Zioła opis
Gwiazdnica pospolita – uporczywy chwast, który leczy
Nareszcie wiosna. Wszystko budzi się do życia, a słońce coraz odważniej i mocniej świeci. Pączki na drzewach pęcznieją i tylko patrzeć jak zaczną pojawiać się pierwsze liście. Trawa znowu staje się soczysta, przebiśniegi już cieszą nasze oczy, a wkrótce pojawią się pierwiosnki i zawilce. Natura powoli zaczyna również dostarczać nam pierwszych roślin, które możemy wykorzystać jako lecznicze zioła, ale również jako urozmaicenie naszej diety. Do takich roślin należy gwiazdnica pospolita i to właśnie nią zajmę się w niniejszym artykule.
Gwiazdnica pospolita
Gwiazdnica pospolita (STELLARIA MEDIA) jest pospolitym chwastem, który znajdziemy na polach, ogrodach, łąkach, w lasach i nad brzegami wód. Jest to roślina bardzo wytrzymała oraz zimotrwała, dlatego jej pędy znajdziemy nawet zimą pod śniegiem. Dla wielu posiadaczy ogrodów to prawdziwa zmora, gdyż jest uciążliwa i trudna do wyplenienia. Mam jednak nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu przekonacie się Państwo, że warto „zaprzyjaźnić się” z gwiazdnicą i korzystać z jej leczniczych i kulinarnych właściwości. Poza tym, jeśli ktoś z Państwa ma kury, to jest to znakomity zielony pokarm dla ptactwa domowego. Kury uwielbiają gwiazdnicę. A jeśli ktoś nie ma ogrodu, to polecam wziąć koszyk na spacer, dobrze się rozglądać i nazbierać trochę tej roślinki. Najlepiej zrywać górne pędy rośliny, gdyż nie będą one mocno zabrudzone ziemią. Bez znaczenia jest to, czy zbieramy ziele przed jej kwitnieniem czy też podczas kwitnienia. Zbioru można dokonywać od marca do listopada, a w łagodne zimy nawet cały rok.
Właściwości lecznicze
Gwiazdnica jest rośliną tworzącą jakby płożące się „poduchy”, ma jajowate liście zaostrzone na końcu i białe drobniutkie kwiatki w kształcie gwiazdki (stąd nazwa). Najczęściej wykorzystujemy świeży surowiec, ale można ją także suszyć w zaciemnionych, przewiewnych i suchych miejscach. Ziele po umyciu lub po zalaniu wrzątkiem (jeśli ktoś woli) możemy dodać do sałatek, twarogu, jajecznicy, zup czy do szpinaku. Jedząc ten chwast dostarczamy organizmowi witaminy A, B, C, E, PP oraz sole mineralne potasu, fosforu, wapnia, żelaza, magnezu, sodu, jodu i krzemu. Poza tym zawiera ona saponiny, śluz roślinny, kwas krzemowy i GLA (gamma-linolenowy) oraz rutynę.
Oprócz kulinarnych zalet, gwiazdnica ma również różnorodne właściwości lecznicze. I tak oto stosujemy ją przy dolegliwościach serca, przy nadciśnieniu, złej przemianie materii i zaparciach, hemoroidach, schorzeniach nerek, zapaleniach górnych dróg oddechowych i zaburzeniach hormonalnych. Dodatkowo, ma ona również działanie odtruwające, zmniejszające łaknienie, regulujące prace wątroby i jelit, a także korzystnie wpływa na układ nerwowy. Ponadto likwiduje skutki nadużycia alkoholu. Zewnętrznie stosujemy ją na swędzącą skórę, egzemy, wrzody, łuszczycę, czyraki i ropnie.
Gwiazdnica pospolita – przepisy
Poniżej jak zwykle przedstawiam kilka przepisów na wykorzystanie tego ziela.
Napar z gwiazdnicy
Łyżkę świeżego ziela gwiazdnicy zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem do naciągnięcia przez 20 minut. Po tym czasie przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie po szklance. Taki napar oczyszcza organizm, leczy zapalenie górnych dróg oddechowych oraz działa przeciwmiażdżycowo.
Odwar z gwiazdnicy
Dwie łyżki ziela zalewamy dwoma szklankami ciepłej wody, zagotowujemy i ogrzewamy pod przykryciem przez 5 minut. Odstawiamy jeszcze do naciągnięciana 10 minut, a następnie przecedzamy i pijemy po pół szklanki 3 razy dziennie. Odwar wspomaga odchudzanie, leczenie reumatyzmu, dolegliwości serca i wątroby, obniża pozniom cholesterolu i reguluje ciśnienie.
Okład z gwiazdnicy
Garść ziela zalewamy wrzątkiem (pół szklanki) i ogrzewamy przez 3-5 minut. Następnie wodę odlewamy, a ciepłe ziele zawinięte w płótno lub gazę przykładamy na chore miejsca. Takie okłady stosujemy przy bólach reumatycznych, przy naciągnięciu ścięgien, a także przy zapaleniu korzonków nerwowych.
Nalewka z gwiazdnicy
Do słoja wkładamy 50 gram suszonego i rozdrobnionego ziela i zalewamy 0,5 litra 70-procentowego spirytusu, dokładnie mieszamy, zamykamy szczelnie i odstawiamy w ciepłe, zaciemnione miejsce na okres 2-3 tygodni, co jakiś czas wstrząsając słojem. Po tym czasie zioła należy odcisnąć, a powstałą nalewkę przefiltrować przez gazę lub bibułę filtracyjną i przelać do ciemnych butelek. Przechowywać w ciemnym miejscu. Nalewkę pijemy 3 razy dziennie po 25-30 kropli. Jej działanie jest bardzo szerokie. I tak oto stosujemy ją w celu poprawy pracy serca i poprawy przemiany materii. Nalewka rozpuszcza płytki miażdżycowe w naczyniach krwionośnych, a także działa przeciwkrwotocznie, odtruwająco, przeczyszczająco, przeciwnowotworowo, odchudzająco i moczopędnie. Jednocześnie ma korzystne działanie przy reumatyzmie, artretyzmie i stanach zapalnych organizmu.
Dodatkowo rozgniecione ziele gwiazdnicy możemy przykładać na swędzące miejsca, na przykład po ukąszeniu przez owady.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu przekonaliście się Państwo do tej roślinki i wykorzystacie ją kulinarnie albo leczniczo, albo i tak i tak. Życzę Państwu miłych chwil podczas pierwszych wiosennych spacerów. I do następnego razu :-)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |