Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Hobby & Pasja Bieganie
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn bieganie
   
Home news
   
Bieganie
   
Historia
Bieganie w Polsce
Bieganie na świecie
   
Sprzęt
   
Buty
Spodenki
T-shert Kurtki
Skarpety
Urządzenia pomiarowe
Elektronika
Motywacja
   
Trening
   
Rozgrzewka
Plan treningowy
Metody treningowe
   
Dieta
   
Diety
Dobór diety
Tabele
   
Kalendarz imprez
   
Ciekawostki
   
Multimedia
   
Galerie
Wideo
Podcast
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   
   
   

 

 

 

Biegani razem z Grupa Media Informacyjne
     

Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Jak szybciej biegać? – 5 porad na zwiększenie swej prędkości

Jak biegać szybciej? To pytanie zwykle zadają sobie bardziej doświadczeni biegacze, którzy biegają od co najmniej kilku miesięcy.
Trudne początki już dawno za Tobą, dłuższe dystanse również? Pewnie chcesz startować w zawodach albo dopiero zaczynasz i pierwsze półmaratony, maratony czy inne biegi dopiero na Ciebie czekają? Chcesz czegoś więcej niż satysfakcji z przebiegnięcia danego dystansu?

Jeśli tak, to przyszedł czas, aby nieco podkręcić swoje obroty. Pobiegnij szybciej i uzyskaj lepsze wyniki.

Teraz pozostaje kwestia tego, jak to zrobić. A potem trzeba trenować… Tak więc nie zwlekaj dłużej. Jak zwiększyć szybkość biegu? Jak biegać szybciej na 3, 5 i 10 km? Przeczytaj porady dotyczące zwiększania prędkości i zacznij ćwiczyć.

Jak szybciej biegać?

Nie pobiegniesz szybko jeżeli opierasz swój trening tylko na bieganiu coraz to dłuższych dystansów. Niestety, trzeba będzie trochę bardziej się zmęczyć, przeskoczyć ponownie na krótsze dystanse, ale wykonywać je bardziej intensywnie. Nie obejdzie się również bez ćwiczeń siłowych, wzmacniających i takich które pobudzają mięśnie głębokie. Bo przecież mięśnie to podstawa. Tak więc:

I TRENING SIŁOWY WZMACNIAJĄCY JEST DLA KAŻDEGO BIEGACZA

Przyjrzyj się sprinterom. Mają widoczny sześciopak na brzuchu. Nogi umięśnione, ręce również niczego sobie. Oczywiście silne nogi, to nic dziwnego, bo to one są podstawą dla każdego biegacza. Mocne nogi pobiegną szybciej. Natomiast do całej układanki potrzeba również rąk i silnego korpusu. One też są motorem napędowym. Ich intensywna praca pomaga Ci przyśpieszać i utrzymywać odpowiednią postawę. Całość przekłada się na lepszą szybkość biegu.

Jak biegać szybciej?

- Nie możesz pomijać dodatkowych treningów, szczególnie tych siłowych, które pobudzą włókna mięśniowe szybkokurczliwe, zwiększając ich siłę, a także tych, które zwiększą wytrzymałość włókien wolnokurczliwych.

- Ręce pomagają w nabieraniu prędkości i w jej utrzymywaniu. A ich ruch wychodzi już z korpusu. Dlatego wzmocnij swoje ręce, jak i zadbaj o trening całego korpusu (wraz z mięśniami głębokimi).

Sprawdź ćwiczenia wzmacniające dla biegaczy lub wykonaj trening siłowy na całe ciało.

II TRENING SIŁY BIEGOWEJ – BEZ TEGO ANI RUSZ

Jeżeli chcesz być szybszy, to nie możesz unikać tego treningu. Wzmacnia on przede wszystkim nogi i mięśnie brzucha, poprawia dynamikę, przetoczenie i wybicie, co wpływa na poprawę zarówno szybkości biegu, jak i wytrzymałości.

Trening ten możesz potraktować, jak zabawę. Na pewno większość ćwiczeń, które są w nim wykorzystywane pamiętasz jeszcze z czasów szkolnych. Należą do nich wszystkie rodzaje skipów, różne łączenie skipów ze sobą, skipy na jedną nogę, marsze techniczne, wieloskoki, jak również podbiegi.

Polecamy artykuł o tym, jak wykonać taki trening i jakie ćwiczenia na siłę biegową wybrać.

III POBAW SIĘ FARTLEKIEM

Fartlek to coś co pozwoli się oderwać od schematu. Przecież miło jest w końcu przestać liczyć każdy odcinek, pilnować bezwzględnie swojej prędkości. Ten typ ćwiczeń zastosuj wtedy, gdy w Twoim kalendarzu jest jeszcze daleko do startu w zawodach.

Fartlek to bieg o różnej prędkości na różnych odcinkach. Różni się od interwałów tym, że nie robisz przerw. Biegniesz cały czas. Po prostu raz wolniej, raz szybciej. Odcinki, jak i zmiana tempa zależą od Ciebie. Na przykład: raz będzie to tempo na 10 km, potem maratońskie, potem zaś na 3 km, potem trucht, a potem bieg na 95% na odcinku 100 m. Odpoczywać oczywiście będziesz podczas truchtu.

W Fartleku chodzi o to, żeby przy okazji wybiegania określonego dystansu np. 6–10 km, poćwiczyć swoją szybkość. Tak więc nie ignoruj odcinków z truchtem i wykorzystaj je do odpoczynku, jak tylko umiesz, aby przetrwać tę zabawę.

IV JAKI DYSTANS TAKI TRENING

Jak zwiększyć szybkość biegu? Trening na poprawę szybkości będzie również uzależniony od tego, jaki dystans chcesz szybciej przebiegnąć. Poniżej znajdziesz 3 przykładowe dystanse oraz 2 sposoby na poprawę na nich szybkości.

Jak biegać szybciej na 10 km?

Bieganie na 10 km nie jest takie proste, jakby mogło się zdawać. Niby odległość nie jest jakaś bardzo duża, bo to przecież nie półmaraton, czy maraton, a jednak bardzo wielu biegaczy ma problem, by utrzymać odpowiednią prędkość. Biegniesz, masz wrażenie, że spokojnie tę prędkość utrzymasz, bo przecież mógłbyś pobiec jeszcze szybciej… A jednak potem się okazuje, że wraz z umykającym dystansem biegłeś coraz wolniej i wolniej.

jak zwiększać szybkość biegu?

Dlatego, by biegać szybciej na 10 km i umieć utrzymać tę prędkość, musisz przeprowadzić:

Treningi tempowe na poprawę wytrzymałości tempowej.

Taki trening może być interwałem. Jako początkujący przyjmij prędkość biegu nieco mniejszą niż docelowa prędkość na 10 km.
Zrób 3 powtórzenia na odcinkach 2 kilometrowych.

Przerwa to trucht trwający około 3 minuty.

Wraz ze wzrostem zaawansowania zwiększaj albo liczbę powtórzeń, lub też przemierzany dystans (np.: 3 x 4 km).

W tym ćwiczeniu najważniejsze jest, aby w ciągu trwania sesji utrzymywać tę samą prędkość. Jeżeli więc pod koniec zwalniasz, to znaczy, że wystartowałeś za mocno.

Cała trudność polega na dobraniu odpowiedniego dystansu i czasu jego przebiegnięcia. Całe szczęście można to wszystko wyliczyć.
10 km chcesz pokonać w 40 minut?

To znaczy, że na 1 km nie może Ci zejść dłużej, jak 4 minuty. Tak więc zrób 3 razy po 2 km. Na każde 2 km nie przeznaczaj więcej, jak 8 minut. W ten sposób możesz właśnie kontrolować czy biegniesz z odpowiednią prędkością i czy ją utrzymujesz. Odpoczywaj w truchcie przez 3–4 minuty.

W poprawianiu wyników na 10 km będą również pomocne interwały VO2max opisane poniżej.

Jak biegać szybciej na 5 i 3 km?

W rozwinięciu odpowiedniej prędkości na te odległości pomogą Ci interwały VO2max.

Jeśli zastanawiasz się na tym, jak zwiększyć szybkość biegu, postaw na interwały – oprócz szybkości poprawią także Twoją wydolność tlenową.

Czym różnią się od wytrzymałości tempowej?

Tym, że biegniesz krótkie odcinki (500 m do 2 km), za to intensywnie, bo z taką prędkością, jaką chcesz biec na 3–5 km. Tym samym musisz utrzymywać takie stałe tempo. Jeżeli pod koniec biegniesz wolniej niż wystartowałeś, to znaczy, że za szybko zacząłeś i musisz zacząć od mniejszej prędkości. Odcinki powtarzaj ze względu na swoje zaawansowanie. Krótsze powtarzasz więcej razy np. 5, a dłuższe mniej razy np. 3. Tak, jak w treningu tempowym – przerwą jest trucht trwający ok. 3 minuty.

Jak więc widzisz, trening nieco się różni w zależności od dystansu. Przykładowo, chcąc zwiększyć swoją szybkość na półmaratonie, będziesz skupiał się na interwałach robionych na nieco dłuższych odcinkach. Również będziesz musiał wykonać wytrzymałość tempową.

Niemniej jednak zawsze najważniejsze jest określenie prędkości startowej. Ta wiedza pozwala na odpowiednie ułożenie ćwiczeń.

V BEZ REGULARNOŚCI NIE MA PRZYŚPIESZANIA

Zapewne, jako biegacz z pewnym stażem, już wiesz o tym, że regularność w treningu to podstawa. Dlatego, przygotowując się do startu, wykonuj nie tylko ogólne długie wybiegania, ale także co najmniej 1–2 razy w tygodniu stosuj:

- interwały,
- wytrzymałość tempową,
- ćwiczenia na siłę biegową (co prawda jeżeli ten trening był bardzo intensywny, to należy zrobić nawet 7–10 dni przerwy),
- trening siłowy i wzmacniający.

Pilnuj, aby interwałów, treningów tempowych czy tych na siłę biegową nie wykonywać dzień po dniu. Najlepiej je przeplatać z ogólnymi wolniejszymi wybiegami. W planowaniu treningów i śledzeniu postępów pomogą Ci aplikacje do biegania.

Zapewne ciężko będzie to wszystko pogodzić. Możesz w jednym tygodniu robić siłę biegową, w drugim zaś interwały i wytrzymałość tempową. Nie zapomnij przy tym wszystkim o regeneracji i stretchingu, który pomoże Ci pozostać w dobrej kondycji. Całokształt przyniesie Ci lepsze wyniki i dużo satysfakcji. Mamy nadzieję, że udzieliliśmy wyczerpujących odpowiedzi na pytanie jak zwiększyć szybkość biegu. Teraz nie pozostało nic innego, jak tylko iść na trening!

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Bieganie

Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Bieganie

Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Bieganie

Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.