Skarpety do biegania
Skarpety do biegania to często element pomijany. Niestety, nawet najlepsze obuwie sportowe może obetrzeć Twoje stopy, jeśli nie założysz odpowiednich skarpet. Sprawdź, jakie funkcje spełniają skarpety i jak je dobrać.
Biegacze skupiają się przede wszystkim na wyborze butów do biegania, to one mają dać odpowiednie wsparcie podczas treningu. Buty muszą być przede wszystkim wygodne, dynamiczne i funkcjonalne. Dobrze dobrane buty zapewnią odpowiednią stabilizację, a stopa nie ucieka na boki. Wygodne buty to takie, w których podczas treningów skupiasz się na wykonaniu danej jednostki, a nie nad tym, że coś uciska i przeszkadza.
Jakie wobec tego, funkcje spełnia skarpeta? Czy jej wybór jest istotny w kontekście komfortu biegania? W końcu to warstwa, która znajduje się pomiędzy butem a stopą. Jest w bezpośrednim kontakcie z naszą skórą i jak się okazuje, spełnia wiele funkcji. Podczas biegania może tak samo pomóc, jak okazać się prawdziwą udręką.
Jak wybrać skarpety do biegania?
Przy wyborze skarpet kieruj się przede wszystkim swoimi potrzebami. Po pierwsze, zrezygnuj z bawełny, która wygodna jest tylko do noszenia na co dzień. Po drugie dopasuj skarpety do butów i warunków, w jakich biegasz. Dłuższe skarpety, za kostkę ochronią przed otarciem Achillesa, zabezpieczą przed błotem i pisakiem. Krótkie skarpety (stópki) idealnie sprawdzą się latem do lekkich butów, podczas zawodów. Zwykle charakteryzują się cienkim splotem dzianiny, szczególnie w grzbietowej (górnej) części stopy, ich minusem jest szybsze niszczenie się. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia na śródstopiu, wybierz skarpety ze zwiększoną amortyzacją w okolicach placów lub w podeszwie. Przed zakupem zwróć uwagę na szwy, im mniej szwów tym lepiej. Takie szczegóły odgrywają ogromną rolę, zwłaszcza podczas długotrwałych wysiłków.
W jakich skarpetach nie biegać?
Podobnie jak w przypadku koszulki, spodenek czy topu istotna jest tkanina, z którego wykonane są skarpety. Najczęściej producenci skarpet do biegania zamiast bawełny stosują tkaniny syntetyczne wykorzystywane również w innych elementach garderoby przeznaczonych dla biegaczy. Dzięki temu skarpeta dobrze odprowadza wilgoć, a stopa nadmiernie się nie poci. Jeśli cenisz sobie funkcjonalność, zrezygnuj ze skarpet bawełnianych.
Zbyt grube skarpety sprawią, że w bucie będzie zdecydowanie za ciasno. To pierwszy krok do przegrzania, odcisków i kłopotów z krążeniem. Jednym słowem daleko nie zabiegniesz.
Za nim zrobisz pierwszy trening, warto skarpety uprać, nowe mogą ślizgać się w bucie i być powodem otarć. Nowe skarpety źle odprowadzają nadmierną ilości potu.
Jakie funkcje spełniają skarpety do biegania?
Skarpety do biegania mają przede wszystkim odprowadzać wilgoć i uchronić stopę przed nadmiernym przegrzaniem. Zabezpieczają skórę przed otarciami, a zimą dodatkowo zapewniają ciepło. Za pomocą skarpet masz szansę zwiększyć amortyzację i stabilność stopy. Elementy stabilizujące lekko opinają stopę, ale nie każdy lubi ten efekt, ich funkcjonalność najlepiej sprawdzić na treningu.
Nigdy nie testuj skarpet na zawodach.
Skarpety kompresyjne. Jakie jest ich przeznaczenie?
Tego rodzaju skarpety na pewno nie sprawią, że będziesz biegać szybciej. Ich zadaniem jest zwiększenie wydolności krążenia i metabolizmu mięśni. Co wpływa na szybszą regenerację po wysiłku i zwiększenie wydolności w trakcie jego trwania. Przy ich zakupie istotnym elementem jest dobór odpowiedniej kompresji i dopasowanie do obwodu łydki – nie mogą za bardzo uciskać. Wynik efektów, jakie przynosi używanie skarpet, zależy od indywidualnej oceny każdego biegacza.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |