Detoks sokami
Przeprowadzenie tradycyjnego detoksu, czyli całkowitego postu (żadnego jedzenia, tylko woda) jest dla większości osób bardzo wyczerpujące. Dla osób, które chcą oczyścić organizm, ale jednocześnie normalnie funkcjonować (pozostać aktywnym), w trakcie jego trwania dobrą alternatywą może być oczyszczanie organizmu sokiem.
Świeże soki dostarczają organizmowi składników odżywczych w lekkostrawnej postaci, bez obciążania układu trawiennego. Dzięki nim, organizm szybko nabierze energii, które posłuży mu do rekonwalescencji i detoksykacji.
Uważa się, że trzy pierwsze dni oczyszczania są najtrudniejsze. Przy czym to jego psychologiczne aspekty są najbardziej uciążliwe. Ciało intuicyjnie zaakceptuje i przystosuje się do nowych warunków. Kiedy Twój umysł się przyzwyczai, wówczas poczujesz poczucie lekkości i wolności.
Jak zacząć?
Zacznij powoli. Najpierw zastąp jeden z posiłków w ciągu dnia sokiem. Jeżeli będziesz się czuł dobrze, wówczas możesz zastąpić następny posiłek, i tak dalej. W ten sposób organizm łatwiej przyzwyczaja się do płynnej diety, a prawdziwy detoks przyjdzie Ci łatwiej. W końcu osiągniesz etap, kiedy wszystkie Twoje posiłki będą sokami. Pamiętaj oczywiście, aby pić również wodę.
Jakie soki należy pić?
Im więcej soków warzywnych wypijesz podczas detoksu, tym lepiej. Możesz pić również soki z domieszką owoców, jednak nie większą, niż 50%. Pamiętaj również o różnorodności. Wyciskaj sok z różnych owoców i warzyw – dostarczą Twojemu organizmowi różnorodnych składników odżywczych i urozmaicą Twoją dietę. Pij te soki, które Ci smakują i pij je z przyjemnością. Zmuszanie się do czegokolwiek, nawet najzdrowszego soku, nie przyniesie Ci żadnych korzyści.
Jak długo? Jak często?
Możesz robić krótki 1-3 dniowy detoks, co miesiąc, albo co kwartał. Dłuższe oczyszczanie tj. 7-14 dniowe, powinno być przeprowadzane maksymalnie 1-2 razy w roku. Najlepszą porą roku na detoks organizmu jest wiosna, ponieważ wówczas nasza wątroba jest najbardziej aktywna. Możesz jednak spróbować także innego terminu i zobaczyć który najbardziej Ci odpowiada.
Czy to bezpieczne?
Oczyszczanie organizmu przyspiesza naturalne siły samoleczenia organizmu. Przywraca utraconą równowagę organizmu i umysłu. Korzyści płynące z oczyszczania potwierdzone są przez doświadczenia wielu ludzi praktykujących je przez lata.
Nie mniej jednak, jeżeli cierpisz na poważne choroby czy dolegliwości, zaburzenia odżywiania, bierzesz leki, próbujesz zajść w ciążę, karmisz piersią, skonsultuj się z lekarzem, zanim rozpoczniesz detoks. Należy uważać, nawet jeżeli jest się całkowicie zdrowym. Pamiętaj, że oczyszczanie organizmu trwające dłużej niż 14-dni, musi odbywać się pod opieką lekarza specjalisty. Nie zaszkodzi, skonsultować też krótszy detoks.
Czy należy spodziewać się efektów ubocznych?
Podczas oczyszczania, organizm pozbywa się toksyn z różnych obszarów ciała m.in. z układu trawiennego, wątroby, płuc, woreczka żółciowego, zatok, nerek, skóry oraz tkanki tłuszczowej. Możesz wówczas doświadczyć takich objawów jak wzdęcia, nieświeży oddech, ślinotok, trądzik.
Z drugiej strony, możesz nie doświadczyć żadnych skutków ubocznych, także nie martw się na zapas. Pamiętaj, że ich intensywność zależy w znacznej mierze, od Twojego dotychczasowego stylu życia. Spróbuj więc zmienić swoje nawyki powoli i wprowadź zdrowszą dietę i regularne picie soków, przed przystąpieniem do detoksu. Nie przechodź z jednego ekstremum w drugie.
Oczyszczanie to najlepszy czas na introspekcję
Wykorzystaj czas oczyszczenia organizmu na introspekcję. To doskonały okres, by spróbować lepiej słuchać własnego ciała. Możesz na przykład rozróżnić prawdziwe uczucie głodu od chwilowej zachcianki spowodowanej nudą czy stresem. Dlaczego na niektóre smakołyki masz ochotę w określonych sytuacjach? Może jedzenie jest próbą kompensowania, czy unikania czegoś?
Jeszcze jedna rada!
Aby zminimalizować obawy i stres, nie planuj oczyszczania z większym wyprzedzeniem. Po prostu zaczekaj, aż pewnej chwili poczujesz, że warto spróbować.
Jednodniowa kuracja „odtruwająca"
Jednodniowa kuracja „odtruwająca" to doskonały sposób na oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn, które mogą być przyczyną rozmaitych dolegliwości. Podczas tego dnia można odczuwać pewne dolegliwości (znużenie i ból głowy). To objaw odstawienia cukrów, kofeiny. Zalet jest jednak więcej. Zrelaksujesz się i ożywisz. W miarę możliwości rezygnujemy ze spotkań i nadmiernego wysiłku. Czas możemy wypełnić czytaniem lub odpoczynkiem.
8.00 - Dzień rozpoczynamy od wypicia szklanki ciepłej wody z kilkoma kroplami soku z cytryny. To pozwala przepłukać nerki.
8.30 - Uzupełniamy płyny sokami z odrobiny cytrusów, jabłka i ananasa lub melona (patrz przepis soki odtruwające (sok marchewkowo jabłkowy) soki odnowa (sok porzeczka naturalny smak) soki oczyszczające (sok czerwony smakuś). To pozwoli obudzić organizm i rozpocząć proces oczyszczania.
9.00 - Czas na masaż który pobudza krążenie. Wykonujemy go masując skórę szczotką z naturalnego włosia. Zaczynamy od stóp, długimi, łagodnymi ruchami delikatnie posuwaj się w górę ciała. Odprężenie wzmacniamy ciepłym prysznicem zakończonym dawką zimnej orzeźwiającej wody. Dalej przystępujemy do dalszej pielęgnacji ciała, osuszamy skórę i nakładamy balsam.
9.30 - Czas na kolejną dawkę płynów. Szklanka wody lub herbatki ziołowej, wspomagającej detoks.
10.00 - Czas na lekką aktywność, może nią być spacer lub joga. To pozwoli na zniwelowanie ubocznych efektów detoksu (zmęczenie, ból głowy). Ponadto zabieg ten pozwoli szybciej pozbyć się toksyn.
11.30 - Dawkę aktywności uzupełniamy płynami. Są nimi ponownie szklanka wody lub herbatka ziołowa.
12.30 - To czas na obiad, którego w tym dniu nie skonsumujemy. W zamian głód zaspokajamy sycącym sokiem. Może nim być połączenie warzyw korzeniowych z zieleniną (soki odtruwające (mix warzywny) lub soki oczyszczające (sok zielona świeżość).
13.00 - Ponownie uzupełniamy płyny szklanką wody lub herbatką ziołową. Imbirowa dobrze robi na żołądek, cytrynowa zaś doskonale oczyszcza.
13.30 - Organizm już reaguje na kurację oczyszczającą. Twoje ciało pozbywa się nagromadzonych toksyn, można odczuwać zmęczenie. Chwilowa drzemka, relaks w postaci czytania, słuchania muzyki pozwoli łatwiej znieść dolegliwości.
14.30 - Ponownie uzupełniamy płyny szklanką wody lub herbatki ziołowej.
15.30 - O tym czasie detoks może prowadzić do zmniejszenia cukru we krwi. Uzupełniamy go kalorycznym sokiem z owoców. Przykład jagody, truskawki, żurawiny, pomarańcze lub mango. Brak spożytego posiłku może wpływać na smak tego soku, który może wydać się dosyć cierpki, ale poczujesz po nim przypływ energii.
17.00 - W ciągu dnia należy wypić co najmniej 8 szklanek wody, a więc ponownie czas na kolejną.
19.30 - Detoks spowoduje, że nie będzie problemów z zaśnięciem, ale na wszelki wypadek można sobie przygotować sok ze składników w rodzaju bananów, sałaty lub jabłek. Pomoże to Ci się odprężyć i pokonać bezsenność - sok odbudowujący (sok daleka egzotyka) sok regeneracja (sok dobrej nocy).
21.30 - Ponownie uzupełniamy płyny szklankę wody i ostatnią już herbatkę ziołową, tym razem uspokajającą, na przykład rumiankową. Dodatkowo bierzemy odprężającą kąpiel z olejkami aromatycznymi, na przykład lawendowym, ylang-ylang, różanym.
22.00 - Kładziemy się do snu. Ranek przywita nas uczuciem pustego żołądka. Dlatego kolejny dzień rozpoczynamy od spożycia świeżych owoców i jogurtu. Również można spożyć pełnoziarniste tosty z miodem. Obiad to lekka sałatka. Kolacja to gotowane na parze warzywa z ryżem. Takie menu uzupełniamy kilkoma szklankami świeżo wyciskanego, pożywnego soku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |