Wędkarstwo - piękne hobby - z dziejów wędkarstwa
Wędkarstwo dla tych, którzy nie sprubowali tej formy spędzania czasu nie wiele mówi, dla tych którzy choć raz wybrali sie z "kijem" nad wodę jest pasją na całe zycie z której sie nie wyrasta. Jak mówi chińskie przysłowie: chcesz być szczęśliwy jeden dzień - to się upij, chcesz się cieszyć przez tydzień - to się ożeń, chcesz być szczęśliwy całe życie - zostań wędkarzem. To jest oczywiste dla tych, którzy już wędkują. Pozostałych witam w fascynującym, wędkarskim świecie!
Ten wspaniały świat zaprasza każdego, kto gotów go przyjąć i stać się jego częścią. Wiek nie ma znaczenia. W tym hobby zawsze wszystkie lata łowienia masz przed sobą. Od czasu, gdy po raz pierwszy wybrałem sie na ryby odkryłem, że mam coś, czym mogę się fascynować. Nigdy nie wiem o jaką niespodziankę zachaczę w górskim nurcie rzeki, głębi jeziora, czy na przybrzeżnym trzcinowisku. Hobby to zmienia spojrzenie na świat. To ucieczka od codziennego zgiełku, swoisty kontakt z naturą. Poranna cisza budząca sie do życia. To równiez wspaniałe wschody słońca. Kiedy zaczynasz zajmować się wędkarstwem, stajesz sie częścią pewnej grupy ludzi chętnie dzielacych sie swoją pasją, wiedzą. Odkrywasz tajniki wędkowania, od najlepszego sprzętu po najlepsze techniki łowienia. Z podpowiedzi kolegów lub z własnej praktyki odkrywasz najlepsze łowiska. Starsi koledzy chęttnie wprowadzają młodzież w tajniki wędkowania. jako jeden z nielicznych sportów unika silnej konkurencji. Hojność i gotowość dzielenia się powinna dla nas wszystkich być integralnym składnikiem tego sportu oraz przykładem dla innych.
Wędkarstwo charakteryzuje się różnorodnością w całym zakresie omawianej tematyki. Z wędziskirem można rozkoszować się wszystkimi rybami, rzekami, jeziorami, morzami i oceanami świata. Dla wytrawnego wędkarza każdy napotkany lub zasłyszany zbiornik wodny stanowi wyzwanie, niezależnie czy jest to ten w pobliskiej okolicy, czy inny znajdujacy sie na drugim końcu świata. Dla wędkującego zawsze frapującą zagadką jest rodzaj ryb go zamieszkujących - idąc dalej pojawia sie pytanie o techniki łowienia. Poszukuje sie odpowiedzi na pytanie co ryby tam zamieszkujące jedzą, kiedy najlepiej je łowić i jakich przynęt do tego użyć? Bez względu na to, jak bardzo udany był dzień łowienia, następny będzie jeszcze lepszy, a każdy kolejny przynosić będzie coraz to nowe, ekscytujące przeżycia i będzie równie wymagający, zaskakujący i wzbogacający w nowe doświadczenia.
Każdy wędkarz stawia sobie za cel osiągnięcie najlepszych rezultatów. Przychodzą one wraz z doświadczeniem. Podstawą jest zrozumienie świata ryb. To również umiejętność wkomponowania wędkującego w scenerie natury, celem jest stanie się niewidzialnym i niesłyszalnym. Unikamy stwierdzenia, że poszukujemy statyczności, wbrew przeciwnie, wedkarstwo to aktywność. Chodzi o to by była ona niezauważalna dla ryb. Większość działań wędkarskich to aktywny wypoczynek. Spinningowanie nad rzeką wymaga stałego ruchu w poszukiwaniu drapieżników, często przedzierania się przez dzikie zarośla, zwaliska drzew. Łowienie w górskiej rzece to zmaganie się z porywistymi prądami wodnymi, a w każdej chwili można pośliznąć się na omszałych podwodnych kamieniach. Jigowanie na morzu z kutra wędkarskiego to podwójny wysiłek fizyczny. Trzeba utrzymywać równowagę na bujającej po falach łodzi i jednocześnie holować z dużej głębokości rybę stawiającą silny opór. Wędkowanie na jezierze wymaga często długiego wiosłowania, co też daje nam dodatkową radość z wysiłku fizycznego. Wędkarstwo rzutowe natomiast, mimo że odbywa się bez wody i bez ryb, bo rozgrywa się na boisku sportowym, potrzebuje wielu godzin treningu dla doskonalenia celności i odległości rzutów.
Wyprawa wędkarska to wyprawa w innym świat, inny niż codzienność. To kontakt z naturą, zapach wody, jej szum, świeże powietrze, ziemia, panująca aura sprzyja z romansowaniem wędkarz przyroda. Pojawia sie poczucie relaksu psychicznego, fizycznego. Towarzyszą temu emocje, fascynacje wędkarskim światem. Najsłynniejszy podręcznik wędkarstwa z 1663 roku : "Wędkarz doskonały, czyli kontemplacyjny wypoczynek człowieka", autorstwa Isaaca Waltona, przedstawia wędkarstwo jako przeżycie duchowe i sztukę nieco podobną do poezji. A wędkarzem, podobnie jak poetą, trzeba się urodzić. Zdolności zaś wędkarskie określa Walton jako połączenie praktycznych umiejętności, obserwacji oraz niezwykłej cierpliwości. Przy okazji utraty holowanej ryby Walton podkreśla cnotę skromności: „Człowiek nie może stracić tego, co nigdy nie było jego własnością”.
Takie rozumienie wędkarstwa to kwintesęcja relacji pomiędzy wędkarzęm a światem ryb, naturą. Codzienność gdzieś unika, ustępuje miejsca wodnemu światu. Wedkowanie to balsam dla duszy, umysłu.
Wędkowanie to również styl i filozofia życia. Zatem zapraszamy do podjęcia trudnego wyzwania, jakim jest łowienie ryb na wędkę. Zyskujemy pasje na całe życie, nowe doświadczenia, przyjaciół, możliwość aktywnego wypoczynku bez poczucia konieczności jego wykonywania.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |