Zbiornik, zalew Czorsztyński
Zbiornik zaporowy Czorsztyn, to zbiornik wodny powstały na rzece Dunajec. Zbiornik znajduje się w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy dwoma pasmami górskimi Pienin i Gorców. Powstał przez zbudowanie w miejscowości Niedzica zapory wodnej. Efektem zalania znacznego obszaru jest niezwykle urokliwe miejsce, położone pomiędzy dwoma Parkami Narodowymi – Gorczańskim i Pienińskim. Zarówno jeden jak i drugi park to bogactwo flory i fauny. Gratka nie tylko dla wędkarzy.
Największa w Polsce zapora ziemna Czorsztyn-Niedzica o wysokości 56 m i długości 404 m z elektrownią szczytowo-pompową produkującą tak zwaną czystą energię. Za nią sztuczne Jezioro Czorsztyńskie o powierzchni powyżej tysiąca hektarów.
Zalew Czorsztyński - chyba najbardziej kontrowersyjne sztuczne jezioro w ostatnich latach jest położone we wschodniej części Kotliny Nowotarskiej. Długą na ponad 400 metrów zaporę ziemną, zbudowano w latach 1976-1995 w dolinie Dunajca, w bezpośrednim sąsiedztwie malowniczego zamku w Niedzicy. Spiętrzona woda tworzy zbiornik o długości około dziesięciu i szerokości do półtora kilometra. Powierzchnia jeziora uzależniona od regulacji przepływu wody i waha się od 1100 do 1400 hektarów. Liczne zatoki powstałe w ujściach potoków i strumieni, zatopione drzewa i krzewy stwarzają wiele ciekawych łowisk, o różnej skali trudności.
Wędkując razem z Grupa Media Informacyjne nigdy nie zejdziesz o kiju. |
Najlepszym środkiem lokomocji na dotarcie do zbiornika jest samochód. Przy okazji dzięki niemu możemy podziwiać szereg mniejszych miejscowości zlokalizowanych wokół zalewu. Samochód jest również wygodny podczas wybierania łowiska, przemieszczania się z jednego miejsca na drugie w trakcie połowów.
Warto wybrać się w to miejsce na ryby. Jesienne miesiące to niższe ceny za zakwaterowanie. Posezonowy spokój sprzyja wyciszeniu się oraz aktywnemu relaksowi czyli wędkowaniu. Okolica w tym czasie jest urokliwa. Pożółkłe liście, iglaste drzewa, kredowy kolor skał, ich odbicie na tafli jeziora, błękit nieba, szafir wody tworzą niepowtarzalny klimat połączony z zapachem nadchodzącej zimy. Równie interesujące są inne pory roku.
Jezioro Czorsztyńskie wcześniej stare koryto Dunajca ma niezwykle bogato ukształtowane dno co pozwala sądzić, że są tu doskonałe miejsca bytowanie, żerowania dla wielu gatunków ryb. Warunki wód zasilających zbiornik również są interesujące. Białka jest rzeką górska z dobrze natlenioną i zimną wodą. Z kolei Dunajec nieco spokojniejszy ale większy, dlatego jezioro jest doskonałym miejscem dla ryb łososiowatych. Mamy tutaj niebywałą szansę na złowienie olbrzymich jeziorowych pstrągów, troci jeziorowej oraz głowacicy. |
|
Sam zalew to niezbyt szeroki ale o znacznej długości zbiornik z kilkoma malowniczymi zatokami. Głębokość ich nie jest duża, wzrasta do 5 – 10 m poruszając się w kierunku zbiornika właściwego. Jezioro Czorsztyńskie robi się coraz głębsze w stronę zapory. Głębokość toni siega tutaj 20-25m. Okolice zapory to już znaczna głębokość siegająca 40m. Tak znaczna różnica głębokości to kolejne atuty przemawiające za możliwością wyholowania wspaniałych okazów ryb. Mapa batymetryczn.
Łowić można wszędzie, na całej linii brzegowej, za wyjątkiem terenu Pienińskiego Parku Narodowego - miejsca doskonale oznaczone (w tym miejscu jedynie z łodzi).
Najlepsze miejsca są mało dostępne (brak dojazdu lub trudne dojście). W zbiorniku możemy spotkać wiele gatunków ryb pochodzących z naturalnego środowiska jakim jest Dunajec oraz z zarybień. Najczęściej biorą płocie, okonie, leszcze. Sandacz, szczupak oraz okoń dużych rozmiarów dla turystów wędkarskich zdarza się sporadycznie. Doświadczeni miejscowi wędkarze znający doskonale specyfikę łowiska notują w tym zakresie znacznie lepsze efekty. Połowy z łodzi oraz specjalizujący się w spinningu mogą spodziewać się dużych okazów.
Nad samym brzegiem jeziora znajdujemy swoiste klify, które wchodzą w skład rezerwatu przyrody ,,Zielone skałki”. Jest to pasmo wapiennych skał w Pieninach Spiskich powyżej Zbiornika Czorsztyńskiego, które wyrastają z jeziora. Pod samymi skałkami mamy głębie dochodzące do około 35 metrów. Jest tutaj wiele zatoczek, które schodzą łagodnym spadem na bardzo duże głębokości. Bardzo dobre, sandaczowe miejsca.
Pstrągi tęczowe i potokowe, trocie jeziorowe i głowacice w pierwotnych zamierzeniach gospodarzy miały być gatunkami wiodącymi. Życie jednak zweryfikowało te ambitne plany i Zalew stał się typowym zbiornikiem zaporowym z typową populacją ryb. Najlepsze lata Czorsztyn ma już za sobą. Okres łowienia potężnych ilości szczupaków i okoni, charakterystyczny dla świeżo zalewanych zbiorników raczej już się nie powtórzy. Mimo to Zalew od samego początku swojego istnienia po dzień dzisiejszy jest bardzo popularnym i chętnie odwiedzanym łowiskiem, co również w pewnym stopniu wpływa na jego "przełowienie".
Jak wspomniano powyżej Zalew Czorsztyński to woda górska w pełnym znaczeniu tego słowa. Rzesze spinningowców oraz nieliczni grunciarze objeli we władanie ten zbiornik. Podstawową zdobyczą spinningistów w ciepłych porach roku są szczupaki i okonie. Początkowy okres istnienia Zalewu, kiedy ryby łowili wszyscy i na wszystko wśród wielu wyrobił nieuzasadnione przyzwyczajenie, że tak będzie już zawsze. Złoty okres niestety się skończył i dziś trzeba się czasem sporo natrudzić, by przyzwoicie połowić. Na Zalewie widać coraz więcej wędkarzy łowiących na trolling. Jezioro jest wprost stworzone do tej, wciąż jeszcze mało tu popularnej metody. Wielkie głębie na przeważającej części Zalewu są generalnie niedostępne dla klasycznego spinningu. Mimo, że co poniektórzy próbują, myślę, iż "normalny" spinning kończy się gdzieś na 15 metrach głębokości. A trolling to przede wszystkim możliwość skutecznego obławiania kilkunasto- i kilkudziesięciometrowych toni.
Zalew został w pierwszych latach zarybiony potężnymi ilościami pstrąga tęczowego i potokowego oraz troci jeziorowej. Co do Głowacic wiadomo, ze przed zalaniem zbiornika było ich na tym odcinku Dunajca całkiem sporo. Obecnie łowi sie ją rzadko podobnie jak inne łososiowate, co wcale nie świadczy, ze jest ich mało. Wystarczy przespacerować się koroną zapory czołowej i przekonać się naocznie jakie ryby pływają w zbiorniku. Takich pstrągów i troci jeziorowych pewnie nie ma na żadnej inne wodzie w Polsce.
Ciekawą, choć równie trudna alternatywa dla czorsztyńskich spinningistów są klenie. Jest ich w zbiorniku znaczna ilość, o rozmiaramch znacznie przewyższających klenie z górskich czy nizinnych rzek. Na klenie warto zapolować w którejś z rozlicznych, wrzynających się głęboko w ląd zatok. U podnóży stromych skalistych brzegów stoją największe stada. Klenia najłatwiej złowić bardzo późnym zmierzchem na jakąkolwiek z powierzchniowych odmian spinningu. Pewnie najwięcej łowiłoby się ich nocą - trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach wynikających z górskiego charakteru łowiska.
Zalew Czorsztyński zimą to całkiem inne łowisko niż latem Prym wiodą wtedy okonie i... bardzo często łowione pstrągi tęczowe. Wśród wędkarzy z najbliższych okolic króluje blacha podlodowa, najczęściej własnego wyrobu. Mormyszka z ochotką znajduje uznanie jedynie wśród wędkarzy przyjezdnych. Panuje opinia, że na blachę łowi się większe okonie, a i tęczaki jakby chętniej do niej skaczą niż do mormyszki.
Generalnie ryby łowi się wszędzie, czy też wszędzie można je złowić. Zawsze ciekawe bywają zatoki powstałe w ujściach dunajeckich potoków. Można tam liczyć na wszystkie gatunki czorsztyńskich drapieżników, ze wskazaniem jednak na klenie i łososiowate. Cofka zbiornika, mimo że daleka od modelu cofek z nizinnych zbiorników zaporowych, zawsze jest dobrym łowiskiem szczupaków. Tu łatwiej powiedzieć, gdzie nie warto łowić - na pewno na głębokość powyżej 20 metrów. Choć jak już wspomniano - trollingowcy i te rewiry zbiornika z pewnością uznają za bardzo atrakcyjne.
Brak jest Karasi. Występuje też choć w małych ilościach Lin, Miętus, Sum.
Jak dojechać?
Będąc w Nowym Targu, kierujemy się na Nowy Sącz (przez Szczawnicę);
1. przed miejscowością Dębno na skrzyżowaniu, kierujemy się do Niedzicy na południowo-zachodnie brzegi zalewu, znajdujące się pomiędzy miejscowościami: Dębno - Frydman - Falsztyn - Niedzica; dalej jest już korona zapory. Parkingi, znajdują się w rejonie Dębna, Frydmana i w samej Niedzicy; samochód można też zatrzymać wzdłuż drogi biegnącej przy zatoczce za Falsztynem. Nie ma przygotowanych miejsc na samochody wzdłuż drogi, biegnącej z Dębna do Niedzicy i dalej do przejścia granicznego Lysa (na Słowacji), każde pozostawienie samochodu na niewielkim poboczu - może skutkować jego uszkodzeniem (złośliwie lub z uwagi na utrudnienia w ruchu - szczególnie w czasie okresu wakacji i dni wolnych), w wielu miejscach obowiązuje zakaz parkowania (w okresie wakacyjnym łamanie tych zakazów jest sumiennie i bezwzględnie karane przez Policję i Straż Graniczną)
2. jadąc z Nowego Targu na Nowy Sącz, pod mostem w miejscowości Huba (na drodze nr 969 Nowy Targ - Krościenko - Stary Sącz), zaczyna się zalew. Pod powyższym mostem mamy cofkę (trochę rzeki, trochę zalewu) - traktowane jako wody nizinne i zaczynają się północno - wschodnie brzegi Zbiornika Czorsztyńskiego. Od drogi nr 969, skręcając na prawo we wszelkie drogi polne i inne, dojedziemy, prawie do brzegów zbiornika. Parkingi znajdują się jedynie przy Hubie oraz w rejonie przystani żeglarskich np.,w skansenie Czorsztyn, Kluszkowcach w samym Czorsztynie. W innych przypadkach można napotkać przeszkody ze strony miejscowych rolników, którzy używają dróg polnych jako dojazdowych do swoich pól.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
Zbiornik Czorsztyński opis łowiska:
|