Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Hobby & Pasja Bieganie
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn bieganie
   
Home news
   
Bieganie
   
Historia
Bieganie w Polsce
Bieganie na świecie
   
Sprzęt
   
Buty
Spodenki
T-shert Kurtki
Skarpety
Urządzenia pomiarowe
Elektronika
Motywacja
   
Trening
   
Rozgrzewka
Plan treningowy
Metody treningowe
   
Dieta
   
Diety
Dobór diety
Tabele
   
Kalendarz imprez
   
Ciekawostki
   
Multimedia
   
Galerie
Wideo
Podcast
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   
   
   

 

 

 

Biegani razem z Grupa Media Informacyjne
     

 Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Inne kontuzje u biegaczy

Stopa sportowca

Co to takiego?

Grzybica, pojawiająca się na skórze stopy, przede wszystkim pomiędzy i pod palcami, gdzie skóra pęka i się łuszczy. Ostre i nieleczone przypadki mogą być bardzo bolesne - rany sięgają wtedy głęboko, do żywego ciała.

Przyczyny

Najczęściej zarażenie od innych chorych, zwłaszcza przez stawanie na wilgotnej podłodze w szatni.

Leczenie

Osuszaj stopy, zapewnij im dostęp powietrza, stosuj kremy, spraye i talki przeciwgrzybicze.

Zapobieganie

Nie pożyczaj ręczników ani ubrań. W szatni i na basenie noś klapki. Postaraj się mieć jak najsuchsze stopy i zawsze dokładnie je wycieraj po myciu. Stosuj talk, najlepiej przeciwgrzybiczy i nie zakładaj wilgotnych butów.

Pęcherze

Co to takiego?

Pęcherze mogą pojawić się w każdym miejscu ciała, u biegaczy najczęściej występują na stopach. Organizm chroni się przed tarciem, tworząc pęcherz z płynem w zagrożonym miejscu.

Przyczyny

Pęcherze mogą wywoływać m.in. źle dopasowane buty, zagniecenia na skarpetkach czy wilgoć.

Leczenie

Są dwie szkoły. Można pozwolić, by pęcherz sam przysechł lub pękł, nosząc buty, które nie obcierają uszkodzonego miejsca, lub chroniąc je opatrunkiem albo - jeśli nie da się zmienić obuwia (jak podczas mojej służby w Marines) - przebić pęcherz sterylną igłą. Zrób dwa otwory - przez jeden wypływa płyn, przez drugi

wlatuje powietrze. Natychmiast oczyść uszkodzone miejsce, ścierając płyn i opa-trując ranę. Nie usuwaj jednak martwej skóry - chroni ona delikatną nową warstwę pod spodem i w stosownym czasie sama odpadnie. Jej wcześniejsze usunięcie spowoduje większy dyskomfort niż sam pęcherz i opóźni proces gojenia.

Zapobieganie

Noś dopasowane buty i dbaj o czystość i suchość stóp. Możesz też stosować talk, a miejsca, w których zaczynasz czuć tarcie, smarować wazeliną.

Rogowacenie

Co to takiego?

To zgrubienie skóry na stopach, szczególnie na piętach i kłębach palucha. Tworzą się tam odciski mające chronić miejsca narażone na nieustanne obciążenie przed powstawaniem pęcherzy. Problem pojawia się, kiedy te stwardniałe miejsca zaczynają boleć.

Przyczyny

Istnieje wiele przyczyn powstawania odcisków, od długich biegów po źle dopasowane, obcierające buty -zwłaszcza za duże lub za luźno zasznurowane obuwie biegowe.

Leczenie

Pomóc może usunięcie części warstw odcisku za pomocą pumeksu i nawilżanie problematycznego miejsca.

Zapobieganie

Noś dopasowane buty i często je wymieniaj. Dbaj o uszkodzone stopy - w przeciwnym razie wda się bolesna infekcja. Warto wypracować sobie nawyk ich peelingowania, nawilżania i usuwania twardej skóry.

Ból śródstopia

Co to takiego?

Ból w środkowej części podeszwy stopy, podobny jak przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego, zwykle nieodczuwany podczas spoczynku.

Przyczyny

Ból mogą wywoływać:

Supinacja, przez którą stopa nie-efektywnie amortyzuje wstrząsy, ponieważ nie przetacza się do środka.

Złamanie przeciążeniowe stawu łączącego kości śródstopia z górną częścią kostki. Nadwerężenie ścięgien podciągających palce stopy. Nadwerężenie/opadnięcie sklepienia stopy, szczególnie jeśli wysokie sklepienie nie jest odpowiednio podparte i zaczyna opadać.

Zapobieganie

Kup nowe, dobrze amortyzowane buty, które zmniejszą siłę wstrząsu i będą wspierać sklepienie stopy. Poddaj się analizie chodu, by sprawdzić, czy problemu nie powoduje supinacja, a jeśli tak - dobierz odpowiednie wkładki. Jeśli ból się utrzymuje, sprawdź, czy nie doszło do zapalenia ścięgien, zastosuj PRICE i nie sznuruj butów zbyt mocno podczas biegania.

Złamania przeciążeniowe

Co to takiego?

Niewielkie pęknięcia lub fragmentacje kości. W przypadku biegaczy (i innych biegających sportowców) najczęściej występują w kościach śródstopia i piszczelach. Objawy to przewlekły ból nasilający się podczas biegania, drażliwość i opuchlizna.

Przyczyny

Zmęczone mięśnie, ścięgna i więzadła mogą niedostatecznie tłumić wstrząsy - impet uderzenia przejmują kości stopy. Problem może powodować także noszenie zużytych, nieamortyzowanych lub niezaprojektowanych do biegania butów lub bieganie boso nieodpowiednią techniką. Złamania przeciążeniowe mogą też wynikać z przetrenowania, szczególnie jeśli zbyt szybko zwiększa się czas lub dystans biegu.

Leczenie

Konieczne jest stosowanie PRICE przez okres od 4 tygodni do 4 miesięcy. Nie wolno biegać do całkowitego wylecze¬nia kontuzji - inaczej się ona odnowi.

Zapobieganie

Noś amortyzowane buty i często je wymieniaj. Jeśli chcesz biegać boso - opanuj odpowiednią technikę i wprowadzaj ją stopniowo. Powoli i ostrożnie zwiększaj także dystans biegów i w miarę możliwości rób między nimi dzień odpoczynku.

Skręcenie kostki

Co to takiego?

Naciągnięcie lub zerwanie więzadeł łą-czących trzy kości kostki. Zwykle zaczyna się od wywinięcia kostki powodującego ostry, a później tępy ból i silny obrzęk.

Przyczyny

Wszystkie skręty lub wywinięcia uszkadzające tkankę łączną kostki, często spowodowane nierównym podłożem lub zmęczeniem mięśni, ścięgien, stawów i proprioreceptorów.

Leczenie

Jak najszybciej zastosuj PRICE. Często konieczne jest ograniczenie aktywności do minimum i unikanie jakiegokolwiek obciążania kostki przez dwa tygodnie - do tego czasu opuchlizna powinna prawie całkiem zejść.

Zapobieganie

Jeśli masz skłonność do skręcania kostek, wzmacniaj je ćwiczeniami propriocepcji podczas sesji wzmacniających/prehabi-litacyjnych (patrz Rozdział 11). Unikaj biegania po nierównym podłożu i noś buty zapewniające odpowiednie wsparcie i stabilność. Pomóc może także staranna rozgrzewka. Niestety, większość skręceń to wynik nieszczęśliwych wypadków.

Nadwerężenie mięśnia

Co to takiego?

Każde naderwanie mięśnia (od drobnego naciągnięcia do całkowitego zerwania) - w przypadku biegaczy zwykle mięśni łydki, czworogłowych, pośladkowych lub przywodzicieli. Mikronaderwanie charakteryzuje tępy ból, nieustannie nasilający się podczas biegania, a całkowite zerwanie - ostry, kłujący ból i niekiedy charakterystyczny dźwięk.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną jest przeciążenie skurczonego, nierozgrzanego mięśnia, a u biegaczy - nagłe przyspieszenie i wszystkie ruchy powodujące nietypowe i nienaturalne obciążenie mięśnia.

Leczenie

Jedynym skutecznym sposobem jest PRICE i odpoczynek do chwili zelżenia bólu - może on trwać 2-8 tygodni, w zależności od urazu. Po powrocie do aktywności bardzo na siebie uważaj. Wykonuj staranne rozgrzewki, włączając do nich dynamiczne rozciąganie i zacznij od krótszych/łatwiejszych niż zwykle treningów.

Zapobieganie

Odpowiednia technika i strój, szcze¬gólnie amortyzowane lub stabilizujące obuwie, a przede wszystkim - staranna rozgrzewka i rozciąganie po treningu.

Zapalenie kaletki maziowej

Co to takiego?

Obrzęk kaletki maziowej dowolnego stawu, u biegaczy najczęściej kolana, kostki (w okolicy ścięgna Achillesa) lub biodra. W kaletkach znajduje się maź stawowa, nawilżająca tkanki i kości pod-czas styczności z kośćmi i chrząstkami. Staw staje się obolały i sztywny, szcze-gólnie rano lub po długim spoczynku.

Przyczyny

Zwykle uderzenia lub przetrenowanie, np. przez długotrwałe powtarzanie danego ruchu, bądź noszenie nie-amortyzowanego obuwia.

Leczenie

I tym razem - PRICE. Odpoczynek umożliwia regenerację, a lód pomaga z czasem rozwiązać problem. Nie wracaj zbyt szybko do biegania - niedoleczona kontuzja się odnawia.

Zapobieganie

To kontuzja wywołana wstrząsami, zatem niezbędne jest odpowiednio amortyzowane obuwie. W miarę możliwości biegaj po bardziej miękkiej nawierzchni - trawie lub bieżni. Odpowiednia technika biegania (patrz Rozdział 4) pozwala uniknąć problemu.

Kontuzja więzadeł pobocznych'

Co to takiego?

Naciągnięcie lub zerwanie więzadeł pobocznych (biegnących po obu stronach kolana), powodujące natychmiastowy ból i opuchliznę.
Przyczyny

Zwykle wstrząs lub obciążenie kumulujące się w przypadku choćby minimalnych zakłóceń w pracy kolana. Więzadła powstrzymują kolano przed odchylaniem się zbytnio w lewo lub w prawo, zatem nagły lub wielokrotnie powtarzany ruch w tej płaszczyźnie może prowadzić do urazu.

Leczenie

Ponownie PRICE. Zawieś też bieganie - pogorszy ono sprawę. Leczenie trwa od dwóch tygodni w przypadku naciągnięcia więzadła do kilku miesięcy w przypadku jego naderwania lub zerwania.

Zapobieganie

Wzmacnianie i prehabilitacja nóg, szczególnie mięśni czworogłowych i ścięgien podkolanowych, niezbędnych dla mocnych kolan.

Kontuzja więzadeł krzyżowych'

Co to takiego?

Zmora piłkarzy i narciarzy to zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Więzadła krzyżowe przednie i tylne znajdują się w stawie kolanowym, pomiędzy kością piszczelową a udową. Przednie jest bardziej narażone na kontuzje. Naciągnięcie lub zerwanie któregoś z nich skutkuje ostrym bólem, dużą opuchlizną, a nawet odbarwieniem - a przede wszystkim niemożnością wsparcia się na uszkodzonej nodze.

Przyczyny

Więzadła mają spajać staw kolanowy w całość. Może je uszkodzić każdy gwałtowny skręt lub ruch do tyłu.

Leczenie

Chodź o kulach. Koniecznie stosuj PRICE. W przypadku podejrzenia zerwania więzadła natychmiast zgłoś się do lekarza - jedynym rozwiązaniem jest operacja. Jeśli to tylko naciągnięcie, przez dwa tygodnie odpoczywaj i stosuj okłady z lodu, potem ostrożnie wróć do aktywności.

Zapobieganie

Prehabilitacja i wzmacnianie nóg, zwłaszcza ścięgien podkolanowych, które wspierają kolano i mogą pomóc je ochronić.

Naderwanie łąkotki bocznej

Co to takiego?

Zaskakująco częsta kontuzja polegająca na naderwaniu fragmentu chrząstki o półksiężycowatym kształcie, znajdu¬jącej się w kolanie. Kontuzja powoduje ostry ból kolana i opuchliznę. Często sły¬szalny jest trzask w kolanie i nie daje się wyprostować nogi, ponieważ oderwany fragment chrząstki blokuje staw.

Przyczyny

Chrząstka ma pochłaniać wstrząsy, na jakie narażone jest kolano. Podobnie jak w przypadku więzadeł krzyżowych, łąkotkę może uszkodzić skręt lub gwałtowne uderzenie.

Leczenie

PRICE i konsultacja lekarska. Często konieczna jest operacja w celu usunięcia oderwanej chrząstki, a niekiedy także rekonstrukcja stawu.

Zapobieganie

Ćwiczenia wzmacniające i pre-habilitacyjne zapewnią silne mięśnie czworogłowe i ścięgna podkolanowe oraz ustabilizują kolano. Unikaj sportów bardzo obciążających kolana (piłki nożnej, rugby, narciarstwa itd.).

Rwa kulszowa

Co to takiego?

Drętwienie lub elektryzujący ból w pośladkach, dolnej części pleców, a niekiedy - tylnej części całej nogi, powodowany uciskiem lub podrażnieniem nerwu kulszowego.

Przyczyny

Mogą być rozmaite, np. krzywa postawa podczas biegania, często spowodowana dużym napięciem pośladków, ścięgien podkolanowych, łydek lub pasma biodrowo--piszczelowego. W poważniejszych przypadkach przyczyną mogą być uszkodzone żebra.

Leczenie

Długie siedzenie w jednej pozycji, np. podczas jazdy samochodem, może nasilać objawy, zatem często rób przystanki i odpoczywaj. Ważne jest rozciągnięcie i mobilność, zwłaszcza grzbietu. Jeśli problem się utrzymuje, idź do lekarza, a w międzyczasie zwalczaj ból lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.

Zapobieganie

Odzież kompresyjna, mobilizacja i rozciąganie.

Otarcia

Co to takiego?

Otarcia to podrażnienia obszarów skóry (zwykle poprzez tarcie), niekiedy do żywego ciała.

Przyczyny

Ocieranie skóry o skórę lub o ubranie, zwłaszcza kiedy odzież jest przepocona.

Leczenie

Otarcia często zdarzały mi się w Marines, kiedy potwornie pociliśmy się podczas biegów w butach, pełnym umundurowa¬niu i opancerzeniu bojowym, z ciężkim ekwipunkiem. Mnie osobiście pomogło smarowanie wazeliną problematycznych miejsc i noszenie kolarek oraz bez-rękawników UnderAmnor - bardzo cienkich i szybkoschnących. Miejsca otarte do żywego trzeba smarować kremem antyseptycznym, by zapobiec infekcji.

Zapobieganie

Przed biegiem obficie smaruj wazeliną problematyczne miejsca. Kup dobrze dopasowaną, zaprojektowaną specjalnie dla biegaczy odzież, wymieniaj ją w razie potrzeby i pierz po każdym użyciu! Dbaj też o nawodnienie -pomaga ono zapobiegać otarciom.

Skurcze

Co to takiego?

Podczas skurczów mięśnie kurczą się i nie mogą się rozluźnić. W ciężkich przypadkach nie da się normalnie posługiwać skurczonym mięśniem lub kończyną, a problem może utrzymywać się przez dłuższy czas.

Przyczyny

Skurcze wynikają z nierównowagi w poziomie minerałów/jonów wytwarza-jących impuls elektryczny powodujący kurczenie mięśni. Mogą ją powodować zmęczenie, odwodnienie, niedobór soli, przetrenowanie i ćwiczenia zbyt trudne dla danego poziomu sprawności.

Leczenie

W większości przypadków wystarczy nawodnić się i zjeść coś, by przywrócić do normy poziom minerałów i elektrolitów. Pomóc może też łagodne rozciąganie i masaż mięśnia.

Zapobieganie

Pamiętaj o piciu i jedzeniu przed sesjami i nie trenuj zbyt długo bez uzupełniania zapasów energii, szczególnie w upale. Staranna rozgrzewka i rozciąganie pomagają zapobiegać skurczom.

Zespól opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS)

Co to takiego?

Ból mięśni pojawiający się po 12-72 go-dzinach od sesji treningowej.

Przyczyny

Ból wywołany jest mikroskopijnymi naderwaniami mięśni. Zwykle nasila się dzień po treningu, ponieważ wtedy dochodzi do rozpadu białek w mięśniach i naprawy uszkodzeń. DOMS zawsze jest bardziej dokuczliwy, kiedy wznawiasz aktywność po długiej przerwie, próbujesz czegoś nowego lub znacząco zwiększasz przebiegany czas lub dystans.

Leczenie

W przypadku nasilonych objawów, pomóc może PRICE. Poza tym - zapewnij obolałym mięśniom odpoczynek, możesz też delikatnieje rozmasować. Możesz zastosować leki przeciwzapalne, ale nie jest to konieczne.

Zapobieganie

Skuteczne są rozgrzewka, schładzanie i rozciąganie. Pomóc może także odzież kompresyjna (patrz Rozdział 3) i stopniowy powrót do aktywności po przerwie.

Przegrzanie

Co to takiego?

Przegrzanie organizmu objawia się mdłościami, bólami i zawrotami głowy oraz dezorientacją, a nieleczone może prowadzić do ciężkiego, nawet zagrażającego życiu, udaru cieplnego.

Przyczyny

Przegrzanie zwykle spowodowane jest brakiem płynów i nasilonym poceniem, prowadzącymi do odwodnienia i szybkiego wzrostu temperatury ciała.

Leczenie

Kiedy poczujesz objawy, natychmiast przerwij ćwiczenie, a jeśli jesteś w gorą-cym lub nasłonecznionym miejscu - jak najszybciej je opuść. Usiądź i powoli napij się wody - małymi łykami, by nie nasilać mdłości. Możesz zastosować napój energetyczny, by uzupełnić elektrolity, ale koniecznie pij również wodę.

Zapobieganie

Rozsądnie jedz i pij przed sesją, a jeśli jesteś wrażliwy na wysoką temperaturę - biegaj wcześnie lub późno, kiedy jest chłodniej. Jeśli musisz biegać w upale, zacznij powoli i się zaaklimatyzuj. Niezbędny jest odpowiedni strój i ekwipunek. Ubieraj się stosownie do warunków i nawadniaj przez cały bieg i po nim, pijąc z plecaka nawadniającego lub butelki.

Kolka

Co to takiego?

Ostry, kłujący ból tuż poniżej klatki piersiowej, zwykle po prawej stronie. Wynika z nadwerężenia więzadeł łączących przeponę z innymi narządami.

Przyczyny

Kolkę powodują wstrząsy, na które narażone są podczas biegania przepona i inne narządy. Jeśli robisz wydech, lądując na ziemi lewą stopą, nie powinno być problemu, jeśli jednak

wypadniesz z rytmu i zrobisz wydech, lądując na prawej stopie, więzadła łączące się z wątrobą rozciągają się w wyniku ruchu przepony podczas oddychania i dochodzi do kolki. Problem może spowodować także jedzenie zbyt krótko przed biegiem - pełny żołądek pogarsza sprawę.

Leczenie

Spróbuj wytrzymać ból i biec dalej, w wolniejszym tempie, by wyregulować oddech. Jeśli ból nie minie, zatrzymaj się i kontroluj oddech, maszerując. Oddychaj głęboko i rozciągaj obolałą stronę (zwykle prawą), wychylając się w przeciwnym kierunku. Rozciąganie zwykle łagodzi ból.

Zapobieganie

Pamiętaj, by robić wydech podczas lądowania na ziemi lewą stopą. Podczas biegu oddychaj głęboko i równo. Jeśli regularnie cierpisz na zadyszkę i kolkę, zmniejsz tempo biegów dopóty, dopóki nie poprawisz sprawności. Nie jedz przez dwie godziny przed treningiem. Dużo pij - odwodnienie może powodować skurcze łączące się z kolką.

Choćbyś był bardzo ostrożny, starannie wykonywał ćwiczenia wzmacniające i prehabilitacyjne oraz unikał przetrenowania, w końcu złapiesz kontuzję. To nieuniknione. Jednak dzięki znajomości najczęstszych kontuzji, ich przyczyn i sposobów zapobiegania im możesz zmniejszyć ryzyko, rzadziej ulegać urazom i ograniczyć ich nawracanie. W przypadku kontuzji pamiętaj o odpoczynku, PRICE i stopniowym powrocie do aktywności - potraktuj to nie jako problem, lecz jako kolejne wyzwanie.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Bieganie

Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Bieganie

Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Bieganie

Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.