NIEBEZPIECZEŃSTWA W GÓRACH W WARUNKACH LETNICH
Załamanie pogody: deszcz, śnieg, mgła, wiatr, ochłodzenie - złe warunki pogodowe powodują powstanie niekorzystnych warunków do wspinania w ścianie. Opady zwiększają ryzyko odpadnięcia (skała robi się mokra, śliska), powodują przemoknięcie i wyziębienie wspinacza, zwiększają możliwość oberwania kamieniem, utopienia się w kaskadzie wody (szczególnie, gdy wspinamy się w formacjach wklęsłych typu komin, zacięcie, depresja). Mgła powoduje możliwość zabłądzenia i upadku w czasie zejścia. Wiatr obniża odczuwalną temperaturę, utrudnia słyszalność w zespole, zmniejsza szybkość wspinania. Długie przebywanie w złych warunkach może doprowadzić do wychłodzenia.
Burza: bardzo groźna dla wspinającego się zespołu, stwarza realne ryzyko porażenia piorunem. Pierwsze symptomy zbliżającej się burzy powinny zespół zmobilizować do szybkiej akcji ewakuacji ze ściany: albo zjazdy albo szybka wspinaczka do góry (należy ocenić która droga ucieczki ze ściany jest szybsza i bezpieczniejsza). Jeśli nie zdążymy uciec przed burzą ze ściany może zaistnieć konieczność przeczekania burzy w ścianie. W górach piorun uderza w szczyty i spływa ścianą do ziemi (najczęściej formacjami typu komin, szczelina, ciek wodny). W sytuacji przeczekiwania burzy w ścianie należy unikać miejsc możliwego przepływu ładunków elektrycznych. Nie należy opierać się o ścianę, nie chować pod okapem, w jaskini, pod głazem, pod turnicą, nie stać w ciekach wodnych, nie przebywać na szczycie. Należy w miarę możności odsunąć się od ściany, usiąść na czymś suchym i izolować się od podłoża (usiąść na półce, na plecaku albo linie). Najlepsza jest pozycja siedząca, skulona (prąd przepływający przez ciało ominie wtedy najważniejsze organy). Należy pozbyć się też mokrych lin, a przynajmniej zwinąć je, aby nie działały jak przewodnik prądu. Sprzęt metalowy dobrze jest odsunąć od siebie. Jeśli znajdujemy się w miejscu eksponowanym i mamy autoasekurację stanowiskową, to należy pamiętać, aby nie mieć naprężonej pętli autoasekuracyjnej (tylko luźną), naprężona mokra lina może być drogą przepływu ładunku elektrycznego. W przypadku porażenia piorunem partnera należy natychmiast rozpocząć akcję reanimacyjną.
Przed udaniem się na wspinaczkę należy zawsze prześledzić prognozę pogody, w rejonach alpejskich burze tworzą się podczas dnia i osiągają największe natężenie popołudniami. W przypadku ryzyka wystąpienia burz należy wyruszyć na wspinaczkę bardzo wcześnie, aby skończyć ją do godzin przed popołudniem.
Kruszyzna: w Tatrach, Dolomitach, Alpach kruszyzna czyli występowanie w ścianie luźnych bloków jest poważnym niebezpieczeństwem. W czasie wspinaczki można wyrwać kamień ręką, stopą lub naprężoną liną, kamień może strącić kozica lub silny podmuch wiatru. W górach lodowcowych kamienie mogą być uwalniane w momentach zmiany temperatury. W górach należy zawsze używać kasku, w terenie bardzo kruchym wspinać się ostrożnie, stanowisko zakładać w miejscu chronionym przed kamieniami np. pod okapem, nigdy pod kominem czy depresją, zacięciem czyli pod naturalnymi drogami spadku kamieni. W kruchym terenie lepiej stosować asekurację z haków niż z kości i friendów. Szczególnie w czasie załamania pogody woda spływająca formacjami wklęsłymi jak kominy może nieść z sobą kamienie. W czasie zjazdu w terenie kruchym warto linę trzymać zrepowaną w plecaku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |