Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - Hobby & Pasja Wędkarstwo
   
COUNTRY:
         
 

Wędkarstwo magazyn
   
Home News
   
Wędkarstwo
   
Muchowe
Gruntowe
Spławikowe
Spiningowe
Morskie
Podlodowe
Odległościowa
Inne techniki
   
Mapa łowisk
   
Polska
Zagranica
   
Kalendarz brań
   
Sprzęt
   
Marki
Opis
Testy
   
Szkoła wędkowania
   
Metody polowu ryb
   
Inne
   
PZW
Prawo
Taka ryba - rekordy
Kuchnia wędkarska
Opowiadania
Humor wędkarski
Zawody wędkarskie
Katalog ryb
Normy medalowe
Wymiary ochronne
Ciekawostki
Słownik wędkarski
   
Multimedia
   
Galerie
Wideo
Podcast
   
Inne
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Klub GMI
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
 
 
   
   
   
   
 
- - - Magazyn Myślistwo - - -
 
   

 

 
 Wędkarstwo - pasja wędkowania razem z GMI
     

Wędkarstwo razem z Grupa Media Informacyjne Wędkarstwo jest formą ucieczki od dnia codziennego. Szum wody, piękne krajobrazy, możliwość złowienia dużej ryby, oraz fascynujący hol jest to, to czego chcemy. Wędkarstwo jest sportem, hobby stosunkowo niedrogim. Można czerpać z doświadczenia innych, czytając prasę i książki o tej tematyce. Wyprawy wędkarskie są obecnie dobrze zorg. i opisane.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 
Rodzaje wędek

Gdy rozpoczynamy przygodę z wędkowaniem musimy wybrać odpowiedni kij dla siebie. Poniżej opisujemy przydatne informacje oraz szczegóły na co należy zwrócić uwagę:

Długość wędziska – całkowita i po złożeniu (do transportu), masa i z czego jest wykonana wędka. Ilość przelotek i z czego są wykonane przelotki.

Przy zakupie swojej pierwszej wędki na pierwszym miejscu musimy sprawdzić długość wędziska oraz ciężar wyrzutu. Dla początkujących wędkarzy ciężar wyrzutu powinien być w granicach 15-80 gram i 3,20 m długości, wtedy nasze wędzisko jest na tyle uniwersalne, że  można je wykorzystać do metody spławikowej lub gruntowej. Następnie należy zwrócić uwagę z jakiego materiału jest wykonana nasza wędka. W dzisiejszych czasach ciężko jest już spotkać wędki bambusowe (kiedyś bardzo popularne), teraz wykonuje się wędziska z włókna szklanego lub węglowego. Możemy je rozróżnić poprzez ciężar, a dokładnie: włókno szklane jest ciężkie i gładkie, bardzo podatne na porysowanie, wędki węglowe są leciutkie i pręgowane w dotyku. W przypadku przelotek mamy do czynienia z różnymi ich rodzajami: metalowe z wkładką plastykową, porcelanową lub z jeszcze innego tworzywa.

Rodzaje wędek:

Wędki teleskopowe – posiadają wysuwane elementy od najgrubszego do najcieńszego, w zależności od długości wędziska. Im dłuższa wędka tym więcej elementów do wysunięcia. Po złożeniu są bardzo wygodne do transportowania.

Wędki składane – są zbudowane zazwyczaj z dwóch, trzech lub czterech części które należy ze sobą złożyć w jedną całość.
Klasyfikacja wędek według zastosowania pod metodę:

Wędka podlodowa – przeznaczona jest do wędkowania w otworach w lodzie. Długość tych wędek spotykamy od 30 cm do 100 cm. Stosowane są do połowów spławikowych, błyskowych ale też sztucznej przynęty. Można do nich zamocować małe i proste kołowrotki.
Wędka Spławikowa – ma specjalne miejsce do przykręcenia kołowrotka. Jest miękka i elastyczna pozwala na daleki zarzut spławika, długość takich wędek zaczyna się od 200 cm aż do 700 a nawet 800 cm. Wędkami spławikowymi łowi się białą rybę. Wędki spławikowe dzielimy na dwa rodzaje:

– Odległościówki – długość odległóściówek 3.9 – 4.2 m, jak sama nazwa wskazuje łowimy nimi na większą odległość, stawy jeziora, rzeki,
– Bolonki – produkuje się je od 4 m do 9 m, idealnie nadaje się na głęboką wodę. Rzuty już nie są takie dalekie, ze względu na długość wędziska i ciężar wyrzutu. Dobrzej jest kupić droższy kij porządnie wykonany i co najważniejsze lekki w trzymaniu w ręce. Taka bolonka poradzi sobie z karpiem 6 kg i przyponem 0.16 mm.

Baty – są to wędki teleskopowe, długie zaczynające się od 2 m do 10 m. Nie posiadają one kołowrotka. Żyłkę wiąże się na szczytówce wędki i w zależności od tego ile metrów mamy bata, tyle metrów żyłki będzie miał nasz zestaw. Baty popularne są na zawodach wędkarskich idealnie nadają się do łowienia małych rybek.
Przykład łowienia na tyczkę

Tyczka – wędka z wysokiej półki najczęściej wykorzystywana na zawodach wędkarskich. Składa się z kilkunastu elementów, dopuszczalna długość na zawodach wędkarskich to 11 m lub 13 m. Tyczkę po rozłożeniu można podzielić na 2 elementy: długi kij oraz top- wyciągająca końcówka tyczki, np. ostatnie 4 m. Żyłka w tyczce zamontowana jest na szczytówce topu do amortyzatora, długość żyłki zależy od długości topu, Tyczką nie łowimy na dalekie odległości (długość kija = odległość łowienia), lecz potrafimy precyzyjnie nią wygruntować łowisko i cały czas trzymać się upatrzonego punktu żeby nęcić w to miejsce.
Warto mieć kilka topów do tyczki, przynajmniej na 2 zestawy ze spławikiem. Przykładowo jak jeden się zerwie to zakładamy drugi top i łowimy dalej, czas tu gra główną role gdy ryby podejdą nam do miejsca łowienia. Jako zapasowy top do tyczki można jeszcze wykorzystać kubeczek zanętowy. Jest to kubek do którego wrzucamy kulkę zanętową i podajemy w miejsce gdzie łowimy. Niezbędne akcesoria do tyczki po za topami to podpórki, jedna solidna z przodu oraz podpórka z rolkami z tyłu. Holując rybę za pomocą tyczki zacinamy kij lekko go w górę. Należy cofnąć kij do tyłu położyć go na rolce, wyciągnąć top i położyć kij na podpórce z przodu. Wtedy operujemy samym topem i kierujemy rybę do podbieraka.

Łowienie na grunt

Wędka gruntowa – równie popularna jak spławikowa. Rodzajów wędek gruntowych jest nie mniej niż spławikowych. Wędki gruntowe są bardziej sztywne i mają cięższy gram wyrzutu już od 80 do 120 jest bardzo mocną wędką na wody stojące czy płynące. Każda z gruntówek ma miejsce na kołowrotek, są one teleskopowe i składane z części. Od kilku lat bardziej popularne do łowienia z gruntu są te składane: karpiówki, feedery, pickery. Długości gruntówek są różne w zależności od naszych potrzeb, czy wyjeżdżamy nad jezioro lub rzekę albo stawek. Najpopularniejszym wymiarem jest od 2.40 m do 3.80 m. Kolejnym elementem do łowienia na grunt jest odpowiedni wybór kołowrotka, żyłki oraz stojaka, tak  aby na czymś położyć wędkę. Następnie potrzebny jest  sygnalizator, kiedyś używano zwykłej bombki zawieszanej na żyłce pod kijem.

Dziś już można kupić profesjonalne podpórki z sygnalizatorami elektrycznymi i swinger-ami  świecącymi. Te akcesoria wykorzystywane są podczas połowu, wtedy gdy nasze wędki porostu odłożone są na stojaku. Jednak możemy bardziej precyzyjnie zasygnalizować brania na wędce jeśli kupimy feedera lub pickera i będziemy łapać na tak zwaną drgającą szczytówkę. W tym przypadku wędka musi być odpowiednio ułożona pod lekkim kątem do wyrzuconego zestawu, tak aby można było naprężyć żyłkę a szczytówka wędki wykrzywi się w bok. Na tak naprężonym zestawie zauważymy każde branie na szczytówce wędki. Ryba która mocniej pociągnie zestawem zatnie się i będzie czekać kiedy zaczniemy jej holowanie a w przypadku tradycyjnej bombki ryba podczas brania poczuła opór i zdążyła wypluć przynętę.

Spinning

Wędka spinningowa – służy do połowu ryb drapieżnych. Metoda połowu tymi wędkami polega na rzucaniu i zwijaniu sztucznej przynęty. Wędki spinningowe zazwyczaj składają się z dwóch części lub są teleskopowe. Wędki spinningowe muszą być bardzo dobrze wyważone aby w ręku wydawały się bardzo lekkie i wygodne. W spinningówkach wyróżniamy:

– spinningi ultralekkie – o ciężarze wyrzutowym do 15g
– spinningi lekkie – o ciężarze wyrzutowym do 30g
– spinningi średnie – o ciężarze wyrzutowym do 50g
– spinningi ciężkie – o ciężarze wyrzutowym powyżej 50g
– wędki castingowe – wędki spinningowe do multiplikatorów z charakterystycznym cynglem

Wędka morska – bardzo solidnie wykonana. Wybierając wędkę morską trzeba uważać aby nie przesadzić z ciężarem wyrzutowym. Sklepy sugerują od 250 – do 500 gram wyrzutu, zaleca się jednak mniejsze wartości. Najbardziej uniwersalnym wyrzutem jest od 120 – do 250. Długość wędzisk morskich waha się od 2 m do 4 metrów.

Wędka muchowa

Wędka muchowa – przy jej odpowiednim wyborze dla siebie, musimy zadać sobie kluczowe pytanie:  jak ciężkich przynęt będziemy używać, oraz jakie ryby chcemy łowić.  Nabywając wędkę musimy także kupić odpowiednio do niej dopasowaną linkę. Im większa mucha, tym większy stawia opór w powietrzu, a co za tym idzie potrzebna jest większa masa linki, żeby to pociągnąć na odpowiedni dystans. Wędki są produkowane zazwyczaj 2,3 lub 4 częściowe składane.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Wędkarstwo

Wędkarstwo razem z Grupa Media Informacyjne Wędkarstwo jest formą ucieczki od dnia codziennego. Szum wody, piękne krajobrazy, możliwość złowienia dużej ryby, oraz fascynujący hol jest to, to czego chcemy. Wędkarstwo jest sportem, hobby stosunkowo niedrogim. Można czerpać z doświadczenia innych, czytając prasę i książki o tej tematyce. Wyprawy wędkarskie są obecnie dobrze zorganizowane i opisane.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Wędkarstwo

Wędkarstwo razem z Grupa Media Informacyjne Wędkarstwo jest formą ucieczki od dnia codziennego. Szum wody, piękne krajobrazy, możliwość złowienia dużej ryby, oraz fascynujący hol jest to, to czego chcemy. Wędkarstwo jest sportem, hobby stosunkowo niedrogim. Można czerpać z doświadczenia innych, czytając prasę i książki o tej tematyce. Wyprawy wędkarskie są obecnie dobrze zorganizowane i opisane.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Wędkarstwo

Wędkarstwo razem z Grupa Media Informacyjne Wędkarstwo jest formą ucieczki od dnia codziennego. Szum wody, piękne krajobrazy, możliwość złowienia dużej ryby, oraz fascynujący hol jest to, to czego chcemy. Wędkarstwo jest sportem, hobby stosunkowo niedrogim. Można czerpać z doświadczenia innych, czytając prasę i książki o tej tematyce. Wyprawy wędkarskie są obecnie dobrze zorganizowane i opisane.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.