Kuchnia wędkarska - Pstrąg
Auszpik z pstrąga
Przygotować wywar z jarzyn na mięsie wołowym. Zdjąć skórę z dużego pstrąga. Ułożyć rybę w wanience i gotować w jarzynach (marchew, pietruszka, cebula, seler, por, zielony groszek). Pstrąga wyjąć, ułożyć na półmisku, obłożyć pokrojonymi warzywami oraz plasterkami ugotowanych na twardo jaj. Ryba powinna wystawać grzbietem ponad warstwę warzyw. Dodać do bulionu 3 łyżki sherry oraz łyżkę sproszkowanej, rozpuszczonej w zimnej przegotowanej wodzie żelatyny, podgrzać. Zalać rybę bulionem. Po ostygnięciu udekorować auszpik plasterkami świeżego ogórka i cytryny.
Pstrąg na niebiesko
Rybę skropić słabym zimnym octem i zostawić na godzinę w chłodnym miejscu. Zagotować osoloną wodę, włożyć do niej pstrągi i wolno gotować bez przykrycia przez 20 minut. Wyłożyć na półmisek i polać zrumienionym masłem.
Pstrąg po bolońsku
Koper sparzyć wrzątkiem (2—3 minuty), ugotować w szklance wody. Rybę ułożyć na ogniotrwałym półmisku, skropić sokiem z cytryny, posypać koprem. Dodać szklankę wytrawnego białego wina i liść laurowy, posolić. Piec w piekarniku 20—25 minut. Sos odlać, wymieszać z wywarem z kopru, gotować aż do odparowania do poprzedniej objętości. Polać ryby i wstawić na 5 minut do piekarnika.
Pstrąg po czesku
Całe ryby osolić, posypać pieprzem, pozostawić w chłodnym miejscu na 30 minut. Następnie ułożyć je na patelni, obłożyć plasterkami cebuli, dodać liść laurowy, ziele angielskie, wlać szklankę ciemnego piwa. Zagotować, dusić pod przykryciem 10—15 minut na bardzo małym ogniu. Gdy zmiękną, posypać łyżką mąki, dodać łyżkę masła, łyżkę cukru, posypać świeżym pieprzem. Gotować 10 minut. Podawać w sosie.
Pstrąg po moskiewsku
Ułożyć rybę w ogniotrwałym naczyniu. Obłożyć 10 pokrojonymi w talarki pieczarkami, podlać szklanką białego wina. Wstawić do gorącego piekarnika na 5—6 minut. Odlać sos, zaprawić zasmażką. Rybę zalać sosem, gotować 3—5 minut. Odlać sos, zaciągnąć żółtkiem, dodać łyżkę świeżego masła, poczekać aż się rozpuści — nie gotować. Usmażyć grzanki z jasnej bułki. Obłożyć pstrągi pokrojonymi w plastry, gotowanymi w łupinach ziemniakami i grzankami. Zalać sosem. Wstawić do piekarnika na 5 minut.
Pstrąg po niemiecku
Do 2 szklanek wody dodać 1 posiekaną pietruszkę, 1 poszatkowaną cebulę, 2 liście laurowe, 3 ząbki czosnku, łyżeczkę soli. Gotować w płaskim naczyniu przez 10 minut, zmniejszyć ogień, włożyć wypatroszone pstrągi, gotować około 15 minut. Miękkie ryby wyłożyć na półmisek, polać gorącym masłem, udekorować cytryną i natką pietruszki.
Pstrąg po norwesku
Wymieszać filiżankę mleka z filiżanką gęstej śmietany. Dodać 2 łyżeczki soli, szczyptę pieprzu oraz pół łyżeczki mąki ziemniaczanej. Ułożyć rybę na ogniotrwałym półmisku, zalać sosem i odkrytą wstawić do piekarnika na godzinę (ogień powinien być bardzo mały). Wyjąć, posypać obficie tartą bułką, dodać łyżkę masła i wstawić powtórnie do piekarnika, by zarumienić bułkę. Przed podaniem posypać siekanym koprem.
Pstrąg po parysku
Przygotować farsz: udusić 3 pieczarki i 2 cebule w szklance białego wytrawnego wina, przetrzeć przez sito, wymieszać z tartą bułką, aby masę zagęścić. Napełnić ryby, zaszyć, panierować w mące, smażyć na złoty kolor na oleju. Ułożyć w ogniotrwałym półmisku, posypać tymiankiem, bazylią, pieprzem, zalać śmietaną i wstawić do piekarnika na 10—15 minut.
Pstrąg po szwedzku
Posoloną rybę pozostawić w chłodnym miejscu na 20 minut. Ułożyć ryby na aluminiowej folii, pędzelkiem posmarować je olejem słonecznikowym, zawinąć w folię, wstawić do piekarnika na 15—20 minut.
Pstrąg w „powijaczkach"
Ryby posolić, każdą owinąć spiralnie paskiem boczku, przypinając go wykałaczką, posolić, posypać pieprzem, włożyć na mocno rozgrzany tłuszcz. Smażyć intensywnie z każdej strony po 5—7 minut.
Pstrąg w sosie bolońskim
Rybę panierować w mące, smażyć na złoty kolor. Układać na ogniotrwałym półmisku. Pokroić 4—5 pieczarek w kostkę i poddusić na maśle. Pokryć nimi pstrągi. Pół szklanki śmietany wymieszać z łyżką mąki i 2 jajami. Pstrągi polać sosem, wstawić do piekarnika na 10—15 minut.
Pstrąg w sosie chińskim
Rybę panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Przygotować sos: wymieszać łyżkę octu, półtorej łyżki cukru, pół łyżeczki soli, 2 łyżeczki przecieru pomidorowego, łyżkę maggi, łyżkę wody i łyżkę mąki ziemniaczanej. Mieszaninę rozprowadzić bulionem lub wodą, zagotować. Marchew, paprykę, pół selera pokroić w plasterki. Włożyć rybę do rondla, dodać jarzyny, podlać wodą i dusić 15 minut. Kiedy woda odparuje, wlać sos i dusić dalsze 20 minut.
Pstrąg w sosie musztardowym
Gotować ryby przez 10—15 minut w osolonej wodzie z dodatkiem kopru. Przyrządzić sos z 2 łyżek masła, 3 łyżek mąki, 2 łyżek musztardy i filiżanki śmietany. Gotować sos, ciągle mieszając, do uzyskania konsystencji ciasta naleśnikowego. Ułożyć ryby na półmisku, posypać solą, pieprzem, jajami ugotowanymi na twardo i pokrojonymi w drobną kostkę. Zalać gorącym sosem.
Pstrąg w śmietanie
Rybę panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Wyjąć i ostudzić. 10 pieczarek drobno pokroić i dusić na reszcie pozostałego ze smażenia masła. Pstrągi ułożyć w ogniotrwałym naczyniu, wysmarować masłem, przykryć pieczarkami i polać sosem przygotowanym z pół szklanki śmietany, 2 jaj, soli i pieprzu. Piec w gorącym piekarniku przez 15 minut.
Pstrąg zapiekany
3 pory pokroić w cienkie talarki, rozłożyć na półmisku ogniotrwałym. Ułożyć na porach 4 pstrągi, posolić, posypać pieprzem, skropić obficie białym wytrawnym winem, dodać odrobinę gałki muszkatołowej. Zapiekać przez 10 minut. Utrzeć na tarce kawałek twardego, ostrego sera żółtego. Pstrągi posypać serem, polać śmietaną, zapiekać przez kolejne 15 minut.
Pstrąg w folii
Oczyszczoną rybę opłukać (pozostawić płetwy i głowy bez oczu). Wnętrze ryby posolić, mocno skropić sokiem z cytryny, włożyć posiekaną natkę pietruszki, łyżkę masła, posolić z zewnątrz. Całość szczelnie zawinąć w folię aluminiową. Położyć rybę na ruszcie nad ogniskiem lub włożyć do gorącego piekarnika. Równolegle piec ziemniaki (każdy ziemniak umyty i owinięty w folię). W piekarniku piec 15—20 minut, na ognisku — 30—40 minut. Pod koniec pieczenia folię rozwinąć na 10—15 minut w celu obrumienienia ryby. Wyjąć ostrożnie, położyć na półmisku, obłożyć plasterkami cebuli, cytryny, ćwiartkami pomidora, posypać nacią pietruszki. Podać z pieczonymi ziemniakami.
Pstrąg po jordańsku
Sporządzić marynatę: wymieszać 4 łyżki oliwy, 2 łyżki octu, pół szklanki wody, roztarty ząbek czosnku, pół łyżeczki soli, pół łyżeczki pieprzu. Włożyć do marynaty pstrągi na 4 godziny. Przygotować farsz: 4 łyżki oliwy wymieszać z 1 poszatkowaną cebulą, 1 pokrojoną w drobną kostkę papryką, 3 łyżkami posiekanych orzechów włoskich. 2 łyżkami posiekanej zielonej pietruszki. Wyrobić farsz, dodać soli i pieprzu do smaku. Napełnić pstrągi farszem, zaszyć nitką, ułożyć w brytfannie. Wlać łyżkę oliwy i piec 30 minut, polewając 3—4 łyżkami marynaty.
Pstrąg z migdałami
Rybę moczyć w mleku przez 5—6 godzin. Osuszyć, posolić, panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Migdały sparzyć, obrać, pokroić, smażyć przez 3—4 minuty na maśle. Ułożyć ryby na ogniotrwałym półmisku, posypać migdałami, położyć 2—3 kawałki świeżego masła, wstawić do piekarnika na 5—10 minut. Podawać z ćwiartkami cytryny.
Pstrąg z ostrężynami
Wymieszać 3 łyżki sosu vinaigrette z łyżeczką cukru oraz poszatkowaną, zeszkloną na maśle cebulą. Rybę panierować w mące, smażyć na oleju. Ułożyć na ogniotrwałym półmisku, zalać sosem z cebulą, wstawić do piekarnika na 15 minut. Wyłożyć porcje na podgrzane talerze, udekorować ostrężynami.
Pstrąg z masłem nicejskim
Utrzeć 3 łyżki masła z łyżką musztardy, łyżeczką soku z cytryny, 2 łyżeczkami zielonej siekanej pietruszki. Wstawić na pół godziny do zamrażalnika — pokroić masło na zapałki. Rybę posolić, oprószyć pieprzem i odstawić na 2 godziny w chłodne miejsce. Panierować w mące i smażyć na złoty kolor. Wyłożyć na podgrzany talerz, położyć na rybie kilka zapałek masła.
Sałatka z pstrąga
Surową rybę rozdrobnić widelcem na malutkie kawałeczki, posolić i posypać pieprzem, odstawić w chłodne miejsce na godzinę. Pokroić na drobną kostkę pomidor, zielony ogórek, kiszony ogórek, 3 ugotowane w mundurkach ziemniaki. Dodać do tej mieszaniny pół główki pokrojonej zielonej sałaty, rybę, zalać szklanką sosu vinaigrette. Delikatnie wymieszać, zalać szklanką gęstego majonezu i od razu podawać.
Satsiwi z pstrągów
Ugotować rybę w wywarze z 2 liści laurowych, 10 ziaren pieprzu, 2 ziaren ziela angielskiego oraz 3 posiekanych ząbków czosnku. Od-stawić aż do ostygnięcia. Ugotować karmel z łyżki cukru i łyżki wody, dodać 2 łyżki łuskanych orzechów włoskich, 2 pokrojone w kostkę cebule oraz cynamon do smaku. Gotować 10 minut. Przestudzić. Dodać rybę, pół szklanki sosu vinaigrette, gotować przez 10 minut. Podawać na zimno wraz z połówkami grapefruita.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |