Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Hobby & Pasja Bieganie
   
COUNTRY:
         
 

Magazyn bieganie
   
Home news
   
Bieganie
   
Historia
Bieganie w Polsce
Bieganie na świecie
   
Sprzęt
   
Buty
Spodenki
T-shert Kurtki
Skarpety
Urządzenia pomiarowe
Elektronika
Motywacja
   
Trening
   
Rozgrzewka
Plan treningowy
Metody treningowe
   
Dieta
   
Diety
Dobór diety
Tabele
   
Kalendarz imprez
   
Ciekawostki
   
Multimedia
   
Galerie
Wideo
Podcast
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   
   
   

 

 

 

Biegani razem z Grupa Media Informacyjne
     

 Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Najczęstsze kontuzje u biegaczy

Kontuzje to zmora sportowców. Jeśli żyjesz uprawianym sportem lub odstresowujesz się codziennym lub cotygodniowym biegiem, uraz bardzo źle wpłynie na twoje morale. W tym rozdziale opisuję kontuzje, z którymi najczęściej zmagają się biegacze i podpowiadam sposoby ich unikania i leczenia. Przede wszystkim pamiętaj, że będzie lepiej. Dojdziesz do siebie, ale musisz dać sobie na to czas. Nie trenuj, e, bo tylko pogorszysz sprawę.

Utrata wypracowanej sprawności

Przerwa w treningach, czy jest spowodowana kontuzją, czy brakiem czasu, może wydawać się nie do zniesienia. Ma jednak swoje zalety. Potraktuj ją jako kolejną motywację do wznowienia treningów w każdych możliwych okolicznościach. Podejdź do sprawy pozytywnie.

Kilka dni wolnego

Badania wykazują, że do utraty efektywności i pogorszenia wyników dochodzi w przypadku dwutygodniowej przerwy w treningach, więc jeśli zrobisz sobie kilka dni wolnego ze względu na przeziębienie lub lekko naciągnięte ścięgno, nic złego się nie stanie. Wręcz przeciwnie - większości osób przydałby się porządny odpoczynek. Jeśli jednak przerwa spowodowana poważną kontuzją, chorobą lub innymi względami potrwa kilka miesięcy, większość wypracowanej sprawności zostanie utracona - z badań wynika, że pułap tlenowy może obniżyć się aż o 25% w ciągu 20 dni, jeśli uraz lub choroba wymusza siedzący tryb życia.

Powrót do formy

Jeśli dłuższa przerwa okaże się konieczna i zaowocuje spadkiem formy, to też nie koniec świata. Sam na przykład paskudnie uszkodziłem prawą dłoń i nie mogłem posługiwać się ręką przez prawie pół roku, a biegać prawie przez trzy miesiące (aby pot nie dostał się do zabliźniających się ran). Byłem załamany. Badania wskazują jednak, że po osiągnięciu pewnego poziomu sprawności, nawet w przypadku jej późniejszej utraty, powrót do formy jest łatwiejszy niż budowanie jej od zera. Jestem teraz bardziej wysportowany niż wcześniej, a dzięki konieczności przystosowania się do warunków zdrowotnych i nieszablonowego myślenia udało mi się odkryć nowe metody treningu. Spodobała mi się też walka o powrót do formy, która dała mi kolejny cel motywacyjny. Moja rada: w przypadku porażki znajdź alternatywny sposób rozwiązania problemu i nigdy się nie poddawaj.

Najczęstsze kontuzje u biegaczy

Do urazów prowadzić mogą przetrenowanie, zmęczenie lub zwyczajny pech, ale wiedza o ich przyczynach może pomóc ci się przed nimi uchronić. Oto osiem kontuzji najczęściej występujących u biegaczy.

- Bóle dolnego odcinka pleców
- Zapalenie ścięgna Achillesa
- Zapalenie rozcięgna podeszwowego
- Zespół tarcia pasma biodroo-piszczelowego
- Kolano biegacza
- Kolano skoczka
- Syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli (zapalenie okostnej)
- Fioletowe paznokcie stóp

Zapalenie ścięgna Achillesa

Co to takiego?

Stan zapalny ścięgna Achillesa - najsilniejszego ścięgna w organi-zmie, biegnącego od mięśnia brzuchatego łydki do guza piętowego, zapewniającego moc w fazie odbicia cyklu chodu. Objawia się bólem tuż nad piętą, nasilającym się podczas biegu lub chodzenia. Według badań stanowi 11 % wszystkich kontuzji biegaczy.

Przyczyny

Zwykle: nadmierne napięcie mięśni łydek lub brak gibkości w kostkach, jak również zbyt szybkie zwiększenie liczby przebieg-niętych kilometrów (przetrenowanie) i obcieranie okolicy ścięgna Achillesa przez piętę buta.

Leczenie

Wymień stare, nieelastyczne buty na nowe, lepiej amortyzowane. Zwiększ gibkość mięśni łydki poprzez rozciąganie i ogranicz lub zawieś treningi do czasu ustania bólu. Warto także ograniczyć pod-biegi i sprinty. Po treningach przykładaj lód w bolącym miejscu.

Zapobieganie

Rozciąganie, rozciąganie, rozciąganie. Nie zwiększaj też zbyt szyb-ko liczby przebiegniętych kilometrów.

Syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli

Co to takiego?

Angielski termin „shin splints" oznacza każdy ból piszczeli wystę-pujący u sportowca, jednak jego początkowe i wciąż najczęściej spotykane znaczenie to syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli - czyli stan zapalny i wynikający z niego ból (podobny jak przy stłuczeniu) wewnętrznej części piszczeli.

Przyczyny

Zwykle: nadmiar biegania, zwłaszcza po twardym podłożu. Istotną przyczyną mogą być także problemy biomechaniczne takie jak nadmierna pronacja czy słabość mięśni poniżej kolana.

Leczenie

Okładanie bolącego miejsca lodem i ewentualny masaż, aby zmniejszyć zapalenie i uśmierzyć ból. Ogranicz bieganie - rozciągaj się i trenuj mięśnie dolnej części nogi, zanim ponownie zwiększysz dystans. W miarę możliwości biegaj na bardziej miękkim podłożu. Nie staraj się „rozbiegać" bólu. Pasywna i aktywna rozgrzewka proble¬matycznego miejsca przed biegiem może pomóc złagodzić problem.

Zapobieganie

Nie zwiększaj zbyt szybko liczby przebiegniętych kilometrów. Rób ćwiczenia wzmacniające i prehabilitacyjne, aby zwiększyć siłę i gib-kość dolnych części nóg. Różnicuj treningi i nie biegaj wyłącznie po betonie-trenuj na polach, na bieżni i na szlakach przełajowych.

Kolano biegacza

Co to takiego?

Kolano biegacza, zwane też chonodromalacją lub zespołem bólu rzepkowo-udowego (PFPS) charakteryzuje się bólem w przedniej części rzepki, zwykle nasilającym się podczas chodzenia po dłuższym siedzeniu.

Przyczyny

Przyczyn może być wiele: nadmierna pronacja, nadmiar zbiegów, zbyt napięte ścięgna podkolanowe, słabe mięśnie czworogłowe i przetrenowanie.

Leczenie

Łagodzenie i usuwanie zapalenia poprzez „PRICEA" (PRICE + leki przeciwzapalne). Ogranicz lub zawieś bieganie i unikaj czynności powodujących ból. Odzyskaj równowagę w mięśniach - czworo-głowych i pośladkowym średnim (ćwiczenia stabilizujące).

Zapobieganie

Poddaj się analizie chodu - nadmierna pronacja zwiększa ryzyko. Regularnie wymieniaj obuwie biegowe. Unikaj biegania wyłącznie po twardym podłożu i ostrych zbiegów, szczególnie na twardej nawierzchni. Zachowaj gibkość, wykonując rozciąganie, i pamiętaj o prehabilitacji/wzmacnianiu, by zapewnić sobie silne mięśnie nóg.

Kolano skoczka

Co to takiego?

Kolano skoczka, inaczej zapalenie ścięgna rzepki, charakteryzuje się bólem w przedniej części kolana, pod rzepką, zwykle nasilającym się przy dłuższym wysiłku takim jak stanie, chodzenie czy prowadzenie samochodu z nogą na pedale sprzęgła.

Przyczyny

Mogą być różne, w tym bezpośrednie uderzenie i wstrząs prowa-dzące do problemu przewlekłego lub skoki w sportach takich jak koszykówka, gimnastyka czy parkur, a także napięte, przetreno-wane mięśnie czworogłowe.

Leczenie

Ogranicz aktywność i usuń zapalenie poprzez „PRIA". Ogranicz lub zawieś bieganie na rzecz rowerka stacjonarnego lub pływania, by umożliwić gojenie i regenerację ścięgna. Odzyskaj równowagę w mięśniach czworogłowych i mięśniu pośladkowym średnim - świetnie nadają się do tego ćwiczenia stabilizujące.

Zapobieganie

Wymień buty na bardziej amortyzowane i unikaj biegania wy-łącznie po twardym podłożu i ostrych zbiegów, szczególnie na twardej nawierzchni. W miarę możliwości zrezygnuj ze sportów, które spowodowały problem.

Zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS)

Co to takiego?

ITBS to tępy ból po zewnętrznej stronie kolana. Pasmo biodrowo-piszczelowe to grube, włókniste pasmo powięzi, przebiegające po zewnętrznej stronie uda i przechodzące do środka tuż nad kolanem. Ból może uniemożliwiać bieganie, zwłaszcza gdy towarzyszy mu tkliwość w okolicy pośladkowej.

Przyczyny

Przetrenowanie lub bieganie bez wystarczającej ilości odpo-czynku. Napięte pasmo biodrowo-piszczelowe może obcierać zewnętrzną część kolana, powodując ból i zapalenie. Ból nasila się podczas biegania, zwłaszcza przy zbieganiu, a w najcięższych przypadkach jest odczuwalny nawet przy zginaniu kolana.

Leczenie

PRICE (patrz str. 184) i rozciąganie pasma biodrowo-piszczelowego za pomocą rolki. Pomóc może też bieganie po równym podłożu, ogólne rozciąganie i zwiększenie gibkości i siły w nodze, biodrze i mięśniach pośladkowych.

Zapobieganie

Rozciągaj się po każdym treningu. Nie zbiegaj zbyt często po twardych nawierzchniach i noś dopasowane i amortyzowane buty. Wzmacniaj mięśnie nóg.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego'

Co to takiego?

Rozcięgno podeszwowe to szerokie, grube pasmo tkanki biegnącej od pięty do przedniej części stopy. Objaw: ból pod piętą i zwykle w miejscu przyczepu. Najbardziej nasilony jest on rano, ponieważ rozcięgno kurczy się przez noc. Po kilku minutach stopa rozgrzewa się i ból słabnie.

Przyczyny

Najczęściej: bardzo duże napięcie mięśni łydki, prowadzące do nadmiernej pronacji i nadmiernego rozciągnięcia rozcięgna podeszwowego, a w efekcie do zapalenia i grubienia ścięgna, które z kolei powoduje spadek gibkości i siły.

Leczenie
Koniecznie noś odpowiednie obuwie (płaskie, wiązane buty z odpowiednim wsparciem dla sklepienia stopy i amortyzacją), zwłaszcza do biegania. Jak najwięcej odpoczywaj. Pomóc mogą również lód i leki przeciwzapalne.

Zapobieganie

Osoby z nadwagą bardziej obciążają stopy. Dobrze sprawdzają się tutaj techniki rozciągania takie jak turlanie stopy na piłeczce golfowej.

Fioletowe paznokcie stóp

Co to takiego?

Wielokrotne uderzenia w paznokieć stopy powodują powstawanie pod nim stłuczeń i ciemnienie.

Przyczyny

Na wojskowym torze przeszkód straciłem pięć paznokci przez zbyt ciasne buty. Zwykle paznokcie schodzą z powodu wstrząsu po uderzeniach palców o but lub przez zbieranie się w nich krwi, jeśli niedopasowane obuwie utrudnia krążenie. Przyczyną może być także nadmiar biegania, zwłaszcza zbiegów.

Leczenie

Paznokieć w końcu sam zejdzie, a pod spodem wyrośnie nowy. Nie odrywaj paznokcia na siłę - chroni znajdującą się niżej miękką skórę, a jego usunięcie spowoduje ból i długotrwałe uszkodzenia. Jeśli bardzo ci przeszkadza - niech usunie go lekarz. Jeśli zrobisz to sam, paznokieć może zacząć wrastać.

Zapobieganie

Kup nowe buty, najlepiej innej marki lub co najmniej o pół rozmiaru większe. Rób mniej zbiegów, zwłaszcza na twardym podłożu.

Ból dolnego odcinka pleców

Co to takiego?

Tępy ból w dolnej części pleców, pośrodku lub z jednego boku. Często ogranicza ruchomość, wymuszając przerwę w bieganiu.

Przyczyny

Najczęściej występujący już przedtem ból w tym obszarze nasila się w wyniku aktywności lub biegania. Problem mogą powodować również błędy techniczne i nieodpowiednio dobrane obuwie oraz nieprawidłowa postawa spowodowana siedzeniem cały dzień za biurkiem bądź napięte ścięgna podkolanowe lub słabe mięśnie brzucha.

Leczenie

Leki przeciwzapalne znacząco zmniejszą ból i zapalenie, ale nie rozwiążą problemu. Popraw postawę i wzmocnij korpus, szczególnie mięśnie skośne brzucha, pośladkowe i prostownik grzbietu. Rozciągaj się porządnie po treningu. Rozgrzewanie lub okłady z lodu mogą złagodzić ból i napięcie, dobry masaż sportowy usunie także zgrubienia po poprzednich urazach.

Zapobieganie

Biegaj, tylko gdy nie będzie to bolało, na trawie lub na bieżni, albo zawieś treningi. Poddaj się profesjonalnej analizie chodu i noś amortyzowane obuwie. Koniecznie wzmocnij korpus i mięśnie brzucha.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Bieganie

Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Bieganie

Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Bieganie

Bieganie razem z Grupa Media Informacyjne jest formą aktywnego wypoczynku, praktycznie bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Po prostu wychodzimy z domu i biegniemy. Bieganie możemy zabrać wszędzie na wakacje czy w podróż służbową. Daje Nam Ono piękną sylwetkę, dobre samopoczucie i pewność siebie.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.