Szybki marsz dla zdrowia
Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko cukrzycy. Wszystkie trzy są głównymi czynnikami powodującymi choroby serca. Lekarze od lat prowadzą badania mające na celu pomóc leczyć i zapobiegać zarówno przyczynom jak i ich efektom, a więc chorobom serca. Regularne bieganie od dawna uważa się za doskonałe narzędzie zdrowotne, ale jak się okazuje dzięki nowym badaniom - równie skuteczny jest szybki marsz.
Redukcja ryzyka chorób serca
Nieważne jest jak długo biegasz lub chodzisz, ale jak daleko - sugeruje naukowiec Paul Williams, odpowiedzialny za ostatnie badanie, które przeprowadzono w Narodowym Laboratorium Lawrence Berkeley w Berkeley, Kalifornia. "Zarówno bieganie jak i szybki marsz obniżają czynniki ryzyka, więc jeśli włożysz w marsz taki sam wysiłek jak włożyłbyś w bieganie, otrzymasz te same efekty" - mówi Williams.
Im więcej chodzisz lub biegasz w ciągu tygodnia, tym lepsze jest twoje zdrowie. Wyniki badania przeprowadzonego w Berkeley to dobra nowina - nie każdy lubi biegać, zwłaszcza na początku trenowania. Prowadzimy siedzący tryb życia, odżywiamy się niezdrowo, często mamy problem z nadwagą - żeby wrócić do formy musimy trenować, ale zaczynanie od biegania to rzecz niezwykle trudna, zwłaszcza kiedy nie jesteśmy przyzwyczajeni do ruchu. Nawet 15 minut spacerowania dziennie poprawia zdrowie i samopoczucie. Teraz wystarczy przekonać się do szybkiego marszu, powoli zacząć trenować i znajdziemy się na dobrej drodze do lepszego samopoczucia i stanu zdrowia na co dzień.
Williams zaznacza oczywiście, że chodzi o szybki marsz, a więc rodzaj sportu, a nie zwykłe spacerowanie (chociaż od takiego można zacząc i dopiero po jakimś czasie przeskoczyć na szybkie maszerowanie). Szybki marsz jest sportem aerobowym i, tak jak każdy tego typu trening, ma bardzo dobry wpływ na układ krążenia, kondycję i ogólne samopoczucie.
Szczegóły badania
Badaniem objęto 33 tysiące biegaczy oraz 16 tysięcy osób uprawiających szybki chód w wieku od 18 do 80 lat (większość badanych w wieku 40-50 lat). W przeciągu 6 lat podczas których obserwowano wyniki tych osób, okazało się, że zarówno bieganie jak i szybki chód doprowadziły do podobnych redukcji ryzyka nadciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu i cukrzycy, a w efekcie nawet do obniżenia ryzyka chorób serca.
W liczbach badanie przedstawia się następująco:
- Bieganie obniża ryzyko nadciśnienia o 4,2% - szybki marsz o 7,2%.
- Bieganie obniża ryzyko wysokiego poziomu złego cholesterolu o 4,3% - szybki marsz o 7%.
- Bieganie obniża ryzyko cukrzycy o 12,1% - szybki marsz o 12,3%.
- Bieganie obniża ryzyko chorób serca o 4,5% - szybki marsz o 9,3%.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |