Hodowla przemysłowa gołębi
Hodowla przemysłowa gołębi
Gołąb siedzący na karmidle
Na terenie wielu państw gospodarcze użytkowanie gołębi jest bardzo rozwinięte, tak samo jak u nas hodowla gołębi rasowych oraz innych ptaków ozdobnych. Każda hodowla charakteryzuje się w dążeniu do innego celu, między innymi jedna hodowla jest nastawiona na produkcję mięsną, zaś inna na pozyskaniu gołębi sportowych lotnych. Gołębie sportowe lotne potrafią zapewnić hodowcy wiele emocji, doskonalą rozrywkę oraz dużą satysfakcję z uzyskania najlepszych okazów ptaków ozdobnych. Użytkowanie gołębi było praktykowane od najdawniejszych czasów, w krajach wschodnich, gdzie tamtejsza religia zabraniała spożywania mięsa gołębi, ale produktem użytkowym były wyłącznie odchody ptaków. Odchody gołębi były używane na szeroką skalę jako nawóz do użyźniania ziemi uprawnej. Od dawnych czasów po obecne czasy w krajach arabskich po dzień dzisiejszy istnieje historyczny zwyczaj prowadzenia hodowli gołębi na przedmieściach miasta, na osiedlach podmiejskich, jak również na wsiach. W samym Maroku gołębie są hodowane w ulepionych wyłącznie z gliny wieżach, które zapewniają schronienie gołębiom, które same poszukują dla siebie pożywienia na polach.
Udało się oszacować, że od jednego gołębia rocznie można uzyskać od 2kg do 3kg odchodów, które są bardzo bogate w cenne składniki pokarmowe dla roślin, ponieważ odchody gołębi zawierają 1,4% związku azotowego oraz 1,2% fosforu oraz 12% potasu. W krajach arabskich i w Maroku, nawóz pozyskany z odchodów gołębi jest używany do nawożenia upraw warzywnych, w szczególności przy uprawie pomidorów, ogórków, melonów oraz arbuzów (kawonów). Obecnie dość rozpowszechnione jest, ale nie we wszystkich krajach, wykorzystywanie mięsa gołębi do celów kulinarnych. Do krajów europejskich w których mięso gołębi jest chętnie spożywane, zaliczają się między innymi Włochy oraz Francja. Na terenach Włoch i Francji hoduje się zazwyczaj ciężkiegołębie ras mięsnych, zaś młódki są sprzedawane przed ich całkowitym opierzeniem, w okresie gdy same nie opuszczają gniazda.
Biały gołąb
Na obszarach Rumunii bardzo dużo mięsa z gołębi spożywa się w zachodniej części kraju, w dużej mierze w okolicach Niziny Cisańskiej, między Satu-Mare a Timisoara. W miejscowościach tych produkcja gołębi mięsnych nie jest zorganizowana, ale na wielu targowiskach miejskich i wiejskich można z łatwością zakupić młódki, które sprzedaje się tam, gdy osiągają one wiek około 3 tygodni. Wzrastający ciągle popyt na gołębie mięsne przyczynił się do tego, że pomiędzy Oradeą i Aradem, wokół centrum hodowlanego, jakim jest miasto Salonta, zaczęto masowo hodować rasę gołębi olbrzymich mięsnych, hodowla tych gołębi jest nastawiona na produkcję mięsną. Gołębie olbrzymy z Salonty, są świetnie przystosowane do wychowu na swobodzie, schronienie gołębie te mają zapewnione w zawieszonych na ścianach domów segmentach lub w specjalnych gołębnikach. Tego typu gołębie w ciągu jednego roku wydają na świat od 10 do 12 piskląt. Para młodych gołębi w wieku trzech tygodni waży około od 900g do 1000g. Przez wielu konsumentów jest poszukiwane smaczne mięso tych gołębi, nawet do celów konsumpcyjnych służą także młódki gołębi ras maltańskich, zaś w niewielkiej ilości poszukiwane jest także mięso sztraserów.
®© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |