Gołębie
Rozpoznanie płci gołębia w hodowli
Nie jest łatwe rozpoznanie płci gołębia, ponieważ mają one słabo zróżnicowany dymorfizm płciowy. W gnieździe płeć młódek poznaje się najczęściej po ich wielkości, zazwyczaj samczyk jest większy i cięższy niż samiczka. Podczas gdy hodowca zbliży dłoń do młódek, samczyk najczęściej podnosi się i zaczyna trzepotać skrzydłami, otwierając przy tym dziób, zaś samiczka zachowuje się bardzo spokojnie. U dorosłych gołębi samiec jest na ogół silniejszy o wiele większy i waży więcej niż samica.
Samiec ponadto ma większą głowę, grubszą szyję oraz grubszy i krótszy dziob. Skoki samce są o wiele mocniejsze, zaś woskówka u nasady dzioba jest silniej rozwinięta i mocniej napudrowana. Pomiędzy bocznymi częściami woskówki u nasady dzioba gołębi widać u samca biała linię, której nie posiada samica. Barwa upierzenia i połysk metaliczny piór na szyi w okolicy wola są mocniej wyrażone u samców, zaś słabiej u samic. Odległość między końcami kości miednicy mierzona pod stekiem jest większa u samic, zaś mniejsza u samców. Samiec w obecności samicy opuszcza w dół skrzydła oraz ogon, ciągnie je po ziemi i kręci się dookoła partnerki wydając przy tym bardzo charakterystyczny dźwięk zwany potocznie gruchaniem. Z tego to powodu samca można także poznać po zdartych lotkach i sterówkach. Rozpoznać płeć gołębi możemy także poprzez metodę Iwaty, która polega na rozróżnianiu kształtu budowy steku oraz rozkładu zewnętrznych jego brzegów. Metoda Iwaty, twierdzi, że u samców górna krawędź steku jest widocznie przesunięta do przodu, przy czym zakrywa dolną krawędź, zaś u samic jest zupełnie na odwrotnie, samica ma dobrze ukształtowaną dolną krawędź steku. Otwór stekowy u samca jest wypukły i wygięty, zaś u samicy odwrotnie, jest wklęsło wygięty.
Rozpoznać płeć gołębi można także poprzez wziernikowanie steku. Przy użyciu wziernika (narząd używany głównie przez laryngologów do badania nosa), delikatnie rozchyla się otwór stekowy i ostrożnie wsuwa się wziernik do końcowej części steku i ogląda ściany tego narządu. U samicy można zobaczyć po lewej stronie mały otwór we wgłębieniu, tam znajduje się ujście jajowodu. Natomiast u samców w ściennie steku można zauważyć dwie małe brodawki o wielkości co najmniej 1-3mm, w których mają ujście nasieniowody.
®© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |