Przetrenowanie
To stan emocjonalny, behawioralny i fizyczny pojawiający się, gdy ilość i trudność wysiłku przekracza możliwości regeneracyjne organizmu. Powoduje nie tylko brak postępów, ale także utratę siły i sprawności.
Odpoczynek
Najskuteczniejszą bronią przeciw przetrenowaniu jest odpoczynek. Aby uchronić się przed przetrenowaniem, słuchaj swojego organizmu: jeśli czujesz się przemęczony, taki właśnie jesteś, więc odpocznij przez kilka dni i odpowiednio się odżywiaj. Potraktuj odpoczynek jako narzędzie wspomagające trening, a będziesz efektywnie go wykorzystywał.
Koniecznie daj organizmowi czas na regenerację po wysiłku. Forsując się, nie tylko pogarszasz swój stan, ale także uniemożliwiasz wyleczenie zespołu opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS), co może prowadzić do kontuzji. Przetrenowani biegacze uzyskują słabsze czasy, co prowadzi do frustracji i potrzeby zwiększenia intensywności treningu. Wytwarza się równia pochyła prowadząca do nieustannego przemęczenia, przetrenowania, a w rezultacie - do krótkotrwałych, a niekiedy i długotrwałych kontuzji.
Przesuwanie granic
Im będziesz sprawniejszy, tym intensywniej będziesz mógł trenować. Zwiększy się także szybkość regeneracji, co pozwoli ci ćwiczyć dłużej lub częściej i odpoczywać mniej. Nie traktuj tego jako pretekst, by się przetrenować, i pamiętaj, że każdy ma inne tempo adaptacji do ćwiczeń - oraz swoje granice, po których przekroczeniu nie da się zmusić organizmu do dalszego dostosowania. W tym przypadku może się zemścić trenowanie z partnerem lub z grupą. Jeśli twój partner jest szybszy lub szybciej robi postępy, może sobie poradzić z bardzo intensywnymi i częstymi treningami, którym ty nie podołasz. Mimo skłonności do współzawodnictwa czy urażonej dumy, zadbaj, by zapewnić organizmowi niezbędny odpoczynek, nawet jeśli twoja grupa czy partner koniecznie chcą biegać dalej. Pamiętaj, że konsekwencje przetrenowania poniesiesz tylko ty.
Objawy przetrenowania
Na przetrenowanie wskazują:
- Pogorszenie wyników.
- Brak postępów.
- Zwiększenie odczuwanego stopnia trudności łatwych sesji.
- Brak entuzjazmu.
- Wydłużony czas regeneracji.
- Zanik mięśni i związana z nim utrata wagi.
- Podwyższone tętno spoczynkowe i wysiłkowe.
- Podwyższone ciśnienie krwi.
- Osłabienie układu odpornościowego (prowadzące do przeziębień, infekcji i reakcji alergicznych).
- Nudności.
- Utrata apetytu.
- Efekty emocjonalne i psychologiczne (senność, apatia, prokrastynacja, strach przed porażką, nierealistycznie wysokie cele).
- Zaburzone wzorce snu.
- Spadek libido.
Ostre i przewlekłe
Kontuzje mogą być ostre lub przewlekłe. Ostre to te# które wystąpiły stosunkowo niedawno, ze znanych przyczyn - na przykład skręcona kostka. Przewlekłe to te, z którymi zmagasz się dłuższy czas -jak zapalenie ścięgien rzepki. Kontuzja ostra może przekształcić się w przewlekłą w przypadku braku odpowiedniego leczenia i wypoczynku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |