Gołębie
Rozpoznanie wieku gołębia
Rozpoznanie wieku gołębia, wymaga bardzo dużego doświadczenia hodowlanego, tak samo jak rozpoznawanie płci gołębi. Młode gołębie, tak zwane młódki rozpoznaje się po ich charakterystycznym kwileniu, jak również po matowym i mniej wyrazistym ubarwieniu piór. Do trudniejszego zadnia należy rozpoznanie wieku gołębi, które wydają na świat swoje potomstwo. Młody samiec charakteryzuje się intensywnym ubarwieniem skoków i palców. Występują także takie rasy gołębi, których ubarwienie zmienia się w czasie pierzenia, dlatego wiedzę na temat ich wieku w tym okresie umożliwia stopień pigmentacji piór. U gołębi starszych ich wiek można poznać po intensywniejszym upudrowaniu i po większym pomarszczeniu powierzchni woskówki na dziobie, jak również po mocniej zbielałych, większych oraz mocniej pomarszczonych obwódkach ocznych (powiekach). Oczy starszych głębi nie mają tak żywego blasku jak u młódek, zaś ich skoki oraz palce posiadają barwę sinoczerwoną bądź bladoczerwoną. Rozpoznanie młodych gołębi jest o wiele prostsze, niż rozpoznanie w jednym gołębniku osobników jednorocznych od dwurocznych.
Lotki drugiego rzędu u gołębi nie wypadają co roku wszystkie, ale tylko pojedynczo. Lotka drugiego rzędu po wymianie jest znacznie krótsza, posiada także zaokrąglony koniec, właśnie tym różni się od starszych lotek mieszczących się w tym samym rzędzie, które jeszcze nie wypadły. Ilość nowych lotek drugiego rzędu, zaczynając od tych najbliżej tułowia , zgadza się z lotkami potrzebnymi do ich wymiany, co daje nam wiek gołębia w latach.
To ile dany gołąb żyje, zależy od jego zdrowia i żywotności, jak również od rodzaju pokarmu dla gołębi i warunków utrzymania. Gołębie uzyskane z chowu krewniaczego, który polega na kazirodczym kojarzeniu par gołębi przez okres kilku pokoleń, charakteryzują się mniejszą żywotnością i dożywają wieku stosunkowo krótkiego około 3 lub 5 lat. Gołębie zdrowe, przy ogólnym dobrostanie, które są bardzo dobrze utrzymywane są bardzo żywotne i mogą dożyć wieku około 25 lub 32 lat, jak również w tym wieku mogą być także płodne.
®© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |