Żeglarstwo razem z Grupa Media Informacyjne
Żeglarstwo absolutnie nie jest łatwym sportem. Żeby zostać prawdziwym żeglarzem, to trzeba ukończyć odpowiedni kurs i przepłynąć wiele wód. Jak to się mówi – wiele wód musi przepłynąć zanim zostanie prawdziwym wilkiem morskim. Nie wystarczy wiedzieć jak prowadzi się poszczególne jachty, bo tego akurat może nauczyć się każdy. Czarter Jachtów są bardzo kosztowne, więc w Polsce raczej nie ma na czym ćwiczyć samemu, bo posiadanie jachtu też wiąże się z dość dużymi pieniędzmi. Chyba że ktoś jest wielkim zapaleńcem żeglowania i chce posiadać własną łajbę. Dla tych, dla których żeglarstwo jest bardzo ważne jest też ważne posiadanie własnego miejsca, gdzie będzie można zwinąć żagle, dopłynąć do portu. Nawet jeśli miałaby to być jakaś maleńka łódeczka, to przecież i tak należy do danej osoby. Jeśli ktoś wybiera się na żeglowanie bardzo często, to też nie ma sensu ciągle decydować się na czartery, bo to kosztowne. Lepiej pomyśleć o własnym małym statku. Na początek przecież nie musi być jakoś szczególnie duży. Wystarczy na pewno jeden z jedną małą kajutą. Z czasem na pewno będzie szansa na to, by dorobić się większej i bardzie luksusowej. Choć nie ma się co oszukiwać, że na prawdziwie luksusowy jacht stać tylko najbogatszych. Dla tych, którzy żeglarstwo uprawiają jako sport i pracują jako zawodowi sportowcy żeglarze sprawa jest ułatwiona, bo przynajmniej mają na czym ćwiczyć. Żeglarze są szczególnymi wielbicielami morskich przygód, kochają morską bryzę i uwielbiają wypływać na wodę. Wiele kobiet uważa, że żeglarze mają w sobie coś szczególnego. I wcale nie chodzi o luksusowy jacht, choć trzeba przyznać, że to dla wielu pań ma to znacznie. W Polsce nie widać tak tego, bo w Polsce żegluje się po jeziorach i z zachwytu to co najwyżej uczestników imprezy mogą zjeść komary. Żeglarstwo jest taką dziedziną, że pasją idzie w parze z obowiązkami, nigdy się nie znudzi, bo przecież jak może znudzić się żywioł – nieprzejednany i potężny.
Żeglarstwo, jachting, dyscyplina sportu i turystyki uprawiana na sprzęcie o napędzie żaglowym. Żeglarstwo powstało i rozwija się aby zaspokajać różnorodne potrzeby człowieka, m.in. poznawcze, estetyczne, emocjonalne czy kulturalne. Kształtując specyficzny model zachowań jest także wykorzystywane do celów integracyjnych, resocjalizacyjnych i rehabilitacyjnych. W węższym i tradycyjnym znaczeniu żeglarstwo jest dyscypliną sportu i turystyki wodnej obejmującą, prócz żaglowego, jachting motorowodny.
Żeglarstwo można podzielić na regatowe i turystyczne, morskie i śródlądowe, jachtowe i deskowe (windsurfing), żeglarstwo lodowe i żeglarstwo lądowe.
Jego początki sięgają przełomu XVI i XVII w. Rozwijając się początkowo w Holandii i Anglii, upowszechniło się stopniowo we Francji, Prusach, krajach skandynawskich. Pierwsze udokumentowane regaty żeglarskie odbyły się na Tamizie 1661. W Polsce pierwsze wzmianki o żeglarstwie pochodzą z XVI w. (poemat A. Zbylitowskiego Droga do Szwecji, 1597, opisujący podróż króla Zygmunta III z Krakowa do Gdańska na pokładzie specjalnej łodzi).
Nowoczesną postać nadali żeglarstwu m.in. B. Tyszkiewicz, S. Rogoziński, J. Jakubowicz, M. Zaruski, A.Z. Aleksandrowicz, L. Szwykowski, C. Czarnowski, a ze współczesnych – S. Wysocki, W. Głowacki, L. Teliga.
W programie olimpijskim żeglarstwo pojawiło się w Paryżu 1900. Na igrzyskach w Sydney 2000 zawody odbywały się w 8 klasach: Finn, Mistral, Laser, Tornado, Star, 49er, Soling, Europa 470.
Największe wyczyny żeglarstwa samotniczego: w latach 1895-1898 Amerykanin J. Slocum opłynął świat na jachcie Spray, w 1923 Francuz A. Gerbault przebył po raz pierwszy Ocean Atlantycki na trasie Europa-Ameryka, w latach 1966-1967 Anglik F. Chichester opłynął świat z jednym postojem w porcie, w latach 1968-1969 Anglik R. Knox-Johnston jako pierwszy opłynął kulę ziemską bez zawijania do portów.
Samotnicze rejsy Polaków dookoła świata: w latach 1967-1969 L. Teliga na Opty, w latach 1972-1973 K. Baranowski na Polonezie, w latach 1976-1978 K. Chojnowska-Liskiewicz na Mazurku (jako pierwsza kobieta w historii tego sportu), w latach 1979-1980 H. Jaskuła na Darze Przemyśla (bez zawijania do portów).
Najbardziej znane regaty żeglarskie: America Cup (od 1851), Ameryka-Europa (od 1905), Fastnet (od 1925), Sydney-Hobart (od 1945), Operation Sail (Operacja Żagiel – od 1960), Transatlantyckie Regaty Samotnych Żeglarzy – OSTAR (od 1960) oraz regaty dookoła świata – Whitbread (od 1974).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |