Dunajec dla wedkarzy
Królowa górskich rzek, jak mówi się o Dunajcu, to raj dla wędkarzy. Czysta, dobrze natleniona, płynąca bystrym nurtem woda to siedlisko kilkudziesięciu gatunków ryb. „Rybne” miejsca są już przy połączeniu Czarnego i Białego Dunajca w Nowym Targu. Występują tu licznie pstrągi i lipienie, a także głowacica, klenie, płocie i świnki. Niedaleko Zbiornika Czorsztyńskiego pojawiają się też trocie jeziorowe, okonie, szczupaki, rzadziej – tęczaki i źródlaki. Przy ich połowie trzeba liczyć się z przepisami: od połączenia potoków źródłowych do mostu drogowego w Ostrowsku wolno łowić tylko na sztuczną muchę. Od Ostrowska do mostu w Knurowie – na sztuczną muchę i przynęty roślinne, od Knurowa do cofki Zbiornika Czorsztyńskiego także na spinning.
Zbiornik Czorsztyński to największe jeziorowe siedlisko ryb łososiowatych. Żyją tu pstrągi potokowe, lipienie, także troć jeziorowa, głowacizna, tęczka. Jest dużo szczupaków, okoni, także klenie, brzany, świnki i jelce. Najlepiej łowić w zatoczkach, na głowaciznę można liczyć poniżej zapory w Niedzicy. W Zbiorniku Czorsztyńskim dozwolone jest łowienie tylko na sztuczną muchę.
Dalej zaczyna się Pieniński Park Narodowy, łowienie ryb jest więc zabronione. Można tylko obserwować liczne ławice pluskających się lipieni.
Od ujścia Popradu w Dunajcu pojawiają się bolenie i sandacze. Jezioro Rożnowskie i Jezioro Czchowskie to prawdziwe eldorado dla wędkarzy. Obfitość ryb i zaciszne zakątki pozwalają na satysfakcjonujące połowy i znakomity wypoczynek. Od zapory w Czchowie do ujścia Dunajca występuje 26 gatunków ryb. Są to rodziny karpiowatych, okoniowatych, łososiowatych oraz szczupak, węgorz, miętus, śliz, głowacz białopletwy. Ochronie podlegają śliz, głowacz białopłetwy oraz piekielnica z rodziny karpiowatych. Między Czchowem a Tarnowem jest najlepsze łowisko brzan i świnek. Przy ujściu Dunajca obecne są także drapieżniki: szczupak, sum, sandacz i boleń, ale także leszcze, klenie, jelce, certy, krąpie, miętusy, karpie, świnki i brzany.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |