Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - GOŁĘBIE
   
COUNTRY:
         
 

Home news
   
Rasy gołębi
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Inne
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   
 
   
Sokolnictwo
 
 
   

 

 
Gołębie - razem z Grupa Media Informacyjne
     

Gołębie Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Gołębie

Celem każdego hodowcy gołębi pocztowych jest dojście do perfekcji, wychowanie i dobranie takich cech, które pozwolą osiągnąć najlepszy wynik w lotach na odpowiednich dystansach pokonując przy tym inne gołębie. Czyli nasze zabiegi hodowlane muszą wziąć górę nad doświadczeniem i pracą innych hodowców. Sprawność lotowa gołębia pocztowego zależy od zmysłu orientowania się w przestrzeni, instynktownej woli powrotu do gołębnika, budowy ciała, warunków środowiska (klimat, żywienie, troskliwość hodowcy) i od treningu. W celu ustalenia związku współzależności między sprawnością lotową a budową ciała. Badania statystyczne na zwycięskich gołębiach sportowych odpowiednio do różnych kategorii lotu i wykazały następujące wartości średnie:

Cechy pokrojowe Odległość docelowa lotu
mała 150 — 400 km średnia 400-800 km duża ponad 800 km
Długość tułowia w cm 11,37 12,2 11,7
Szerokość piersi w cm 9,85 10,05 9,85
Głębokość tułowia w cm 7,35 7,35 7,13
Długość skrzydła w cm 27,9 28,05 27,92
Szerokość skrzydła w cm 12,02 12,39 11,7
Waga ciała w gramach 479,7 510,2 497,0

Z danych przedstawionych w zestawieniu wynika, że najniższe wskaźniki osiągają zwycięskie gołębie w lotach na małe odległości, najwyższe wskaźniki - na średnich dystansach, a wskaźniki pośrednie dotyczą gołębi zwyciężających w konkursach lotowych na wielkie odległości docelowe. Zatem gołąb o pewnej ściśle określonej budowie ciała nie może uzyskać tak samo dobrego wyniku we wszystkich kategoriach odległości.
Z dokonanych badań wynika również, że instynkt powrotu do gołębnika znajduje się pod wpływem fizjologicznego stanu organizmu gołębia, ponieważ szczególnie mocno ujawnia się podczas wysiadywania jaj i wykluwania się piskląt. Odkrycie tego faktu posłużyło hodowcom do opracowania specjalnych metod przygotowywania gołębi do lotów - metody półwdowieństwa i metody całkowitego wdowieństwa; obydwie mają na celu uzyskanie lepszych wyników lotowych.
- Metodę półwdowieństwa można stosować zarówno wobec lotowanych samców, jak i samic. Przy stosowaniu tej metody wysiadywanie jaj i karmienie piskląt przypada jedynie temu z rodziców, który jest przeznaczony do zawodów. Przygotowanie do lotu tą metodą może się odbywać w różny sposób, z których jeden przedstawia się następująco: podczas drugiego wysiadywania jaj w danym roku, na przykład w 10-12. dniu od ich złożenia oddala się samicę na kilka dni, a samcowi podkłada się sztuczne jaja. Po upływie tego czasu samca zabiera się z gniazda i po wywiezieniu go do miejsca odległego o 10 minut lotu wypuszcza z kosza w drogę powrotną, a samicę usadawia się na jajach, by samiec po powrocie znalazł ją w gnieździe. Zabieg ten powtarza się kilkakrotnie przed konkursem.
- Metodą całkowitego wdowieństwa mogą być przygotowywane do lotu wyczynowego równocześnie samce i samice, które zamyka się zgrupowane w jednym pomieszczeniu. W tym wypadku samce dobierają samice, a powstałe w ten sposób pary są mocno do siebie przywiązane i nadają się do całkowitego wdowieństwa. Po upływie 10-12 dni od złożenia jaj zabiera się samicę i trzyma oddzielnie. Gdy samiec zaniecha wysiadywania, następuje przygotowanie do lotu. Przed samymi zawodami konkursowymi samica i samiec przebywają przez krótki czas razem w jednym pomieszczeniu, będąc w bezpośrednim z sobą kontakcie, lub są przedzielone siatką drucianą. Potem samca umieszcza się w koszu transportowym i w nim dowozi na miejsce startu. Samica pozostaje w gołębniku, gdzie zastaje ją powracający samiec.

Obydwie opisane metody przygotowywania gołębi do lotów wymagają specjalnych urządzeń, odpowiedniego żywienia i dobrych warunków utrzymania, w przeciwnym wypadku nie osiąga się dobrych wyników . Z ogólnych spostrzeżeń wynika, że wyczyny samców są na ogół efektywniejsze niż wyczyny samic, co zależy również od wieku gołębi. Wpierwszym roku swego życia gołębie obu płci nie wyróżniają się w żadnej kategorii lotu na odległość. W lotach na małe i średnie dystanse najlepsze wyniki osiągają na ogół gołębie dwuletnie; ale w lotach długodystansowych najlepsze okazują się ptaki 3-4-letnie. Nie ma jednak reguły bez wyjątków, ale mimo wszystko nie można w pierwszym roku życia gołębia przewidzieć przyszłą jego wartość wyczynową.
Trening i tresura gołębi zależy od ich wieku. Na ogół nie należy ich ćwiczyć wcześniej, niż po całkowitym opierzeniu, zanim wszystkie pióra zakończą swój wzrost. Młódki wyklute w marcu, kwietniu i maju mogą brać udział w lotach w sierpniu i wrześniu. Trening młodych ptaków zaczyna się od wymuszonego lotu dookoła gołębnika. Po 30-minutowym locie gołębie nie wykazujące zmęczenia można odwieźć w koszach transportowych na odległość 1 km od gołębnika i wypuścić wszystkie razem. Następnego dnia powtarza się lotowanie na tym samym dystansie, ale wypuszcza się ptaki pojedynczo, by każdy z nich samodzielnie znalazł drogę. Ćwiczenie to powtarza się 5-10 razy, a następnie gołębie odwozi się na coraz większą odległość 3, 5, 7 i 10 km; tam wypuszcza się je najpierw całą grupą jednocześnie, a potem osobno. W miarę zwiększania odległości przedłuża się odpoczynek między lotami (1-2 dni przerwy), w tym samym jednak okresie praktykuje się wymuszone loty dookoła gołębnika.

  Po tym wstępnym szkoleniu przystępuje się do właściwego treningu odwożąc gołębie kolejno na odległość 20, 40, 80 i 120 km. Okres odpoczynku między dwu lotami przedłuża się w tym wypadku do 5-6 dni. Lotowanie na obranym dystansie powtarza się kilkakrotnie, wypuszczając gołębie z różnych kierunków. W drugim roku życia gołębie przysposabia się do lotów etapami, przez kolejne zwiększanie trasy o 50 km, to znaczy, że wypuszcza się je po kolei z odległości 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350 i 400 km.
W trzecim roku gołębie muszą ćwiczyć na trasach od 100 do 600 km, przy czym w każdym następnym etapie odległość zwiększa się o 100 km. Gołębie liczące 3-6 lat mogą być ćwiczone na odległościach przekraczających 600 km. Do miejsca wzlotu (startu) dowozi się gołębie w koszach lub pudłach przystosowanych do transportu kolejowego lub samochodowego albo w specjalnych kabinach ekspresowych zabudowanych na samochodach. Start do lotu odbywa się na ogół w godzinach porannych i w pogodny dzień, przy czym zapisuje się dokładnie godzinę, minutę i sekundę odlotu. Gołębiom biorącym udział w zawodach zakłada się na nogę obrączkę kontrolną, którą hodowca po przylocie gołębia do gołębnika zdejmuje z nogi ptaka, wkłada do metalowej tulejki, a następnie do zegara kontrolnego, który automatycznie rejestruje ten moment.

®© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
   
   
 
   
  Page 1 | 2 | 3
   
 
 
Ostatnio dodane - News
 
   
19 - 11.01.2017          
  Hodowla gołębi

Hodowla gołębi to pasjonujące zajęcie, które jednak wymaga sporej wiedzy, doświadczenia i dbałości. Wszak gołębie to zwierzęta. Pierwszą kwestią niezmiernie istotną przy zakładaniu hodowli tych ptaków to odpowiednie siedlisko. Udomowione gołębie nie budują gniazd na drzewach czy w załomach budynków, tak jak czynią to dzikie gołębie lub te swobodnie zamieszkujące miasta.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  Okres rospłodowy gołębi

Okres lęgów jest najważniejszym okresem w życiu naszej hodowli. Od jego pomyślności zależy to, czy nasze stado powiększy się o nowych lotników? Czy urodzi się nowy champion? Czy najlepsze gołębie przekażą swoje najlepsze cechy? Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić ptakom w tym czasie odpowiednio dobraną karmę, napoje i bezpieczne warunki.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Ciekawostki

Znamy je i widzimy codziennie. Często nie zwracamy na nie tak dużej uwagi, jaką moglibyśmy. Chodzi o gołębie. Pomyślałem, że ciekawie było by się dowiedzieć o nich czegoś więcej. Nie myliłem się, bo okazało się, że naprawdę są bardzo ciekawymi zwierzętami.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
16          
  Rasy gołębi

Rasy gołębi dzieli się na IX kategorii o bardzo charakterystycznych cechach dla danej grupy. W Polsce istnieje od wielu lat prężnie działający Związek Zrzeszający Hodowców Gołębi. Wykaz gołębi z 2007 roku zatwierdzonych wzorcem, zawiera około 400 opisanych ras.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
  Wystawy

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Na czym polegaja loty gołębi

Loty gołębi pocztowych dzielą się na loty gołębi młodych i loty gołębi starych (dorosłych). Gołębie dorosłe to ptaki, które mają powyżej roku. Każdy gołąb pocztowy biorący udział w lotach konkursowych posiada obrączkę rodową, na której znajduje się m.in. rok urodzenia, więc łatwo stwierdzić jego wiek. Gołębie młode oczywiście posiadają obrączki rodowe z roku, w którym odbywają się loty młodymi.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Metody lotowania

Naturalna metoda lotowania (gniazdowa) jest pierwszą ze znanych metod lotowania stosowana przez znaczną część hodowców. Metoda naturalna zdaje doskonale egzamin szczególnie w lotach na długich dystansach. Warto też dobrze znać swoje gołębie, ponieważ to co odpowiada jednym nie koniecznie musi odpowiadać innym, ale tak samo jest też przy metodzie wdowieństwa.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Karmienie gołębi pocztowych

Sposób odżywiania, a więc - rodzaj karmy, jej jakość, ilość i sposób podawania ma kolosalny wpływ na zdrowie, zachowanie i formę lotową gołębi. Wiadomo, że w zależności od pory roku, czyli sezonu w gołębniku gołębie potrzebują różnego rodzaju karmy.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Pozostałe

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Pozostałe

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Pozostałe

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Pozostałe

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
7          
  Pozostałe

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  Pozostałe

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  Pozostałe

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  Pozostałe

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  Pozostałe

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Pozostałe

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Pozostałe

Niezliczona liczba ras gołębi jest jednym z najpiękniejszych aspektów hodowli tych pięknych i niesamowitych ptaków. W analizie rasy gołębi należy brać pod uwagę historię ich powstawania lub pochodzenia, jakościowe i ilościowe cechy zewnętrzne (właściwości morfologiczne i ubarwienie) oraz cechy fizjologiczne, z produkcyjnością rasy włącznie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
   
  Page 1 | 2 | 3
   
 
 
 
 
News - News
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.