. Pobudza wydzielanie soków trawiennych. Zawarte w korze wierzby glikozydy fenolowe po przejściu do nalewki, łatwo rozpadają się w przewodzie pokarmowym i uwalniają alkohol salicylowy. Powstające przy tym, dobrze rozpuszczalne sole tego kwasu łatwo wchłaniają się do krwioobiegu i działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwbakteryjnie. Związki salicylowe hamują wytwarzanie prostaglandyn wywołujących i podtrzymujących procesy zapalne w błonach, stawach i mięśniach. Nalewkę wierzbową, m.in. z tego powodu, zaleca się stosować w przypadku zapalenia tkanki łącznej, w szczególności przy reumatoidalnym zapaleniu stawów i dnie. Nalewka może okazać się też bardzo pomocna przy przeziębieniach, grypie i kaszlu różnego pochodzenia. Korzystnie działa też w zaburzeniach trawienia, nieżycie żołądka i jelit, krwawieniach z przewodu pokarmowego, nieprawidłowej przemianie materii oraz w stanach zapalnych skóry i przy łuszczycy. Może być również pomocna przy nerwobólach, migrenach, w stanach wyczerpania nerwowego.
Zewnętrznie łyżkę nalewki, rozcieńczonej w szklance przegotowanej i ostudzonej wody, można stosować do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Wszystko o nalewce wierzbowej (jak pozyskać surowiec i jak ją sporządzić) zostało opisane w książce “Zioła w nalewkach leczniczych”.
Ekstrakt z kory wierzby jest składnikiem wielu preparatów ziołowych, przeciwbólowych, uspokajających, przeciwreumatycznych, a także żołądkowych.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
News - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.