Grecja - Leonidio
W ostatnich latach w Grecji nasiliła się eksploracja nowych rejonów skałkowych. Położenie geograficzne, klimat pozwala tu na działalność skałkową zimą, są tu podobne warunki jak w tureckim Geyikbayiri czy na południu Hiszpanii. Najbardziej znany, największy wyspiarski rejon Kalymnos ma już konkurencję: skały na Peloponezie takie jak Leonidio, Kyparissi czy Patras można również zaliczyć do najlepszych w Europie miejsc do wspinaczki skałkowej zimą.
LEONIDIO- to miasteczko i rejon skalny(w masywie Mont Parnon), położone we wschodniej części Peloponezu, nad morzem Egejskim. Są to tereny starożytnej Sparty. Ze starej świetności niewiele zostało, ludzie tu żyją raczej skromnie ale okolice są piękne: góry, morze, monastery zbudowane na skałach, ciepły klimat. No i miasteczko Leonido: położone u stóp prawie 300-metrowych ścian, z wąskimi uliczkami, starymi domami. Wokół są sady pomarańczowe, oliwne, blisko jest morze i plaże z piaskiem.
TROCHĘ HISTORII WSPINANIA: rejon został odkryty w latach 80-tych, wspinano się wtedy na wielowyciągach na własnej asekuracji, natomiast sportowo jest eksplorowany od 2005r. W tej chwili intensywnie działają tu wspinacze europejscy: Niemcy, Grecy, między innymi znany z Kalymnos Aris Theodoropoulos, również Bracia Remy, Czesi, para wspinaczkowa Caroline Ciavaldini - James Pearson, Angie Eiter.
WSPINANIE: przede wszystkim jest ogromna ilość skały, aktualnie jest ponad 500 dróg ubezpieczonych i ciągle ich przybywa. Jest świetnej jakości bogato urzeźbiona skała, porównuje się ją ze skałą na Kalymnos: są tu nacieki, kolumny, stalaktyty, tufy, chickenheady. Są przewieszenia i piony, z tym, że nie ma (przynajmniej na razie) wspinaczki w dachach, np. takich miejsc jak Grande Grota na Kalymnos. Ale kilka sektorów jest na tyle przewieszonych, że można się wspinać w deszczu. Skała jest w kolorze od szarej aż do czerwono-brązowej, bardzo szorstka, często aż kłująca, ale przynajmniej nie jest ślisko. Drogi wspinaczkowe są skupione w kilkudziesięciu sektorach, rozciągniętych na odcinku kilkunastu km. Z Leonidio czy campingu(Plaka) w skały jest od kilku do 15 km, także potrzebny jest na miejscu jakiś środek transportu (samochód, skuter). Poza kilkoma wielowyciągami, gdzie trzeba wspomóc się własną asekuracją króluje tu wspinaczka sportowa. Drogi są różnej długości, od kilkunastu do 40 a nawet 50 metrów. Są sektory z przewagą łatwych dróg (od czwórek do szóstek) i takie, gdzie trudności zaczynają się od 7a+ czy 7b. Najwięcej jest dróg w przedziale 6a-7a, sporo jest też trudnych od 7b do 8b.
Warunki pogodowe: Większość ścian ma wystawę południową, co jest zaletą zimą ale są też północne i północno-wschodnie, daje to możliwość wspinania w gorące dni. Generalnie rejon jest idealny na okres od jesieni do wiosny, jest to szerokość geograficzna taka jak na południu Sycylii czy na Gibraltarze. Zima jak wiadomo może przynieść niespodzianki pogodowe ale Peloponez wydaje się być optymalny na pobyt zimowy.
Asekuracja, sprzęt. Jeśli chodzi o asekurację to jest podobna jak na Kalymnos, czyli dobra, natomiast wyceny niektórych dróg mogą być jeszcze nie zweryfikowane, niektóre są nietrafione: zaniżone albo zawyżone. Szczególnie w nowych sektorach poleca się używanie kasków(chodzi głównie o osoby asekurujące), mogą być drogi nie całkiem oczyszczone. Na drogi sportowe warto mieć linę o długości 80m, 18 ekspresów, polecany jest kask dla asekurującego. Na wielowyciągi- podwójna lina(do zjazdów), komplet kości i friendów, kaski.
Topo: są 2 przewodniki książkowe: Greece sport Climbing autorstwa Theodoropoulosa, przewodnik po Leonidio w formacie broszury (można go dostać za darmo w sklepie wspinaczkowym w Leonidio), kserówki z poszczególnych sektorów(płaci się tylko za papier) Najlepiej jednak wydrukować sobie ze strony climbing-leonidio.com aktualne topo wszystkich sektorów
Panjika. Na miejscu działająca tzn. kooperacja Panjika(grupa wspinaczy tam mieszkających, głównie niemieckich). Oprócz pracy eksploratorskiej zajmują się oni aktualizacją topo, weryfikacją trudności, prowadzą portal climbing-leonidio.com Wydrukowane topo na ich stronie to najlepszy, najbardziej aktualny przewodnik. Na portalu tym można znaleźć również namiary na kwatery. Panjika ma swoją siedzibę, jest to knajpa+mały sklepik wspinaczkowy, można tam zasięgnąć informacji, zaopatrzyć się w przewodniki.
SEKTORY: w chwili obecnej jest ich 37, ponad 500 dróg wspinaczkowych
Wielowyciągi skupiają się w głównie w jednym sektorze- Kokkinovrachos, na ścianie centralnie górującej nad miasteczkiem. Jest tu 5 wielowyciągów, z których jeden Pillar of Fire to stary 245- metrowy klasyk, reekipowany(częściowo) przez Theodoropoulosa, obecnie klasyczny 6b+. Pozostałe drogi są autorstwa braci Remy, są ubezpieczone, o długości ok. 180m, o trudnościach od 6c do 8a. Wszystkie te drogi są bardzo efektowne, prowadzą w pięknej brązowej i szarej skale, zaopatrzone są w stanowiska zjazdowe.
Sektory sportowe. W rankingu sektorów sportowych niewątpliwie wygrywają Mars, Elona, Twin Caves, Hot Rock.
Mars to w przeważającej części przewieszona ściana, wysoka(niektóre drogi sięgają 50m ). Centralna część jest koloru brązowego: jest najbardziej przewieszona i mocno urzeźbiona. Tu jest strefa wspinaczek trudnych aż do 8b głównie w tufach i kaloryferach . Niektóre drogi są podzielone na 2 części: pierwsza połowa jest łatwiejsza np. 6b+ a jeśli chcemy kontynuować dalej to trudności rosną np. do 7c albo 8a. Lewa część ściany jest pionowa, są tu długie, płytowe drogi do 40m, o trudnościach szóstkowych. Ściana jest w cieniu od godz. 12-13 (wystawa płn-wsch.), podejście z parkingu ok.20-30 min. W bardzo ciepłe dni jest to jedna z nielicznych ścian dających cień przez ponad połowę dnia. Można się wspinać też w czasie opadu deszczu (oczywiście do pewnego czasu)
Elona- przewieszona skała o wspaniałej sylwetce i niesamowitej rzeźbie, atletyczne wspinanie w mocnym przewieszeniu po tufach, jest tu kilkanaście dróg od 7a+ do 8b. Ściana jest położona aż 15km od Leonidio ale.. podejście z parkingu to zaledwie 1 minuta. Elona ma wystawę zachodnią, do godz. 14 można wspinać się w cieniu
Twin Caves- w lewej części na zewnątrz groty są piony z szóstkowymi drogami, w grocie atletyczne wspinanie po tufach i klamach w dużym przewieszeniu od 7a+ aż do 8b. Jest tu duże zróżnicowanie trudności dróg, także mogą się tu wspinać osoby o różnym poziomie sportowym.
Hot Rock- fantastycznie urzeźbiona pionowa szaro-czerwona ściana z wytrzymałościowymi drogami braci Remy, trudności od 6a+ do 7c. Ściana bardzo słoneczna, w sam raz na zimę.
Dojazd: z Krakowa jest to odległość ok. 2200km, szybki dojazd to lot do Aten (bezpośredni), potem są dwie możliwości. Można autobusem jechać do Leonidio(namiary są podane w portalu climbing-leonidio.com). Podróż trwa ok. 4 godz. i na miejscu wynająć samochód albo skuter (jest wypożyczalnia). Druga opcja trochę wygodniejsza: już w Atenach wynająć samochód na cały pobyt. Dla osób nie lubiących ować samolotem jest opcja podróży samochodem, wbrew pozorom nie jest to ekstremalnie daleko (odległość podobna. Najkrótsza trasa to Chyżne, Rużenberok, Budapeszt, Belgrad, Skopje, Ateny i Leonidio. Podróż może zająć dwadzieścia kilka godzin, no i na miejscu mamy swój samochód, całej trasy nie da się przejechać autostradą, ale są dosyć dobre drogi.
Noclegi: na sezony cieplejsze (oprócz zimy) dobrym lokum jest camping Semeli, położony nad samym morzem w małej miejscowości Plaka, kilka km od Leonidio. Camping ma dostęp do plaży, znajduje się w sadzie pomarańczowym (w sezonie można zrywać do woli owoce), ma budynek, gdzie jest wyposażona kuchnia, z prysznice z naprawdę gorącą wodą, i sklepik (świeże pieczywo). Świetne warunki za nieduże pieniądze, po sezonie (sezon to lato) cena wynosi ok. 5-6 eu od osoby za dobę. Niestety zimą (od 1.12) camping jest oficjalnie zamknięty, ale właściciel planuje otwarcie go na cały rok www.camping-semeli.gr Kwatery można wynająć w Leonidio i w okolicach np. w Plaka. Na portalu climbing-leonidio.com są namiary na kwatery i apartamenty, można spodziewać się cen w okolicach 10-15 eu za dobę od osoby.
Zakupy, jedzenie; w Leonido jest kilka marketów, są piekarnie, warzywniaki. Są tawerny, kawiarnie, knajpy z greckim jedzeniem, słowem standard grecki.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |