Porady lekarskie
W przypadku kontuzji, zarówno ostrej, jak i przewlekłej, należy zasięgnąć porady lekarza, aby sprawdzić, czy nie doszło do poważnego uszkodzenia ciała. Urazy głowy, szyi i pleców należy pokazać lekarzowi natychmiast. Biegaczom najczęściej zdarzają się kontuzje nóg, korpusu i dolnego odcinka pleców, ale występują u nich również kontuzje ramion i (jeśli traktować astmę czy alergie jako kontuzje) układu krążenia. Każdy uraz wymaga zbadania - jeśli to nic groźnego, w naj¬gorszym razie stracisz czas, ale jeśli sprawa jest poważna, unik¬niesz biegania z kontuzją, które w 90% przypadków ją nasila.
W przypadku jakichkolwiek obaw koniecznie konsultuj się z lekarzem. Jeśli jesteś absolutnie przekonany, że nie jest to niezbędne i że kontuzja jest drobna, mogą ci się przydać poniższe informacje.
Leczenie kontuzji
Przyjmuje się, że faza ostra kontuzji trwa 48 godzin. W tym czasie należy przykładać lód. Samodzielnie można leczyć skręcenie więzadeł (np. kostki), nadwerężenie mięśni (np. naciągnięte ścięgno podkolanowe) i stłuczenie po uderzeniu (zwykle w wyniku upadku lub uprawiania sportu kontaktowego). Organizm jest w stanie poradzić sobie z nimi w naturalny sposób, ale zastosowanie okładów z lodu bardzo przyspieszy ten proces. Takie urazy prowadzą do klasycznych reakcji zapalnych: gorąca, bólu, zaczerwienienia i obrzęku, które mają chronić uszkodzone miejsce przed dalszymi obrażeniami i w połączeniu z odbarwieniem i utratą funkcji charakteryzują fazę ostrą.
PRICE
„PRICE" to angielski skrót, mający ułatwić zapamiętanie sposobu postępowania po kontuzji: Protection (ochrona), Rest (odpoczynek), Ice (okłady z lodu), Compression (kompresja), Elevation (uniesienie).
W przypadku urazu klatki piersiowej lub lewego ramienia należy zasięgnąć porady lekarskiej przed przykładaniem lodu w kontuzjowanych miejscach, gdyż leżą one blisko serca.
Konsultacja lekarska
Podejrzewałem, że podczas upadku skręciłem nadgarstek, ale do lekarza poszedłem dopiero po miesiącu. Po wykonaniu prześwietlenia, rezonansu i artroskopii zdiagnozowano u mnie zerwanie pomniejszych więzadeł nadgarstka, przez które, gdybym zwlekał dłużej, mogłem stracić władzę w kciuku. Uraz wymagał operacji i na pewien czas zmniejszył zakres ruchu.
Ochrona
Chroń miejsce urazu - wspomoże to regenerację i zapobiegnie dalszym kontuzjom. W miarę możliwości nie wykonuj czynności, które sprawiają ci ból, choć oczywiście codzienne życie i zobowiązania zawodowe mają swoje prawa. Postaraj się całkowicie unieruchomić kontuzjowane miejsce i nie próbuj ignorować urazu - możesz w ten sposób pogorszyć sprawę.
Odpoczynek
To najważniejszy element leczenia w ciągu 48 godzin po urazie, bezpośrednio przekładający się na regenerację. W miarę możliwości unikaj wszystkiego, co powoduje ból lub dyskomfort - ale wróć do aktywności, kiedy tylko ból minie.
Okłady z lodu
Lód to najskuteczniejsze narzędzie w leczeniu kontuzji. Zmniejsza opuchliznę i gorąco, zwężając naczynia krwionośne, a także powoduje drętwienie, co łagodzi ból. Po usunięciu okładu kontuzjowane miejsce ponownie się rozgrzewa i napływa do niego więcej krwi niosącej składniki odżywcze pomagające w gojeniu.
Kompresja
Kompresja pomaga kontrolować obrzęk poprzez nacisk na kontuzjowane miejsce. Ucisk można zastosować na wiele sposobów - bandażem zwykłym, elastycznym lub kompresyjnym. Koniecznie sprawdź krążenie w uciskanym miejscu, szczypiąc się poniżej niego (w przypadku większości kontuzji biegowych - w palce u stóp). Jeśli czujesz ból powyżej lub poniżej uciśniętego miejsca, oznacza to, że ucisk jest zbyt duży i należy zdjąć lub przynajmniej rozluźnić opatrunek.
Unoszenie
Kontuzjowane miejsce (zwykle - noga) powinno zostać uniesione powyżej poziomu serca - umożliwia to odpływ krwi i płynu zapalnego z miejsca urazu, co zmniejsza opuchliznę. Podczas unoszenia należy wykonywać aktywne ćwiczenia regeneracyjne (w takim zakresie, aby były one bez¬bolesne) - ćwiczenia statyczne i mobilizujące stawy (np. skręty kostki w lewo i w prawo po skręceniu kostki). Dzięki temu mięśnie wspomagają odpływ płynów z opuchniętego miejsca, „pompując" je podczas kurczenia się.
Okłady z lodu
Jako kompres można wykorzystać torbę z mrożonką, ale warto kupić specjalny okład w sklepie sportowym. Większość modeli kosztuje poniżej 50 złotych i składa się z żelowego wkładu do umieszczenia w zamrażarce (który można też podgrzać w kuchence mikrofalowej i stosować jako gorący okład), pokrowca na niego (chroniącego skórę przed odmrożeniami czy poparzeniami) oraz gumki, którą mocuje się go w kontuzjowanym miejscu.
Jak stosować okłady
Lód należy przykładać do chwili utraty czucia w kontuzjowanym miejscu - zwykle trwa to około 10-20 minut. W miarę możli¬wości stosuj okłady co dwie godziny przez cały czas czuwania. Chroń skórę przed odmrożeniami, owijając lód lub zamrożony kompres wilgotnym ręcznikiem bądź ściereczką (albo pokrowcem dołączonym do kompresu). Okłady stosowane na stawy (kolana, łokcie, kostki, nadgarstki itp.) należy na chwilę zdejmować co ok. 5 minut, aby poruszać stawem w takim zakresie, by było to bezbolesne. Odrętwienie po-wodowane przez lód może zwiększyć ten zakres.
Miej przygotowany w zamrażarce worek z lodem - nie wiadomo, kiedy złapiesz kontuzję, a lepiej nie czekać, aż okład się zamrozi - szybkie działanie to podstawa regeneracji.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |