Zioła opis
Mniszek lekarski (inaczej: mniszek pospolity) stosowany jest pomocniczo w leczeniu wielu chorób – m.in. schorzeń dróg żółciowych, kamicy nerkowej, chorób wątroby, niewydolności nerek. Właściwości żółciopędne mniszka sprawiają, że miód mniszkowy, ziele, soki i syropy z mniszka stosowane są na problemy z trawieniem, brak apetytu lub jako środek moczopędny. Jakie tajemnice kryje w sobie mniszek lekarski? Jakie są przeciwwskazania do stosowania mniszka lekarskiego?
Właściwie każdej części mniszka lekarskiego przypisuje się właściwości zdrowotne. Mniszek działa wszechstronnie, a sama roślina od wielu lat jest surowcem zielarskim, z którego powstają odwary, wyciągi, nalewki i mieszanki ziołowe na różne dolegliwości.
Mniszek pospolity – właściwości
Właściwości i zastosowanie mniszka lekarskiego:
mniszek zwiększa wydzielanie soku żołądkowego;
stosowany jest na problemy z trawieniem;
poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego;
mniszek lekarski ma właściwości żółciopędne;
wpływa osłonowo na wątrobę;
oczyszcza i poprawia kondycję skóry;
pomaga rozpuszczać kamienie żółciowe;
mniszek stosowany jest jako środek moczopędny;
wspomaga utrzymanie właściwego pH w żołądku.
Właściwości mniszka zależą od rodzaju surowca roślinnego zastosowanego w danym preparacie: może to być kwiat (Flos Taraxaci), korzeń (Radix Taraxaci) lub ziele mniszka (Herba Taraxaci). Wyciągi i preparaty z korzenia mniszka mogą zwiększać produkcję żółci i pobudzać wątrobę do bardziej wydajnej pracy. Przy okazji surowiec w tej postaci wykazuje działanie saluretyczne, a więc może usunąć z organizmu nadmiar jonów sodu oraz potasu (podobne właściwości ma również skrzyp polny i pokrzywa).
Kwiatom mniszka lekarskiego przypisuje się działanie przeciwcukrzycowe. To duże uproszczenie – mniszek lekarski może obniżać poziom cukru we krwi (głównie za sprawą zawartej w mniszku inulinie). Preparaty z mniszkiem lekarskim mogą więc wspomagać, ale w żadnym wypadku nie mogą zastąpić leczenia cukrzycy, chorób dróg żółciowych, kamicy żółciowej, które powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza.
Listki mniszka lekarskiego – dodane np. do sałatki – mają właściwości prebiotyczne i mogą być środkiem witaminizującym.
Mniszek lekarski – herbata. Jak działa?
Mniszek lekarski w saszetkach to często połączenie ziela mniszka lekarskiego z korzeniem. Jeśli lekarz lub farmaceuta nie zalecą inaczej, najczęściej stosuje się jedną saszetkę mniszka lekarskiego dwa razy dziennie.
Jak przygotować mniszek lekarski? Wystarczy zalać saszetkę szklanką gorącej wody, zaparzać pod przykryciem przez ok. 10-15 minut. W tej postaci mniszek lekarski polecany jest jako środek wspomagający prawidłową pracę układu pokarmowego – żołądka, wątroby oraz jelit.
Sok i syrop z mniszka – jak działają?
Sok ze świeżego korzenia mniszka lekarskiego stabilizowany jest etanolem i stosowany nie tylko na problemy z apetytem i niestrawnością, ale też jako środek moczopędny. Syrop z mniszka lekarskiego może być pozyskiwany zarówno z kwiatów, jak i łodygi oraz korzenia mniszka.
Syrop przygotowany z tych surowców może mieć działanie przeciwkaszlowe i wspomagać leczenie kaszlu, infekcji górnych dróg oddechowych oraz bólu gardła. W zależności od dodatków i metody przygotowania syropy mniszkowe mogą różnić się między sobą właściwościami i zastosowaniem –o działanie produktów z mniszkiem warto zapytać farmaceuty.
Miód z mniszka – zastosowanie
Miód mniszkowy (inaczej: miód majowy) może być stosowany w codziennej diecie – np. zamiast cukru, do słodzenia kawy lub herbaty. Poza tym miód tego rodzaju zachowuje właściwości mniszka, a więc może działać korzystnie na układ trawienny, wspomagać organizm w leczeniu problemów z wątrobą, żołądkiem i nerkami.
Mniszek lekarski a mlecz
Mlecz lekarski, mlecz polny, mlecznik, podróżnik mleczowaty, psi mlecz, mlecznica – to tylko kilka dawnych i zwyczajowych nazw mniszka lekarskiego. Szczególnie myląca może być błędna nazwa „mlecz” – to odrębny rodzaj roślin (mlecz polny – Sonchus arvensis L.).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |