Śródlądzie
Przez nazwę żeglarstwo śródlądowe rozumiemy pływanie po akwenach położonych wewnątrz lądu, czyli po naturalnych jeziorach oraz sztucznie stworzonych zalewach. Polecane jest ono przede wszystkim początkującym, chociaż zdarzają się też doświadczeni żeglarze, którzy są miłośnikami polskich jezior.
Pływanie po jeziorach jest znacznie łatwiejsze i bardziej bezpieczne niż żeglowanie po morzach czy oceanach. Przede wszystkim żeglujemy tylko w ciągu dnia, a na noc przybijamy do bezpiecznego portu. Na jeziorze jest też mniejsza możliwość wystąpienia dużego sztormu, któremu towarzyszą silne wiatry i duże fale. Gdy widzimy, że zbliża się burza, możemy w każdej chwili przybić do portu i przeczekać niebezpieczeństwo.
Oczywiście nawet na jeziorze nie można lekceważyć pogorszenia pogody. Jeżeli jednak codziennie sprawdzamy prognozę i uważnie obserwujemy niebo, pływanie po jeziorze jest sportem bardzo bezpiecznym. Dzieje się tak też dlatego, że na jeziorach możemy spotkać wiele łódek i zawsze ktoś udzieli nam pomocy, jeżeli będziemy jej potrzebować.
Najbardziej popularnym miejscem do uprawiania żeglarstwa śródlądowego jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Na ich terenie znajduje się wiele większych miast i małych wsi, które są doskonale przystosowane są do przyjęcia dużej liczby żeglarzy. Większość portów jest doskonale wyposażona. Są sklepy, ładne i zadbane prysznice, puby i restauracje, a nawet miejsca, gdzie można posłuchać koncertów szantowych. Dużą popularnością cieszą się też odludne miejsca, gdzie można się zatrzymać i spędzić trochę czasu na łonie natury.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |