Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - EGZOTYCZNE OWOCE I WARZYWA
   
COUNTRY:
         
 
 Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Podróżnik kulinarny
 
- - Słownik kulinarny - -
 
- Słow. wielojęzyczny -
 
- - Podróże kulinarne - -
- - Nauka języków - -
 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Zioła opis

Stokrotka: „Mały kwiatek, a jaka moc” – zioła wśród nas
Przedstawiamy kolejny artykuł z serii: „Zioła wśród nas” – tym razem rzecz dotyczy znanej wszystkim stokrotki. Jest to jeden z pierwszych kwiatów pojawiających się wiosną – mamy nadzieję, że wiedza na temat tej rośliny okaże się przydatna i z przyjemnością wykorzystają Państwo stokrotkę zebraną podczas wiosennych spacerów do celów leczniczych.
„Mały kwiatek, a jaka moc”
„Stokrotka rosła polna…” Każdy zna tekst tej piosenki, każdy zna stokrotkę i każdy wie, jak ona wygląda. Ale czy każdy z nas wie jaka to cudowna roślina? Ja osobiście byłam bardzo zaskoczona, że ten mały kwiatuszek ma taką moc. I tę moc chciałabym Państwu dzisiaj przybliżyć.
Stokrotka pospolita – występowanie i zbiory
Stokrotka pospolita (łac. BELLIS PERENNIS) jest rośliną wieloletnią występującą na łąkach, pastwiskach, trawnikach, polnych drogach itp. Zbioru stortotki możemy dokonać właściwie od początku wiosny aż do jesieni. Kwiatki zbieramy w suche, słoneczne przedpołudnie, najlepiej do koszyczka, nigdy do foliowej torby. Stokrotkę możemy wykorzystać zarówno w stanie świeżym jak i suszonym. Aby dobrze wysuszyć stokrotkę zrywamy koszyczki kwiatowe, rokładamy na papierze i suszymy w przewiewnym i zacienionym miejscu. Liście stokrotki możemy również zbierać i wykorzystać wraz z kwiatkami do sałatek. Natomiast nierozwinięte pączki kwiatowe można marynować w zalewie octowo-ziołowej, jako namiastkę kaparów.
Składniku odżywcze – właściwości lecznicze
Stokrotka zawiera sole mineralne, kwasy organiczne, olejek, garbniki, flawonoidy i związki śluzowe, a jej działanie ma szerokie spektrum. I tak oto stokrotka stosowana jest przy braku apetytu, nieżytach żołądka i jelit, przyspiesza przemianę materii, wspomaga pracę wątroby, uszczelnia ścianki naczyń włosowatych, oczyszcza krew i łagodzi bóle. Ta maleńka roślinka ma również działanie ściągające i przeciwzapalne, wspomaga leczenie dny moczanowej i gośćca stawowego oraz pomaga usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Zewnętrznie stokrotka ułatwia i przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza obrzęki po kontuzjach. Napary stosujemy w nieżytach górnych dróg oddechowych oraz schorzeniach skórnych takich jak egzema, zapalenie skóry czy trądzik.
Zbieranie stokrotki jest czasochłonne i wymaga cierpliwości, ale zapewniam, że warto. Podczas jej zbierania spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu, troszkę się gimnastykujemy, bo jednak trzeba się poschylać. A co najważniejsze, efekty naszej pracy przyniosą satysfakcję i zadowolenie z jej przyrządzania i spożywania.
Stokrotka pospolita – przepisy
A oto kilka sposobów na wykorzystanie stokrotki.
Herbatka stokrotkowa
Łyżkę kwiatków zalewamy wrzątkiem i odstawiamy pod przykryciem do naciągnięcia na około 10 – 20 minut. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki przy przeziębieniach jako środek wykrzuśny, przy braku łaknienia, zapaleniu jelit, biegunce oraz chorobach skóry.
Herbatka odtruwająca
Mieszamy w równych częściach kwiat stokrotki, liść babki lancetowatej, ziele szałwii i tymianku. Łyżkę takiej mieszanki zalewamy wrzątkiem i przykrywamy na 5 – 10 minut. Taki napar pijemy 3 razy dziennie po szklance, a po 6 tygodniach kurację kończymy. Herbatka działa odtruwająco, reguluje przemianę materii, oczyszcza skórę oraz wspomaga leczenie kaszlu i zapalenia oskrzeli.
Miód ze stokrotką
Mieszamy w słoiku 500 gram płynnego miodu ze sporą garścią stokrotek. Słoik zamykamy i odstawiamy na 4 tygodnie w ciepłe i jasne miejsce. Po tym czasie miodzik jest gotowy, a spożywamy go 3 razy dziennie po sporej łyżce, wraz z kwiatkami. Ta mieszanka wzmacnia system immunologiczny, uspokaja kaszel i zwalcza przeziębienia.
Nalewka ze stokrotki
W słoju umieszczamy 300 gram stokrotki, wlewamy 25 ml soku z cytryny, mieszamy drewnianą łyżką, a następnie zalewamy 500 ml wódki. Alkohol powinien przykryć zioło. Słój odstawiamy na miesiąc w ciepłe miejsce, co jakiś czas nim potrząsając. Po tym czasie nalewkę filtrujemy, wyciskamy przez gazę i przelewamy do butelek, najlepiej ciemnych oraz przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. Nalewkę przyjmujemy 3 razy dziennie po łyżce w przypadku kamieni i piasku w nerkach oraz przy reumatyzmie, artretyzmie, przy dolegliwościach wątroby, nerek i pęcherza moczowego. Nalewkę możemy również stosować zewnętrznie do smarowania w dnie moczanowej, gośćcu stawowym i bólach mięśni.
Stokrotkowa oliwka
Napełniamy słoik kwiatami stokrotki do 2/3 wysokości i zalewamy oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym, najlepiej z zimnego tłoczenia, tak by kwiaty były całkowicie przykryte. Słoik zamykamy i odstawiamy na 5 – 6 tygodni w ciepłe i jasne miejsce. Codziennie wstrząsamy słoikiem. Po uływie podanego czasu oliwkę filtrujemy, wyciskamy przez gazę, rozlewamy do czystych butelek i przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Taką oliwkę stosujemy przy egzemach, zapaleniu skóry nanosząc ją ostrożnie na zmienione miejsca. Oliwka przynosi również ulgę w bólach mięśni. Ma działanie przeciwzapalne, wspomaga również procesy gojenia ran oraz regeneracji skóry.
Sałatka ze stokrotką
Kwiaty, listki oraz pączki stokrotki mieszamy z drobno posiekanymi dzikimi ziołami (młode listki babki lancetowatej, mlecza), dodajemy drobno pokrojony szczypiorek, a następnie mieszamy z majonezem i jogurtem (lub śmietaną) i doprawiamy solą i pieprzem. Pomidory i kalarepę kroimy w kostkę, dodajemy roszponkę lub inny rodzaj sałaty i wszystko mieszamy z ziołowym sosem. Sałatka smakuje wyśmienicie, jest bardzo zdrowa. Dodaje siły i witalności, usuwa toksyny z organizmu, wspiera leczenie skóry.
Mam nadzieję, że przybliżyłam Państwu moc stokrotki i zdecydujecie się na jej zbieranie, przetwarzanie i jedzenie. Na koniec dodam jeszcze, żeby nie zbierać ziół z poboczy dróg lub miejsc, gdzie ludzie wyprowadzają swoje czworonożne pociechy. Jeśli posiadamy ogródek, to warto zrezygnować z cudownie przyciętego i idealnego trawnika. Lepiej niech rośliny rosną sobie dziko, a my zyskamy dzięki temu własne zioła, które pomogą nam w wielu dolegliwościach oraz urozmaicą i uzdrowią naszą dietę.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  News

Przyrządzanie jedzenia na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. By jednak grillowane potrawy cieszyły podniebienie i służyły zdrowiu, warto pamiętać o kilku zasadach.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
News - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.