Przynęty
Odpowiednio dobrana przynęta, okazać się może tajną bronią.
Bez nich, nasze wyprawy na ryby byłyby bezowocne. Pełno ich na sklepowych pólkach. Producenci stawiają nas, przed nie małym '' problemem '' umożliwiając nam wybór w niemalże w każdym rozmiarze, kolorze, smaku czy zapachu. Wachlarz jest naprawdę szeroki przy czym zapominamy o skuteczności innych przynęt, które z ogromna satysfakcją możemy sami przygotować i tu pokuszę się o stwierdzenie wcale nie mniej skutecznych. a co ważniejsze atrakcyjność ich jest o wiele większa ze względu na brak możliwości kupienia np. larw chruścika czy pijawek, po które to zwyczajnie musimy wybrać się sami. Zachęcam do lekturowania, testowania i dzielenia się własnymi opiniami.
Przynęty żywe
Do przynęt żywych należą najbardziej powszechnie stosowane dżdżownice. Są to ogólnie znane robaki ziemne. Prowadzą one nocny tryb życia, a na powierzchnię gleby wychodzą zwykle po deszczu. Żywią się szczątkami organicznymi, które pobierają z gleby. Jako przynęty największe znaczenie mają 3 gatunki dżdżownic, z których każda ma w słownictwie wędkarskim swoją nazwę:
Rosówki - duże, długości 15-35 cm, ciemnoszare dżdżownice, które wychodzą na powierzchnię gleby w nocy, najchętniej podczas rosy (stąd ich nazwa " rosówki"); najłatwiej można je znaleźć w ziemi ogrodowej i łąkowej.
Robaki czerwone - mniejsze od rosówek, bardzo ruchliwe czerwonawe dżdżownice; najłatwiej je znaleźć w kompoście ogrodowym lub między korzeniami trawy (w darni).
Robaki kopane - najbardziej pospolite, mało ruchliwe, szare dżdżownice przebywające w średnio urodzajnej ziemi.
Wiosną i jesienią dżdżownice stanowią bardzo dobrą przynętę na wszystkie bez wyjątku ryby_ (nie wyłączając ryb drapieżnych, jak okonie, szczupaki i sandacze).
Przynęty naturalne
Z przynęt naturalnych wymienimy: kukurydzę, ciasto, pęczak, pszenicę, groch, ziemniaki, żółty ser... Dobrze, jeśli przynęta stanowi jeden ze składników stosowanej zanęty. Ryby nie chcą brać zazwyczaj przynęt nieświeżych, lub zakładanych brudnymi rękoma, szczególnie jeśli dłonie czuć nikotyną. Nie pomoże najbardziej wyszukany sprzęt, jeśli założymy na haczyk złą przynętę. Na nieznanej wodzie, pytaj o skuteczność poszczególnych przynęt miejscowych wędkarzy.
Pamiętaj, że ta sama przynęta może być nieskuteczna na jednym, ale za to bardzo skuteczna na drugim łowisku.
Przynęty sztuczne
Sztuczne przynęty stosuje się jako alternatywę dla żywej przynęty, które najczęściej używa się w wędkarstwie spinningowym. Należą do nich różnego rodzaju błystki wykonane z metalu, przynęty gumowe imitujące żywą rybkę... są to kopyta, rippery, twistery. Nie mniej skuteczną przynętą są woblery, których prowadzenie wymaga większych umiejętności, które to nabywa się wraz z godzinami spędzonymi nad wodą.
Na sklepowych półkach spotkać również możemy imitacje przynęt czerwonych i białych robaków a także ochotek, które stosuje się w innych metodach łowienia tj. spławik i grunt.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |