Zioła opis
Babka lancetowata – właściwości i zastosowanie.
Babka lancetowata to niepozorna roślinka, wykorzystywana od wielu lat przez nasze babcie i mamy. Właściwości zdrowotne i lecznicze mogą być wykorzystywane również obecnie. Niestety mało kto wie jakie korzyści niesie za sobą stosowanie w medycynie babki lancetowatej. Dlatego też warto pochylić się nad właściwościami i zastosowaniem tej jakże dobroczynnej roślinki.
Babka lancetowata może być również nazywana jajowata, zwyczajną czy też piaskową. Rodzina tej rośliny jest szeroko rozwinięta. Poszczególne rodzaje babek różnią się między sobą w szczególności kształtem liści. Mogą występować liście w kształcie owalnym, podłużnym bądź też szpiczastym. Natomiast kwiaty wszystkich rodzajów babek są do siebie bardzo podobne. Na szczycie długiej bezlistnej łodyżki znajduje się znajduje się bardzo niepozorny kwiatostan, który kwitnie przez kilka miesięcy w roku. Kwiatostan pojawia się stopniowo od dołu ku górze. Pomimo ścisłego pokrewieństwa pomiędzy różnymi rodzajami babki różnią się one od siebie właściwościami. Bez wątpienia babka lancetowata jest najbardziej rozpoznawalną i najczęściej polecana zielarzy oraz lekarzy.
Babka lancetowata co zawiera w swoim składzie?
Liście babki lancetowatej zawierają:
- duże ilości związków śluzowych,
- składniki irydoidowe,
- garbniki, awonoidy,
- kwasy organiczne,
- karoten,
- witaminy (witaminę C i witaminę K),
- minerały (sole sodu, potasu, magnezu, cynku).
Babka lancetowata właściwości:
Babka lancetowata wykazuje różnego rodzaju właściwości zdrowotne oraz lecznicze.
Babka lancetowata wykazuje działanie:
- przeciwzapalne na śluzówkę gardła, jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego,
- wzmaga krzepliwość krwi,
- uszczelnia naczynia krwionośne,
- przyśpiesza gojenie ran oraz podrażnień skóry,
- łagodzi kaszel, ponieważ wykazuje działanie wykrztuśne,
- pomaga w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy,
- pomaga w leczeniu mało nasilonej biegunki.
Babka lancetowata wykorzystywana jest również w medycynie naturalnej. Odwar przygotowany z liści babki lancetowatej może zostać wykorzystany do przemywania oczu przy zapaleniu powiek oraz spojówek.
Gdzie i jak zbierać babkę lancetowatą?
Roślina ta jest mało wymagająca, nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody do właściwego funkcjonowania. Rośnie na suchych polach, łąkach, miejskich trawnikach, a także przy drogach.
Lecznicze właściwości wykazują liście rośliny, należy zbierać je w okresie kwitnienia, czyli od maja do września. Należy zauważyć, iż liście trzeba suszyć od razu po ich zebraniu, gdyż bardzo szybko zmieniają swój kolor, a co za tym idzie tracą swoje właściwości.
Domowe przepisy z babką lancetowatą
Okłady z liści:
Należy przygotować świeże lub tez roztarte liście babki lancetowatej. W momencie, kiedy to liście będą już przygotowane należy ułożyć je na gazie i przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca. Opatrunek przymocować bandażem bądź też plastrem i pozostawić na kilka godzin. Okłady można stosować na trudno gojące się rany, czyraki, wysypki, oparzenia, stłuczenia i opuchnięcia, a także miejsca po ukąszeniach owadów.
Odwar z liści:
Łyżkę liści babki należy zalać szklanką wrzącej wody, następnie tak przyrządzoną mieszankę pozostawić na gazie, aż do momentu wrzenia, następnie gotować pod przykryciem przez kolejne 5 minut. Po tym czasie zestawić odwar i pozostawić pod przykryciem przez następne 15 minut aż napar naciągnie odpowiednich właściwości. Następnie należy odcedzić liście i pić napar 2 razy dziennie po pół szklanki. Doskonale sprawdza się przy problemach jelitowych, biegunce czy też problemach z górnymi drogami oddechowymi. Tak przygotowanym odwarem można również przemywać rany oraz podrażnioną skórę czy też płukać skórę głowy po umyciu – doskonale sprawdza się to przy łupieżu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |